رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

برنامه راهبردی پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز تهیه و به دولت ارایه می‌شود

برنامه راهبردی پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز تهیه و به دولت ارایه می‌شود

اقتصاد پنهان-رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به تهیه برنامه راهبردی پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز گفت: برنامه راهبردی پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز مشتمل بر۶ راهبرد، ۱۸ هدف راهبردی و ۱۳۵ برنامه کلان تهیه و بعد از تایید اعضای ستاد به دولت ارایه می شود.

دوشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۳0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، مهندس «حبیب‌الله حقیقی» در یکصد و دومین جلسه اعضای اصلی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ساختار برنامه راهبردی پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز را همسو با سیاست‌های کلی نظام از جمله اقتصاد مقاومتی و مستند به قوانین و مقررات بخشی و فرابخشی اعلام کرد و افزود: برای مبارزه مؤثر با قاچاق کالا و ارز تبیین افق روشن و برنامه مشخص لازم است چرا که  در غیر این‌صورت دچار روزمره‌گی خواهیم شد.
وی افق برنامه تهیه شده را 5 ساله ارزیابی کرد و افزود: با برنامه راهبردی روشن و زمانبندی تعریف شده ضمن آسیب‌شناسی قاچاق کالا و ارز در یک افق پنج ساله کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به سمت پیشگیری و سپس کاهش قاچاق حرکت می کنیم .
حقیقی رویکرد برنامه تدوین شده را در ابتدا مهار و کنترل رشد قاچاق و در مرحله بعد کاهش قاچاق که در سال پنجم محقق خواهد شد اعلام کرد و افزود: در صورتی که 50 درصد حجم قاچاق را در سایه افق تعیین شده کاهش دهیم به نیمی از هدف خود در مسیر مبارزه با قاچاق رسیده‌ایم.
وی ضمن اعلام رشد 10 تا 15 درصدی آمار قاچاق در هر سال خاطر نشان کرد: با تعیین رویکرد مناسب مبارزه با فساد که قاچاق نیز از اثرات آن است می‌توان تا حدودی در رفع دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در زمینه مبارزه با فساد گام برداشت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود قاچاق سوخت را مساله‌ای قابل توجه دانست و گفت: اینکه 8 درصد فرآورده‌های نفتی توزیعی به سمت قاچاق سوق داده می‌شود معضل بزرگی است که باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد.
وی اصلاح فرآیندها در تمامی مراحل توزیع را ضروری دانست و افزود: برای مثال بر اساس گزارش‌های دریافتی در یک دوره مشخص 11 هزار کامیون و تریلی سهمیه سوخت دریافت می‌کنند اما باری را جابجا نمی‌کنند و خارج از چرخه حمل و نقل هستند.
رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز قاچاق سوخت را نتیجه فرآیندهای معیوب برشمرد و گفت: قاچاق سوخت ناشی از عدم کنترل‌های لازم در مبدا و یا فرآیند های نادرست در مسیر توزیع است در نتیجه لازمه مبارزه مؤثر در این زمینه اتخاذ رویکرد فرآیندی است که خوشبختانه کارگروه مربوطه در ستاد برنامه‌های جامعی در این زمینه تهیه کرده و به زودی شاهد دست آوردهای آن خواهیم بود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/3357