یکصد و سی و چهارمین نشست اعضاء اصلی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز

یکصد و سی و چهارمین نشست اعضاء اصلی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز
زمان انتشار: پنجشنبه، ۳۰ تير ۱۴۰۱زمان برگزاری: 1401/04/30 -ساعت: 7:30 چاپ مطلب

اقتصاد پنهان- یکصد و سی و چهارمین جلسه اعضاء اصلی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با رییس جمهوری برگزار شد.
اشتراک گذاری:

توضیحات بیشتر

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه اعضای اصلی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز که صبح امروز پنجشنبه برگزار شد با تاکید بر ضرورت انسجام و هماهنگی تمامی دستگاه‌های دخیل در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نقش ستاد را در دستیابی به این هماهنگی حائز اهمیت خواند و خاطرنشان کرد: به تعبیری، مهم‌ترین مسئله در موضوع مبارزه با قاچاق، مسئله هماهنگی است. تقویت نقش قرارگاهی ستاد مبارزه با قاچاق کالا در تحقق انسجام بسیار مهم است و باید به این سمت حرکت کنیم.

رئیس جمهوری اصلاح ساختارهای منجر به وقوع قاچاق کالا را نقطه کانونی در سیاستگذاری مبارزه با قاچاق کالا خواند و افزود: دولت سیزدهم چنانکه پیش از این هم بارها اعلام شده، این اراده را دارد که با اصلاحات ساختاری و نهادی، زمینه‌های فسادزا و روندهایی که موجب وقوع قاچاق می‌شوند را از بین ببرد. مادامی که ما علت را برطرف نکنیم و صرفا به مقابله با معلول اکتفا کنیم، هدف اصلی که ریشه کن شدن قاچاق کالاست تحقق نخواهد یافت.

رئیسی با تاکید بر اینکه مبارزه با قاچاق کالا باید از سرمنشاء آغاز شود، افزود: ما باید با اصلاح ساختارهای معیوب، مطلوبیت و صرفه اقتصادی قاچاق را از میان ببریم. وقتی هزینه قاچاق از طریق تقویت سازوکارهای نظارتی و بسط شفافیت افزایش یابد، به طور طبیعی گرایش به آن کاهش خواهد یافت.

رئیس جمهوری در ادامه سخنان خود، اتخاذ رویکرد پیشگیرانه در حوزه مبارزه با قاچاق کالا را مورد توجه قرار داد و با تاکید بر تقویت روندهای نظارتی در این زمینه، گفت: لازم است سامانه‌هایی که در حال حاضر در زمینه قاچاق کالا فعال هستند به نحوی تکمیل یا مشمول اصلاح عملکردی شوند که به جای مقابله پسینی، به سمت پیشگیری از قاچاق حرکت کنیم.

آیت‌الله رئیسی با اشاره با اینکه پیشرفت کار در بحث سامانه‌های مربوطه چندان رضایت‌بخش نیست، افزود: معمولاً پیشرفت کند و رکود در تکمیل پروژه‌ها به بحث بودجه و تامین مالی نسبت داده می‌شود اما واقعیت این است که خیلی از اوقات، مسئله به پیمانکار و ضعف نظارتی دستگاه‌های مسئول باز می‌گردد. از همین امروز باید با یک بررسی دقیق و برطرف نمودن کاستی‌ها، به زمانبندی دقیقی برای تکمیل و ارتقای سامانه‌های مرتبط با قاچاق کالا برسیم. امروز کشور در این حوزه هیچ وقتی برای تلف کردن ندارد.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود موضوع ساماندهی بازارچه‌های مرزی را یک اولویت مهم در حوزه مبارزه با قاچاق توصیف و خاطرنشان کرد: بازارچه‌های مرزی اگر به درستی و زیر نظر استاندارها ساماندهی شوند، هم شاهد رونق تجارت مرزی خواهیم بود و هم با تقویت معیشت مرزنشینان، زمینه‌ بروز پدیده‌هایی همچون کولبری و ته‌لنجی از میان خواهد رفت. این کار در عین حال اثربخشی نظارت‌های دولتی در حوزه تجارت مرزی را نیز بیشتر می‌کند.

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر مبارزه قاطع و اثربخش با قاچاق سازمان‌یافته، گفت: در زمینه قاچاق سازمان‌یافته در درجه اول انسداد منابع مالی از طریق مبارزه موثر با پولشویی اولویت دارد و در درجه ثانی نیز ردگیری و نظارت شبکه‌های مرتبط حائز اهمیت است. در هر دو مرحله ما نیازمند اقدامات اطلاعاتی و امنیتی برای مبارزه اثربخش هستیم.

