کمیسیون استان بوشهر

کمیسیون استان بوشهر

کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان بوشهر

سه شنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۳0 کامنتچاپ مطلب

استاندار و رییس کمیسیون: عبدالکریم گراوند
جانشین رییس: 
دبیرکمیسیون: حیدر ساجدی
جانشین دبیرو مسؤول دبیرخانه: عباس عالیزاده
نشانی:
کدپستی:
شماره پیامک:
10009656077
تلفن تماس: 33558934   077
نمابر: 33558227  077
پست الکترونیک:bushehr@epe.ir


مرکز استان: بندر بوشهر
مساحت: 23167.5 کیلومتر مربع
جمعیت: 1٫032٫949 نفر سرشماری 1390
شناسه ملی خودرو: ایران 48، ایران 58
نماینده ولی فقیه در استان: آیت الله صفایی‌بوشهری

به‌موجب تبصره ماده 3 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تمام استان‌های سراسر کشور کمیسیونی زیر نظر ستاد تحت عنوان برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل می‌شود.

کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان‌های سراسر کشور بر اساس شاخص‌هایی نظیر موقعیت جغرافیایی استان، جمعیت، تعداد شهرستان‌ها، میزان آلودگی به قاچاق، نوع کالاهای قاچاق، محل دپو یا توزیع یا مصرف و یا ترانزیت کالاهای قاچاق، تعداد ایست و بازرسی‌ها، پاسگاه‌ها و گلوگاه‌ها، محورهای مواصلاتی و ترانزیتی استان، ظرفیت‌های اقتصادی استان، میزان فعالیت‌های اقتصادی، وضعیت اشتغال و ...در سه سطح طبقه‌بندی شده‌اند.

بر اساس شاخص‌های مذکور کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز  بوشهر در ردیف استان‌های سطح ویژه قرار گرفته است.


وضعیت جغرافیایی استان:
استان بوشهر از استان‌های جنوبیایرانو هفدهمین استان بزرگ کشور به لحاظ مساحت است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. مرکز این استان بندر بوشهر می‌باشد.

این استان در حد فاصل 27 درجه و 14 دقیقه تا 30 درجه و 16 دقیقه عرض جغرافیایی و حد فاصل 50 درجه و 6 دقیقه تا 52 درجه و 58 دقیقه  طول جغرافیایی واقع گردیده است.

استان بوشهر با وسعت 23167.5 کیلومتر مربع در جنوب غربی جمهوری اسلامی ایران واقع شده است. جمعیت استان بوشهر مطابق آخرین برآوردهای انجام شده یک میلیون نفر است. این استان پیش از ورود آریائیها به ایران محل سکونت اقوام و گروه‌های نژادی گوناگون بوده است.

 

استان‌های هم‌جوار:
بوشهر از شمال به استان خوزستان و قسمتی از استان کهگیلویه و بویر احمد از جنوب به خلیج فارس و قسمتی از استان هرمزگان، از شرق به استان فارس و از مغرب به خلیج فارس محدود است و دارای مرز آبی با خلیج فارس بطول 707 کیلومتر است و از لحاظ وسعت هفدهمین استان کشور است.

 

جمعیت استان و تفکیک شهرستان‌ها:
استان بوشهر بر اساس سرشماری سال1390 بالغ بر 1٫032٫949 نفر جمعیّت دارد که از این مقدار، 68.2 درصد در نقاط شهری و بقیه در نقاط روستایی سکونت داشته و کمتر از یک درصد آنان غیر ساکن هستند. ساختار جنسی و سنّی: در این استان نسبت جمعیتی 119 و تراکم جمعیت استان در سال 1390 برابر با 45 نفر در هر کیلومتر مربع می‌باشد. نرخ رشد جمعیت از سال‌های 1385 تا 1390 برابر با 3.11 درصد است بوشهر بالاترین میزان رشد جمعیت در ایران را داراست این نرخ بین سالهای 70-1365 برابر با 55.2 بوده‌است. بعد تفکیک خانوار 4.1 بوده‌است.

استان بوشهر دارای 10 شهرستان است که عبارتند از بوشهر، دشتستان، گناوه، دیلم، تنگستان، دیر، کنگان، عسلویه، دشتی و جم. این استان دارای 36 شهر، 24 بخش، 46 دهستان و  623 آبادی دارای سکنه است.

شهرستان‌های بوشهر، تنگستان ( بخش ساحلی )، کنگان، عسلویه، دیر، گناوه و دیلم از شهرستان‌های ساحلی و بندری استان هستند.

استان بوشهر دارای 7 جزیره است که عبارتند از: 1.جزیره خارگ 2.جزیره خارگو 3.جزیره فارسی 4.جزیره شیف 5.جزیره جبرین (تهمادو) 6.جزیره نخیلو 7.جزیره گرم.

شهرستان بوشهر‌، 1442 متر مربع وسعت دارد که حدود 6.2% کل مساحت استان را شامل است و از دو بخش مرکزی و خارگ و 4 شهر (بوشهر، خارگ، چغادک و عالی شهر) و 2 دهستان  تشکیل شده است.  

برابر سرشماری سال 90  جمعیت استان بالغ بر  1٫032٫949 نفر بوده است.

