امکان تشخیص قطعی کالای قاچاق با کد شناسه

امکان تشخیص قطعی کالای قاچاق با کد شناسه

اقتصاد پنهان- معاون مدیرکل امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه شناسه دار کردن کالا به خودی خود باعث پاکسازی بازار نمی شود گفت: شناسه دار شدن کالا فقط به بازرس و ناظر ما کمک می کند که کالای قاچاق را به راحتی از غیرقاچاق تشخیص دهد.

سه شنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۱0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، سعید نیرومند، معاون مدیرکل امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در رادیو گفت وگو اظهار کرد: ستاد مبارزه با قاچاق مجموعه ای از 27 دستگاه عضو را شامل می شود.

وی با اشاره به افزایش خروج کالای یارانه ای و اساسی از کشور در مقطعی افزود: به دنبال افزایش قیمت دلار و برخی اتفاقات اقتصادی در کشورهای همسایه، صادرات غیررسمی به آن سوی مرزها افزایش پیدا کرد و البته اقداماتی از سوی دستگاه های کاشف نیز انجام شد.

معاون مدیرکل امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: شاید همه گروه های کالایی کد رهگیری دریافت نکرده باشند اما همین که زیرساخت این کار فراهم شده قدم بسیار بزرگی در جهت تشخیص کالای قاچاق از غیر قاچاق است.

وی با اشاره به اینکه شناسه دار کردن کالا به خودی خود باعث پاکسازی بازار نمی شود افزود: کد رهگیری و شناسه دار شدن کالا فقط به بازرس و ناظر ما کمک می کند که کالای قاچاق را در سطح عرضه و حمل و نقل و محل دپو به راحتی و بدون خطا از غیرقاچاق تشخیص دهد.

نیرومند تصریح کرد: اگرچه برخی دستگاه ها به تکالیف قانونی خود به طور کامل و حتی ناقص هم عمل نکردند اما به معنای عدم ورود ستاد به این قضیه هم نیست و باید اجازه دهیم که قوه قضائیه بررسی های خود را انجام دهد.
در ادامه، مرصاد قربان نژاد شهرودی، کارشناس مبارزه با فساد و اقتصاد مقاومتی گفت: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 1392 تصویب شد اما عملاً تا سال 1398 هیچ خروجی خاصی نداشت.

وی افزود: بحث کد شناسه و رهگیری کالا نیز در سال 1399 مصوب شد اما باز هم به دلیل ترک فعل دستگاه ها عملاً خروجی نداشتیم تا اینکه مقام معظم رهبری به این موضوع ورود فرموده و اسفند ماه رئیس جمهور بخشنامه 9 بندی را ابلاغ کردند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/24525