رئیس جمهوری در ادامه به ارتقای روندها و عملکردها پس از کشف کالای قاچاق اشاره کرد و نقش سازمان اموال تملیکی را در این زمینه مورد توجه قرار داد. آقای رئیسی افزود: حرکت‌های خوبی از آغاز دولت در حوزه اموال تملیکی آغاز شده که باید استمرار یابد. کالای قاچاق پس از کشف باید هر چه سریعتر تعیین تکلیف شود و نباید در انبارها رسوب کند.

آیت‌الله رئیسی، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا را قرارگاهی فرا دستگاهی برای رصد، هماهنگی، هشدار و پیگیری در حوزه مبارزه با قاچاق کالا خواند و با تاکید بر نقش قرارگاهی این ستاد، گفت: اگر این ستاد بتواند نقش خود را به طور کامل و به درستی ایفا و به شکل موثری با قاچاق کالا مبارزه کند، بدون تردید شاهد رونق تولید، ایجاد اشتغال و شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور خواهیم بود.

رئیسی در پایان اهمیت تبلیغ کالای داخلی و افزایش اعتماد عمومی به تولید داخل را دیگر گام مهم در مسیر مبارزه با قاچاق دانست و اذعان داشت: قاچاق کالا و واردات بی‌رویه، خنجری است که در قلب تولید داخل و اشتغال فرو می‌رود. ما اگر بتوانیم با افزایش مستمر کیفیت تولیدات داخل و در عین حال کارهای فرهنگی، تبلیغی و رسانه‌ای، گرایش مردم به کالای ایرانی را بیشتر کنیم، به طور طبیعی هم از واردات بی‌رویه جلوگیری می‌شود و هم گامی موثر در مبارزه با قاچاق کالا برداشته خواهد شد.

 

صورتجلسه

موضوع جلسه: یکصد و سی و چهارمین  نشست اعضاء اصلی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز

شماره جلسه: 134

رئیس جلسه: سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری

شماره دعوتنامه:  

ساعت شروع: 7:30

دبیر جلسه: مؤیدی خرم‌آبادی، رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز

تاریخ برگزاری: 30 /4 /1401 

مکان: خیابان پاستور، ساختمان شهید رجایی، طبقه سوم، سالن شهید بهشتی

 
 

دستورکار جلسه

1. ارائه گزارش اهم اقدامات و دستاوردهای مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

  • اقدامات انجام شده در خصوص دستورالعمل پیشگیری از قاچاق کالا و ارز ابلاغی از سوی ریاست محترم جمهور
  • اقدامات انجام شده در خصوص مصوبات جلسه 133

2. طرح و تصویب "دستورالعمل پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی".

3. طرح و تصویب درج نمودن موارد ذیل در فهرست عناوین کالایی موضوع ماده 2 ضوابط اختصاصی نهاده‌ها و کالاهای اساسی:

  • شکر استحصالی از مواد اولیه تولید داخل.
  • روغن استحصالی از دانه‌های روغنی تولید داخل.
  • کودهای کشاورزی (تولید داخل و وارداتی) که به هر نحوی از یارانه استفاده می‌نمایند.

4. طرح و تصویب «برنامه‌های اجرایی مبارزه با قاچاق کالا و ارز سال 1401».

5. طرح و تصویب «شیوه‌نامه هماهنگی و ارتقاء توان اجرایی و عملیاتی دستگاه‌های کاشف در مقابله با قاچاق سازمان ‌یافته کالا و ارز».

6. طرح و تصویب «محاسبه جریمه پرونده‌های قاچاق براساس ارزش کالا در روز اظهار».

7. طرح و تصویب «برآورد حجم قاچاق کالا و ارز در سال 1399».

8. طرح و تصویب «شمول ضوابط اختصاصی تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر گروه کالایی فلزات گرانبها و گوهرسنگ‌ها».

 

مصوبات جلسه

ردیف

شـــرح مصــوبــات

مجری

پیگیری‌کننده

مهلت اجرا

 

 

 

 

 

با توجه به نقش قرارگاهی و جایگاه ستاد در هم افزایی، انسجام و هماهنگی میان دستگاهها و لزوم رصد مستمر و فعالانه عملکرد دستگاه‌ها و پیگیری رفع موانع و اعلام هشدار به موقع؛ 
الف: دبیرخانه ستاد موظف است با دریافت اطلاعات و آمار لازم از دستگاه‌های عضو ستاد و رصد مستمر آن‌ها نسبت به تعیین میزان پیشرفت برنامه‌های اجرایی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدام نموده و گزارش عملکرد هر یک از دستگاه‌های عضو را به صورت دورهای (قیاسی و تحلیلی با ذکر دلایل احتمالی عدم تحقق برنامه‌های ابلاغی) به رئیس جمهوری و سایر مراجع ذی‌صلاح گزارش نماید.

