یکصدو پنجمین جلسه اعضای اصلی ستاد برگزار شد

یکصدو پنجمین جلسه اعضای اصلی ستاد برگزار شد

اقتصاد پنهان- یکصدو پنجمین جلسه اعضای اصلی ستاد با شرکت نمایندگان اعضای اصلی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد.

شنبه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۴0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، اقدامات ستاد در خصوص سیاست ها و قانون برنامه ششم توسعه و بررسی و ارایه  گزارش چالش های حوزه کالاهای سلامت محور توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دو دستور جلسه ای بود که در این نشست بررسی شد.

 تاکید بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز ار مبادی ورودی تا محل عرضه
بر اساس  بند پنجاه وهشتم برنامه ششم توسعه که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد،  بر پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز از مبادی ورودی تا محل عرضه‌ی آن در بازار تاکید شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامه‌ای به آقای روحانی رییس‌جمهور، سیاست‌های کلی برنامه‌ی ششم توسعه را ابلاغ کردند.
این سیاست‌های کلی بر پایه‌ی محورهای سه‌گانه‌ی «اقتصاد مقاومتی»، «پیشتازی در عرصه‌ی علم و فناوری» و «تعالی و مقاوم‌سازی فرهنگی» و با درنظرگرفتن واقعیت‌های موجود در صحنه‌ی داخلی و خارجی تنظیم شده است تا با تحقق اهداف برنامه‌ی ششم، به ارائه‌ی الگوی برآمده از تفکر اسلامی در زمینه‌ی پیشرفت که به‌کلّی مستقل از نظام سرمایه‌داری جهانی است، کمک کند.
سیاست‌های کلی برنامه‌ی ششم توسعه دارای 80 بند و شامل سرفصل‌های امور: «اقتصادی»، «فناوری اطلاعات و ارتباطات»، «اجتماعی»، «دفاعی و امنیتی»، «سیاست خارجی»، «حقوقی و قضایی»، «فرهنگی» و «علم، فناوری و نوآوری» است.
بند پنجاه وهشتم برنامه ششم توسعه  بر پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز از مبادی ورودی تا محل عرضه‌ی آن در بازار تاکید دارد .
ستاد با آغاز سیاست کلان ، اثر گذاری در اسناد بالادستی نظام، جانمایی موضوع مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در برنامه ششم توسعه در دستور کار خود قرار داد که  پس از هماهنگی با مجمع تشخیص مصلحت نظام این مهم محقق  و در3 شورای برنامه ریزی تدوین برنامه ششم به عضویت در آمده است .
با توجه به سیاست های دولت ، ستاد رفع بخشی از چالشهای مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در قالب تصویب نامه از طریق دولت پیگیری می کند و مابقی را در قالب احکام قانون برنامه ششم توسعه پیگیری لازم را انجام خواهد داد.

اختصاص یک بند از برنامه ششم توسعه به مبارزه با قاچاق
رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این جلسه با اشاره به آسیب شناسی های انجام شده در موضوع قاچاق کالا و ارز گفت: با هماهنگی های انجام شده ستاد و مجمع تشخیص مصلحت نظام یک بند از برنامه ششم توسعه به بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز اختصاص یافته است.
«حبیب الله حقیقی» افزود: سعی شده در بند لحاظ شده در برنامه ششم توسعه قاچاق به عنوان یک مساله جامع و مانع در بحث اقتصاد دیده شود.
مهندس حقیقی  افزود: در سیاستهای کلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و برنامه های توسعه پنج ساله قبلی موضوع مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ابعاد آن پر رنگ نبوده است.
وی خاطر نشان کرد: در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادوار گذشته نتوانستیم به گونه ای برخورد کنیم که منجر به روند کاهشی در این موضوع شود در نتیجه این معضل اقتصادی با روند افزایشی همراه بود که این مورد ناشی از عدم تعریف جامع از مساله قاچاق و مبارزه با این معضل بوده است.
مهندس حقیقی  به بررسی قاچاق از نگاه های مختلف توسط ستاد مرکزی  مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره کرد و گفت: این بررسی ها منجر به ارایه برنامه جامع با در نظر گرفتن تمامی موارد مرتبط و با کمک دستگاه های عضو ستاد شد .
وی خاطر نشان کرد: 70 درصد مبارزه با معضل قاچاق مبتنی برعلت ها و ریشه یابی دلایل ظهور و بروز قاچاق و 30 درصد مابقی نیز به مقابله با شبکه های اصلی و سازمان یافته مربوط می شود.
رییس ستاد در ادامه به برنامه ششم توسعه اشاره کرد و افزود: مبتنی بر این برنامه قاچاق از پیش از مبادی ورودی تاسطح عرضه بر اساس فرآیند های ویژه مورد هدف قرار خواهد گرفت.
مهندس حقیقی ادامه داد: براساس سیاستهای تدوین شده به دنبال توقف در روند افزایشی و سپس کاهش حجم قاچاق هستیم.
وی خاطر نشان کرد: در شرایط کنونی در حوزه های مختلف میزان وقوع قاچاق فراتر از توان مقابله است لذا جهت گیریها به گونه ای است که قاچاق را به سمت مهار شدن و سپس کنترل ببریم.
رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه لازم است معضل قاچاق به عنوان دغدغه ملی مورد توجه قرار گیرد، گفت: با اتخاذ این رویکرد مساله قاچاق قابل مدیریت خواهد بود.
مهندس حقیقی در بخش دیگری از سخنان خود  با اشاره به خسارتهای ناشی از قاچاق در حوزه دارو و سلامت و لطمات ناشی از آن گفت: لازم است در این حوزه  سازمان غذا و دارو نسبت به تهیه بسته جامع مبارزه اقدام کند .
در ادامه رییس گمرک کشور و معاون غذا و داروی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی توضیحاتی درباره اقدامات انجام شده در حوزه فعالت خود ارایه کردند.

 

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/4570