بررسی تخصصی مصادیق "شبه قاچاق" در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز

بررسی تخصصی مصادیق "شبه قاچاق" در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز

اقتصاد پنهان- نشست تخصصی "بررسی مصادیق شبه قاچاق" در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد.

يکشنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۱0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، نشست تخصصی "بررسی مصادیق شبه قاچاق" با حضور رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در جمع اساتید برجسته کشوری برگزار شد.

صاحب‌نظران حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر این باورند که پدیده "شبه‌ قاچاق" برای اشاره به تخلفات تجاری و سوء‌ استفاده‌های قانونی از معافیت‌ها، موجب انحراف از اولویت‌های مبارزاتی شده و اعمال سلیقه شخصی و اختلاف‌ نظرهای رایج در حوزه‌های عملیاتی و محاکم قانونی را تشدید می‌کند.

کاربرد مفهوم "شبه‌قاچاق" توسط صاحب‌نظران و برخی مسئولین در اشاره به تخلفات مختلف تجاری و گمرکی همچون فرار مالیاتی، پول شویی، وجود خلاهای قانونی و... ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بر آن داشت تا یکی از مصادیق این مفهوم یعنی"شرکت‌های صوری، اشخاص حقوقی- صوری و میزان تاثیر آن بر قاچاق کالا و ارز" را در یک نشست تخصصی، مورد بحث و بررسی قرار دهد.

دکتر رضا گلی، مدیرکل دفترمبارزه با جرائم سازمان‌یافته گمرک ایران،  بعنوان سخنران این نشست مفهوم شبه‌ قاچاق و مصادیق آن بخصوص شرکت‌های صوری را از زوایای مختلف تشریح کرد.

در پایان این نشست علی مؤیدی خرم‌آبادی، رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز  در جمع‌بندی نهایی طی سخنانی اظهار داشت: این پدیده به عنوان یک معضل در حوزه شرکت‌ها، موجب انحراف از اولویت‌های مبارزاتی شده و اختلاف‌نظرهای رایج درحوزه‌های عملیاتی و محاکم قانونی را تشدید کرده است.

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأکید کرد: تسهیل تجارت می‌تواند خط میان قاچاق و غیرقاچاق را مشخص کرده و به شفافیت در امر تجارت منجر شود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/24527