دبیرخانه ستاد

دبیرخانه ستاد مستمر

ب: دستگاه‌های عضو ستاد موظفند ضمن ارائه آمار و اطلاعات دقیق، مستند و به هنگام،گزارش عملکرد برنامه های اجرایی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ابلاغی را به همراه ذکر علل و دلایل عدم تحقق برنامه‌های دستگاه ذیربط را به صورت فصلی به دبیرخانه ستاد ارسال نمایند.

کلیه دستگاه‌های عضو و مرتبط ستاد

دبیرخانه ستاد مستمر

ج: نظر به لزوم پیگیری و مبارزه سیستمی با قاچاق کالا و ارز و همچنین عدم پیشرفت مورد انتظار برخی از سامانه‌ها، دستگاه‌های ذی‌ربط مکلفند در اسرع وقت نسبت به تکمیل و بهره‌برداری از سامانه‌های مربوطه اقدام نمایند. دبیرخانه ستاد نیز موظف به ارائه گزارش قصور احتمالی دستگاه‌های ذی‌ربط می‌باشد.

کلیه دستگاه‌های عضو و مرتبط ستاد

دبیرخانه ستاد در اسرع وقت

د:مشکلات ساختاری مبارزه با قاچاق کالا و ارز از جمله موضوعات مرتبط با سازمان تعزیرات حکومتی و ساختار دبیرخانه ستاد وفق مفاد قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با برگزاری جلسات و تعامل با مبادی ذیربط در اسرع وقت مرتفع گردد.

دبیرخانه ستاد،
سازمان تعزیرات
حکومتی، سازمان امور اداری و
استخدامی کشور، سازمان برنامه و بودجه کشور

دبیرخانه ستاد در اسرع وقت

هـ : با توجه به اشراف اطلاعاتی دستگاههای عملیاتی و اطلاعاتی و ضرورت مبارزه قاطع با قاچاق سازمان یافته، ردیابی و ضربه به منابع مالی قاچاق و مبارزه با پولشویی در اولویت اقدامات دستگاههای مذکور قرار گیرد.

واجا، فراجا،
سازمان اطلاعات
سپاه، وزارت امور اقتصادی و
دارایی، بانک مرکزی

دبیرخانه ستاد مستمر

و: ساماندهی مبادلات تجاری و بازارچه های مرزی و مدیریت پایانه ها توسط وزارت کشور انجام پذیرد.