تقسیمات استان بر طبق آخرین تقسیمات کشوری - 1391

رجتقسیمات استانتعداد
1 شهرستان 10
2 شهر 36
3 بخش 24
4 دهستان 46
5 آبادی 623
 

ظرفیت‌های اقتصادی:
استان بوشهر با ظرفیت معادل 13201 میلیارد مترمکعب، ذخایر اولیه گاز مهمی (بیش از 60 درصد از ذخایر گاز طبیعی کشور) را به خود اختصاص داده است. بزرگترین پالایشگاه نفت خام و اسکله صادرات نفت خام در منطقه خارگ از استان بوشهر قرار دارد. بزرگترین پالایشگاه گاز نیز در منطقه پارس جنوبی قرار دارد. پالایشگاه گاز طبیعی فجر نیز که در شهرستان کنگان بخش جم از این استان قرار دارد . به طور کلی وجود بزرگترین اسکله صادراتی نفت خام در کشور، بزرگترین اسکله صیادی کشور، وجود اراضی مستعد بویژه در زمینه نخیلات و کشت گوجه فرنگی، استخرهای مهم پرورش میگو، صنایع دریایی ایران (صدرا) و نیروگاه اتمی بوشهر موقعیتی به استان داده است که می‌تواند به عنوان قطب درآمدی کشور نقش ممتاز را در رشد و توسعه ملی و منطقه‌ای ایجاد کند.

صادرات استان: عمده محصولات صادراتی بوشهر عبارتند از: محصولات پتروشیمی از قبیل نفت، متانول، پروپان، گوگرد، محصولاتحیوانی مانند گوسفند، بز، میگو، عسل، محصولات و صنایع دستی از قبیل انواع خاتم، مصالح ساختمانی، کالاهای صنعتی، آهن‌آلات و فولاد، ظروف آلومینیومی، ملا مین و سرامیکی، پلا ستیکی، پارافین، خشکبار، میوه و تره بار، خرما زیره سبز، سبزیجات، شن شکسته و انواع قیر.

گمرکات استان: گمرک بوشهر، گمرک گناوه، گمرک کنگان، گمرک دیلم، گمرک عسلویه، خارک، دلوار، دیر، ریگ و نخل تقی.

اسکله و بنادر استان:اسکله نفتی دلفین و اسکله های شریعتی، کوثر 1، 2 و 3، اسکله صادرات در بوشهر، اسکه نفتی و پتروشیمی در خارک، اسکله منطقه ویژه اقتصادی در پارس جنوبی و بنادر دیر، گناوه، دیلم، عامری و  ریگ.

مناطق ویژه اقتصادی: منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی، منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، منطقه ویژه اقتصادی بوشهر. 

 

وضعیت معیشتی مردم استان:
با توجه به آمار ارائه شده حدود 17 درصد از شاغلین استان بوشهر در بخش کشاورزی، 23.5 درصد در بخش صنعت و 59.5 درصد در بخش خدمات مشغول به کار هستند. کما اینکه در میانگین آمار کشوری به ترتیب 18.9 درصد در بخش کشاورزی، 33.6 درصد در بخش صنعت و 47.5 درصد از شاغلین در بخش خدمات مشغول به کار هستند. طبق این آمار بیشترین درصد شاغلین کشاورزی کشور در استان آذربایجان غربی با 38.6 درصد و کمترین شاغلان کشاورزی در استان تهران با حدود 1.6 می باشند. بیشترین درصد شاغلین صنعتی در استان یزد با 43.2 درصد و کمترین درصد شاغلین صنعتی نیز متعلق به استان کرمانشاه با 21.8 درصد بوده است. نکته جالب توجه اینکه استان بوشهر از نظر کمترین شاغلین صنعتی در رده دوم استانهای کشور قرار دارد. در حوزه شاغلین بخش خدمات نیز استان تهران با 64.5 درصد بیشترین نیروی کار خدماتی را دارا می باشد و پس از آن استان بوشهر با 59.5 درصد در رتبه دوم قرار دارد. از سوی دیگر کمترین شاغلین در بخش خدمات در استان خراسان جنوبی با 34.6 درصد می باشند.

 

دین و مذهب:
بیش از 99 درصد ساکنین استان بوشهر مسلمان و شیعه ، در برخی مناطق جنوبی استان (شهرستان کنگان و عسلویه در جنوب شرق استان و جزیره شیف) اهل تسنن و تعداد اندکی نیز شامل اقلیت های مذهبی  هستند.

 

اقوام، طوایف، گویش:
گویش غالب مردم استان بوشهر به زبان فارسی لهجه دار، در برخی مناطق گویش لری و زبان تعدادی از ساکنین مناطق جنوبی عربی است . در حال حاضر اکثریت ساکنان شهر بوشهر، اهل همین بندر هستند؛ ولی در بین جمعیت غیربومی، اهالی کازرون، شیراز، آبادان، دشتستانو دشتی و تنگستان بیشترین درصد را نسبت به سایر غیربومی‌ها دارند. گویش قدیمی شهر بوشهر گونه‌ای از زبان فارسی است که بهگویش بوشهریموسوم است.

 

خورها:
تعداد 141 خور مجاز در سطح استان شناخته شده که در گذشته بیشتر فعل و انفعالات قاچاق از آن طریق صورت می‌گرفته است. در حال حاضر ریسک قاچاق در خور غیرمجاز به میزان زیادی کاهش یافته و کمتر در این خصوص گزارشی دریافت می‌گردد. لذا با توجه به ارقام و آمار بدست آمده عمده قاچاق  صورت گرفته  در استان در بحث کالای مازاد بر مانیفست و تحت پوشش کالای ملوانی وارد مبادی مربوطه می‌گردد.

 

بازارچه‌های مرزی:
استان بوشهر دارای سه بازارچه مرزی در شهرستان‌های بوشهر، گناوه و کنکان است که به تدریج به تدریج غیرفعال شده‌اند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/3396