استاندار خراسان رضوی:

افزایش وصول درآمدهای ناشی از جرائم قاچاق کالا و ارز نیازمند تصمیمات جدی‌تری است

افزایش وصول درآمدهای ناشی از جرائم قاچاق کالا و ارز نیازمند تصمیمات جدی‌تری است
زمان انتشار: دوشنبه، ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸زمان برگزاری: 1398/02/16 -ساعت: 11:00 چاپ مطلب

اقتصاد پنهان-استاندار خراسان رضوی در اولین جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در سال ۹۸ گفت: برای افزایش وصول درآمدهای دولت ناشی از جرائم قاچاق کالا و ارز باید تصمیمات جدی‌تری گرفته شود.
اشتراک گذاری:

توضیحات بیشتر

به گزارش اقتصاد پنهان علیرضا رزم حسینی ظهر امروز در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی که در استانداری برگزار شد، گفت: باید بپذیریم که دچار سکته اقتصادی شده‌ایم، خروج آمریکا از برجام و مسائل اقتصادی مشکلاتی را برای ما به‌وجود آورده است،‌ بنابراین فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم باید درراستای کاهش تاثیرگذاری آن بر روی مردم و جامعه باشد.

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه اقتصاد و تولید ما نیاز به‌برنامه‌های مدون و کارشناسانه دارد، خواستار تشکیل کمیته تخصصی زیر مجموعه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد تا پیش از طرح موضوعات در جلسه کمیسیون، مسائل در این کمیته بررسی و همه مدیران به‌جمع‌بندی کارشناسی برسند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به برآورد حجم بالای قاچاق کالا در کشور و نیز حجم بالای پرونده های محکومیت یافته در استان ، اخذ 127 میلیارد ریال درآمد وصولی از کل جرائم در استان رقم اندکی است و برای افزایش وصول درآمدهای دولت ناشی از جرائم قاچاق کالا و ارز باید تصمیمات جدی تری گرفته شود .

وی افزود : با توجه به ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، موضوع تهاتر کالای صادراتی با کالای وارداتی در دستورکار قرار گرفته است تا در صورت جمع بندی نهایی، به صادرکنندگان اجازه داده شود که در قبال صادرات کالاهای خود، کالاهای مورد نیاز جامعه و مواد اولیه کارخانجات را وارد کنند.

استاندار خراسان رضوی همچنین با اشاره به گزارش ارائه شده درباره طرح ساماندهی پوشاک برند عنوان داشت: در جلسه آتی کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گزارش جامعی درباره میزان اثرگذاری اجرای این طرح بر تقویت تولید داخل ارائه شود تا بتوان ارزیابی درستی در این زمینه داشت .

استاندار خراسان رضوی از همراهی رسانه‌ها به ‌منظور اطلاع رسانی به‌هنگام و موثر در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز قدردانی کرد و گفت: درراستای تحقق رویکرد شفاف‌سازی، در هیچ یک از جلسات به‌جز شورای تامین، حضور رسانه‌ها ممنوع نیست، بنابراین از اطلاع‌رسانی صادقانه و شفاف استقبال می‌کنیم.

 

52 متخلف ارزی در خراسان رضوی بازداشت شده‌اند

رسول فرزاد فرد دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با اشاره به عنوان نامگذاری سال 98 و بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص ورود به گام دوم انقلاب و نیز برنامه توسعه اقتصادی استان، وظایف اعضای کمیسیون استان را دوچندان شمرد و بر ضرورت توجه و همراهی همه دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی را برای  رونق‌بخشی به تولید و اجرای طرح توسعه اقتصادی استان تأکید کرد.

وی افزود: برخورد و جمع آوری کالاهای قاچاق که بخش عمده ای از سهم بازار داخلی را به خود اختصاص داده است،  می تواند بستر و زمینه را برای تولید و فروش داخلی فراهم نماید و در این برهه حساس در بحث مقابله با تحریم می تواند تاثیرگذار باشد.

دبیر کمیسیون استان گفت: 52 نفر در قالب خرید و فروش دلار در بازار غیررسمی، دلالی و فروش ارز در واحدهای صنفی متخلف این استان شناسایی و دستگیر شدند.

رسول فرزادفر افزود: از این تعداد متخلف ارزی 39 نفر توسط نیروی انتظامی و 13 نفر توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی شناسایی شدند.

وی با بیان اینکه کشف ارز قاچاق و دستگیری افراد متخلف در سال 97 نسبت به‌سال96 افزایش قابل توجهی داشت، افزود: دلیل اصلی آن تفاوت ارزش پول بین ریال ایران با ارزش برخی ارزها مانند دلار بوده است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی ادامه داد: در سال 1396 فقط چند پرونده به‌صورت شبکه‌ای مرتبط با خرید و فروش غیرقانونی ارز یا قاچاق ارز در این استان کشف شده بود، اما ممنوعیت خرید و فروش ارز در سطح عرضه یا بازار غیررسمی و قوانین و دستوالعمل‌های جدیدی که مبارزه با قاچاق ارز را جدی‌تر می‌کند، در سال 1397 سبب شد میزان کشفیات ارز قاچاق و دستگیری افراد مرتبط با آن افزایش یابد.