وزارت کشور دبیرخانه ستاد تا پایان سال
ز: تعیین تکلیف کالاها و اموال قاچاق در انبارها از جمله انبارهای سازمان جمع‌آوری و فروش  اموال تملیکی در اولویت قرار گیرد و روند رو به بهبود اقدامات فعلی با سرعت استمرار یابد. سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی،
سازمان تعزیرات حکومتی، قوه قضائیه
دبیرخانه ستاد مستمر
ح:واردات بیرویه کالای خارجی که مشابه تولید داخل دارند به کشور ممنوع است و رسانه‌ها از جمله رسانه ملی و رسانه های مکتوب و دیجیتال باید تبلیغات وسیع و متناسب در مورد کالای با کیفیت تولید داخل داشته باشند . وزارت صنعت، معدن و تجارت،گمرک، بانک مرکزی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما دبیرخانه ستاد مستمر
2«برنامه های اجرایی مبارزه با قاچاق کالا و ارز سال 1401» در قالب 8 اولویت راهبردی، 24 راهبرد، 50 اقدام اساسی و 145 برنامه(به شرح پیوست 1) به تصویب رسید. دستگاه‌های عضو ستاد مکلف به ارائه گزارش عملکرد برنامه‌های مذکور به صورت فصلی به دبیرخانه ستاد می باشند.
تبصره: وفق مصوبه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تامین اعتبار اجرای برنامه های سالیانه، بر عهده دستگاه مجری می‌باشد.
کلیه دستگاه‌های عضو و مرتبط ستاد دبیرخانه ستاد تا پایان سال
3«دستورالعمل پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا وارز در فضای مجازی» (به شرح پیوست 2) در قالب 5 فصل، 27ماده و 17 تبصره به تصویب رسید. کلیه دستگاه‌های عضو و مرتبط ستاد دبیرخانه ستاد مستمر
4شکر استحصالی از مواد اولیه تولید داخل به لیست عناوین کالایی موضوع ماده 2 ضوابط اختصاصی نهاده‌ها و کالاهای اساسی اضافه و یک ماه پس از ابلاغ به عنوان زمان بندی الزام تعیین می‌شود.
تبصره  کلیه اعضای زنجیره تامین  شکر استحصالی از مواد اولیه تولید داخل مشمول ضوابط اختصاصی نهاده‌ها و کالاهای اساسی موضوع ماده 2 دستور العمل تبصره 4 الحاقی ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز می باشند.
کلیه دستگاه‌های عضو و مرتبط ستاد دبیرخانه ستاد مستمر
5روغن استحصالی از دانه های روغنی تولید داخل به لیست عناوین کالایی موضوع ماده 2 ضوابط اختصاصی نهاده ها و کالاهای اساسی اضافه و یک ماه پس از ابلا غ مصوبه به عنوان زمان بندی الزام تعیین می شود.
ملاحظه: با عنایت به اینکه بیش از 90 درصد روغن های خوراکی از مواد اولیه وارداتی استحصال می شود که مشمول ضوابط تبصره 4 ماده 18 می باشد ،به جهت یکپارچگی اعمال مقررات زنجیره تامین (خرید و فروش و حمل و نگهداری) و جلوگیری از سوء استفاده احتمالی؛ روغن استحصالی از دانه های روغنی تولید داخل نیز مشمول ضوابط مذکور خواهد شد.
کلیه دستگاه‌های عضو و مرتبط ستاد دبیرخانه ستاد مستمر
6
کودهای کشاورزی تولید داخل و وارداتی که به هر نحوی از یارانه استفاده می‌نمایند به لیست عناوین کالایی موضوع  ماده 2 ضوابط اختصاصی نهاده‌ها و کالاهای اساسی اضافه و یک ماه پس از ابلا غ مصوبات جلسه 134 ستاد به عنوان زمان بندی اجرای مفاد دستورالعمل ضوابط اختصاصی نهاده‌هاو کالاهای اساسی الزامی می‌شود.

تبصره 1: مصادیق کودهای فوق شامل 1-کلرور پتاسیم 2-سولفات پتاسی 3-سوپر فسفات تریپل 4-سوپر فسفات ساده 5-دی آمونیوم فسفات 6-اوره 7-فسفات 13 درصد 8-میکروبی فسفاته و فسفاته آلی
تبصره 2: هرگونه تغییر در مصادیق کودهای مندرج در تبصره 1 با پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و تصویب ستاد لازم الاجراء خواهد بود.
تبصره 3: کودهای شیمیایی وارداتی ،پیش از این مشمول ضوابط اجرایی مفاد فوق از تاریخ الزام 01 /10 / 98 بوده است.

کلیه دستگاه‌های عضو و مرتبط ستاد دبیرخانه ستاد مستمر
7 با توجه به قرار گرفتن گروه کالایی فلزات گرانبها و گوهرسنگ‌ها به عنوان یکی از مصادیق کالای موضوع قاچاق، به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و تأیید دستگاه‌های مرتبط و عضو ستاد، «ضوابط اختصاصی تبصره 4 ماده 18  قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص و گروه کالایی فلزات گرانبها و گوهرسنگ‌ها» (به شرح پیوست 3) به تصویب رسید. کلیه دستگاه‌های عضو و مرتبط ستاد دبیرخانه ستاد مستمر
8 با توجه به ردیف 4مصوبات ششمین جلسه کارگروه حقوقی و قضایی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورخ 28 /11 /99  مقرر گردید: «مبنای محاسبه تعیین ارزش کالای خروجی (فرآورده‌ها و مشتقات نفتی) روز اظهار اعلام می‌شود.» کلیه دستگاه‌های عضو و مرتبط ستاد دبیرخانه ستاد مستمر
9 با توجه به مواد 3، 38 و 39  قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بند 7مصوبات جلسه 133 ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بند 5 دستورالعمل 9 ماده‌ای ابلاغی رئیس جمهوری محترم، «شیوه‌نامه هماهنگی و ارتقای توان اجرایی و عملیاتی دستگاه‌های کاشف در مقابله با قاچاق سازمان‌یافته کالا و ارز» در 22 ماده و5 تبصره (پیوست 4) به تصویب رسید. کلیه دستگاه‌های عضو و مرتبط ستاد دبیرخانه ستاد مستمر

نظریه مقام مسؤول پس از رؤیت (در صورت ضرورت):

 

فیلمی برای این جلسه منتشر نشده است

فیلمی برای این جلسه منتشر نشده است