کمیسیون استان ایلام

کمیسیون استان ایلام

اقتصاد پنهان- کمیسیون‌ برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌ ایلام

شنبه، ۱۶ دی ۱۳۹۶0 کامنتچاپ مطلب

استاندار و رییس کمیسیون: قاسم سلیمانی
جانشین رییس:
دبیرکمیسیون: ناصر خوش‌خبر
جانشین دبیرو مسؤول دبیرخانه: جوهر نادری زرنه
نشانی: 
کدپستی: 
شماره پیامک: 10009656084
تلفن تماس: 33332069   084
نمابر: 33332069  084
پست الکترونیک: ilam@epe.ir
به‌موجب تبصره ماده 3 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تمام استان‌های سراسر کشور کمیسیونی زیر نظر ستاد تحت عنوان برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل می‌شود.
کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌های سراسر کشور بر اساس شاخص‌هایی نظیر موقعیت جغرافیایی استان، جمعیت، تعداد شهرستان‌ها، میزان آلودگی به قاچاق، نوع کالاهای قاچاق، محل دپو یا توزیع یا مصرف و یا ترانزیت کالاهای قاچاق، تعداد ایست و بازرسی‌ها، پاسگاه‌ها و گلوگاه‌ها، محورهای مواصلاتی و ترانزیتی استان، ظرفیت‌های اقتصادی استان، میزان فعالیت‌های اقتصادی، وضعیت اشتغال و... در سه سطح طبقه‌بندی شده‌اند.
بر اساس شاخص‌های مذکور کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان ایلام در ردیف استان‌های سطح 3 قرار گرفته است.
________________________________________
وضعیت جغرافیایی استان:
شهر ایلام با مساحت 67.212804 هکتار شامل62.10 درصد مساحت استان بین 33 درجه و 21 دقیقه و 30 ثانیه تا 33 درجه و 51 دقیقه و 48 ثانیه عرض شمالی و 45 درجه و 41 دقیقه و 07 ثانیه تا 46 درجه و 51 دقیقه و 19 ثانیه طول شرقی در شمال غربی استان قرار گرفته و با شهرستان‌های ایوان، سیروان، چرداول، دره شهر، مهران و کشور عراق همسایه است. از شمال به کوه‌های شنه‌چیر، از شرق به کوه‌های شلم و از غرب به کوه قلاقیران و نهایتاً رشته کوه کبیرکوه در جنوب منتهی می‌شود.
مساحت عرصه‌های ملی شهرستان ایلام 64.196500هکتار (92 درصد سطح شهرستان) است که سطح جنگلهای شهرستان 21.102724هکتار، مراتع 43.70484 هکتار و اراضی بیابانی 23292 هکتار می‌باشد. بلندترین نقطه استان (قله کان‌صیفی در کبیرکوه با ارتفاع 3062 متر از سطح دریا) در این شهرستان واقع شده است و کم ارتفاع‌ترین نقطه شهرستان 196 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
مانشت، سیاه‌کوه و گچان از کوه‌های مهم این شهرستان به شمار می‌آیند و از رودخانه‌های مهم شهرستان می‌توان رودخانه گدارخوش، تَلخاب و رودخانه قلا (قلعه) را نام برد.
 

جمعیت استان:
جمعیت استان ایلام از نظر جمعیتی سهم اندکی از جمعیت کل کشور به خود اختصاص داده است (0.77 درصد جمعیت کل کشور در سال 1385). نسبت جنسی، رشد شهرنشینی و بعد خانوار جمعیت استان ایلام در اکثر سرشماری‌ها بالاتر از سطح کشوری بوده است.

جمعیت استان ایلام طی سال‌های 1355 تا 1375 از رشد بالاتری نسبت به کل کشور برخوردار بوده ولی طی سالهای 1375 تا 1385، رشد جمعیتی پایین‌تر از متوسط رشد جمعیت کشور داشته است.
تراکم جمعیت در استان ایلام پایین‌تر از تراکم کشور بوده است و در ارتباط با مهاجرت استان باید گفت که استان ایلام به دلیل فقدان زیر ساخت‌های اقتصادی لازم، در سالهای 1365 تا 1385 خالص مهاجرتی منفی داشته است.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت استان ایلام در سال 1385 برابر با 545٬787 نفر بوده‌است که از این میان 278٬566 نفر مرد و بقیه267٬221 زن بوده‌اند. این استان 111٬559 خانوار دارد. جمعیت شهرنشین این استان 331٬231 نفر است.
استان ایلام کم جمعیت‌ترین استان ایران است.


کشورهای هم‌مرز و استان های هم‌جوار:
استان ایلام یکی از استان‌های کشور ایران است که در باختر این کشور و در ناحیه‌ای کوهستانی و نیمه گرم قرار گرفته‌است. مرکز این استان شهر ایلام است. استان ایلام از غرب با کشور عراق، از جنوب با استان خوزستان، از شرق با استان لرستان و از شمال با استان کرمانشاه همسایه است.

کشور هم‌مرز  غرب عراق
استان هم‌جوار شمال کرمانشاه
شرق لرستان
جنوب  خوزستان

 

اقتصاد ایلام:
ایلام نفت‌خیز و چهار درصد نفت کشور را داراست و دارای گاز بسیاری نیز هست به طوری که پانزده درصد منابع گازی کل کشور در این استان قرار دارد و پالایشگاه گاز هم دارد، اما با این وجود شمار بیکاران در ایلام زیاد است و این استان محروم‌ترین استان کشور می‌باشد. پتروشیمی ایلام با گذشت 12 سال هنوز به فاز بهره‌برداری نرسیده‌است، با توجه به اینکه استان ایلام دارای 15درصد از منابع گاز کشور است این استان طی 5 سال اخیر از نعمت گاز شهری برخوردار شده‌است. در سال 1387 خورشیدی هفت شهرک صنعتی در استان ایلام فعال بود که بیش از 450 واحد تولیدی و صنعتی مختلف در این شهرک‌ها فعال و دایر است. اما این آمار تا امروز رو به افول نهاده‌است.

مراتع استان ایلام یک میلیون و 164 هزار هکتار است که نیمی از مراتع استان از نظر پوشش گیاهی فقیر و نیم دیگر متوسط و غنی هستند.

در استان ایلام بیشتر فعالیت‌های اقتصادی بر روی دامداری و کشاورزی متمرکز شده‌است و زمینه‌های مساعدی نیز جهت پرورش زنبور عسل وجود دارد. بخش صنعت در این استان سهم بسیار ناچیزی از اشتغال را نسبت به بخش‌های کشاورزی و خدمات به خود اختصاص داده‌است. البته باتوجه به گشایش مرز مشترک با عراق در شهرستان مهران افق‌های روشنی برای توسعه تجارت و توریسم بین‌المللی و ترانزیت کالا و مسافر وجود دارد، با گسترش پایانه مرزی مهران و توسعه آن عبور و مرور ماشین‌های سنگین در داخل شهر زیاد شده اما با تلاش شبانه‌روزی و بی وقفه مسؤولان استان پروژه کمربندی ایلام بعد از نیم دهه افتتاح شد. از نظر منابع معدنی نیز عمدتاً شامل کانی‌های غیرفلزی است. این استان از نظر ذخایر نفت و گاز غنی است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/15022