استاندار کردستان:

حذف بازارچه‌های مرزی به یکباره امکان پذیر نیست

حذف بازارچه‌های مرزی به یکباره امکان پذیر نیست
زمان انتشار: يکشنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۸زمان برگزاری: 1398/03/26 -ساعت: 11 چاپ مطلب

اقتصاد پنهان- استاندار کردستان حذف یکباره بازارچه های مرزی را به سبب وابستگی معیشت مردم به آن امکان پذیر ندانست.
اشتراک گذاری:

توضیحات بیشتر

به گزارش اقتصاد پنهان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا، در سومین جلسه کمیسیون قاچاق کالا و ارز استان که با حضور دکتر مویدی رئیس کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور برگزار شد، گفت: ما در مرزهای استان و در حال حاضر شغلی برای مردم سراغ نداریم و مراودات مرزی نیز از سالیان بسیار دور وجود داشته است.

وی افزود: اراده برای قطع کردن این مبادلات به یکباره امکان ندارد و باید برای این امر یک راه صحیح انتخاب کنیم.

مرادنیا تصریح کرد: هنگامی که بازارچه‌های مرزی استان فعال بودند کمترین مشکل را در آن مناطق داشتیم و قاچاق نیز تا حد زیادی کاهش یافته بود.

استاندار کردستان مجموعه واردات از بازارچه های مرزی استان را در قیاس با کشور ناچیز عنوان کرد و گفت: دستاوردی که بازارچه های مرزی در حفظ امنیت و اشتغال دارد در قیاس با هزینه های آن به حساب نمی‌آید.

مرادنیا در ادامه سخنان خود به عملکرد سختگیرانه گمرک در مرز باشماق انتقاد کرد و خواستار جاری شدن رویه یکسان و مشابه دیگر گمرکات کشور شد و افزود: کنترل واردات و صادرات کالا در قانون به گمرک واگذار شده است و لازم است رویه های معمول و مطابق کشور در مرز باشماق نیز بکار گرفته شود.

وی افزود: گاها ناهماهنگی بین دستگاه ها باعث می شود  در مبادلات دچر مشکل شویم و نتوانیم از فرصت مرز به خوبی استفاده کنیم.

مرادنیا همچنین خواستار پیگیری و اجرایی شدن حمل یکسره کالا شد و گفت: حمل یکسره کالا عامل تسریع در صادرات وافزایش درآمد تولیدکنندگان خواهد شد.

وی در ادامه خواستار تسهیل صادرات از استان شد و افزود: وقتی در استان تولید مازاد داریم لازم است با تعرفه گذاری  مناسب بستر مناسب برای صادرات آن کالاها فراهم شود.

فیلمی برای این جلسه منتشر نشده است

فیلمی برای این جلسه منتشر نشده است