 

2 هزار و 893 میلیارد ریال مجموع کشفیات کالای قاچاق در سال97

حسن جعفری سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و جانشین رئیس کمیسیون استان نیز در این جلسه با اشاره به عنوان سال جدید، تقویت مبارزه با قاچاق کالا و ارز را یکی از مهمترین ارکان رونق تولید دانست و گفت: انتظار می رود اعضای کمیسیون استان با عملکرد مطلوب، حضور پررنگ و جدیت بیشتر در جهت تحقق اهداف شعار سال گام بردارند.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری در ادامه اظهار داشت: در سال جدید کمیسیون استان در حوزه عملکردی خود بایستی آرایش جنگ اقتصادی به خود گرفته و برخورد جدی با قاچاق کالا و ارز در ابعاد مختلف آن داشته باشد.

سیدحسن جعفری تعداد جلسات تشکیل شده کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا در سال 97 را 267 جلسه اعلام کرد و افزود: در مجموع 268 جلسه در کل استان تشکیل و 156 مصوبه در کمیسیون تصویب شد که از نظر تعداد جلسات برگزار شده 29درصد و از نظر تعداد مصوبات 27 درصد کاهش داشتیم.

وی در خصوص کالاهای مظنون به‌قاچاق، گفت: سال گذشته 2 هزار و 893 میلیارد ریال کالای مظنون به‌ قاچاق در این استان توسط دستگاه‌های اجرایی کشف شد که در مقایسه با سال 96 از نظر ارزش، 54 درصد افزایش داشت.

معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی افزود: سهم دستگاه‌های اجرایی کاشف کالای قاچاق از کل کشفیات، شامل 84 درصد توسط نیروی انتظامی، 6.5 درصد توسط مرزبانی، پنج درصد توسط سازمان صنعت و 4.5 درصد توسط گمرکات بود.

جعفری ادامه داد: سال 97 ارزش مجموع کالاهای هدف مکشوفه در خراسان رضوی، 933 میلیارد ریال بود که از نظر ارزشی منسوجات(پوشاک و پارچه) با 266 میلیارد ریال، برنج با 182 میلیارد ریال، اسباب بازی با 118 میلیارد ریال و لوازم خانگی با 107 میلیارد ریال، بیشترین میزان کشفیات را به‌خود اختصاص دادند.

وی ارزش مجموع کشفیات کالاهای ممنوعه را 2هزار و 893میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: میزان کشفیات در مقایسه با سال 96 به‌میزان 115 درصد افزایش نشان می‌دهد.

معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی افزود: در کشفیات مربوط به‌کالاهای ممنوعه نیز مشروبات الکلی با 176 میلیارد ریال بیشترین سهم را به‌خود اختصاص داد که شامل 233 هزار بطری از انواع مختلف مشروبات بود.

جعفری بیان کرد: همچنین سال گذشته، 10 هزار و 168 فرد مرتبط با کالای قاچاق در خراسان رضوی دستگیر و 42 باند در این زمینه شناسایی و متلاشی شدند.

وی گفت: یک میلیون و 736 هزار لیتر انواع فرآورده‌های نفتی قاچاق نیز سال گذشته در خراسان رضوی کشف شد که در مقایسه با سال 96 به‌میزان 168 درصد افزایش یافت.

معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی میزان صادرات فرآورده‌های نفتی از محل اجرای چهار طرح عمده‌ای که به‌منظور جلوگیری از قاچاق سوخت در خراسان رضوی اجرا شد را برابر با 132 میلیون لیتر اعلام کرد.

جعفری عنوان کرد: میزان کالای قاچاق منهدم شده در استان نیز طی سال گذشته 55 تن و 508 کیلوگرم و به‌ ارزش 18 میلیارد ریال بود.

 

درآمد 80 میلیاردی دولت از فروش سوخت در پایانه‌های مرزی خراسان رضوی

در ادامه مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان رضوی نیز در خصوص مصوبه استقرار جایگاه عرضه سوخت در پایانه‌های مرزی استان که به‌دستور هیات وزیران باید در استان‌های مرزی اجرا شود، گفت: براساس این مصوبه هر خودرو قبل از خروج از مرز، کنترل بار می‌شود، همچنین برای جلوگیری از قاچاق سوخت مقرر شد در مرز دوغارون، سرخس و لطف آباد جایگاه‌های عرضه سوخت فعال شود.

علی‌اصغر اصغری قیمت عرضه سوخت در این پالایشگاه‌ها را براساس نرخ کشور مقابل اعلام کرد و افزود: بر این اساس باید بنزین با قیمت 6 هزار تومان و گازوئیل به‌قیمت 5 هزار و 600 تومان به‌رانندگان فروخته شود.

اصغری تصریح کرد: در سال گذشته 80 میلیون ریال فروش نفت و گاز در مرزهای استان داشتیم که درآمد خوبی برای دولت بود.

گفتنی است؛ در ادامه این جلسه دستورالعمل خرید، فروش، حمل و نگهداری دام زنده بررسی شد که براساس آن هرگونه خرید و فروش و جابجایی دام زنده فاقد پلاک ممنوع است.

در پایان از مدیران و دستگاه‌های عضو کمیسیون استان با اهداء لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

فیلمی برای این جلسه منتشر نشده است

فیلمی برای این جلسه منتشر نشده است