آغاز برخورد قاطع با قاچاق لوازم خانگی

آغاز برخورد قاطع با قاچاق لوازم خانگی

اقتصاد پنهان- سخنگوی ستاد مبازه با قاچاق کالا و ارز از آغاز برخورد قاطع و مستمر با لوازم خانگی قاچاق خبر داد.

چهارشنبه، ۱۸ خرداد ۱۴۰۱0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، حمیدرضا دهقانی‌نیا امروز(سه‌شنبه) در برنامه تلوزیونی میز اقتصاد گفت: بحث مبارزه با قاچاق لوازم خانگی از چند سال قبل به طور جدی در دستور کار قرار گرفته است. در سال1396 و زمانی که هنوز واردات لوازم خانگی آزاد بود، طبق قانون اعلام شد که ثبت سفارش منوط به ثبت شناسه کالا خواهد بود. در سال 1398، اعلام شد که کالاهای موجود در انبار و آماده توزیع نیز باید شناسه کالای خود را ثبت کنند. در سال 1399 نیز اعلام شد که تمام نقش آفرینان باید این رویه قانونی را اجرا کنند.

وی با بیان اینکه برای مقابله با این کالاهای قاچاق، زیرساخت‌های قانونی و اجرایی فراهم شده است، بیان کرد: پیش از برداشتن این گام‌ها، میزان قاچاق لوازم خانگی در ایران بیش از دو میلیارد و 200 میلیون دلار بود اما این عدد در حال حاضر به حدود 1.6 میلیارد دلار کاهش یافته و قطعا برای پایین‌تر آوردن آن، باید برنامه‌ریزی‌های لازم را نهایی کرد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به پیگیری‌های دولت برای مقابله جدی با قاچاق کالا اشاره کرد و افزود: دیروز جلسه‌ای با معاون اول رئیس جمهوری داشتیم و امروز نیز جلسه‌ای با محوریت قرارگاه مقابله با قاچاق کالا برگزار شد و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، برخورد قاطع با لوازم خانگی قاچاق آغاز شده و به شکل مستمر ادامه خواهد داشت.

دهقانی‌نیا ادامه داد: پنج کمیته در ستاد مقابله با قاچاق کالا برای انجام تمام مراحل کار نهایی شده است. ما در مرحله نخست شناسایی را انجام می‌دهیم و محل عرضه، تجمیع و مسیر حمل و نقل کالای قاچاق رصد شده و به پلیس ارجاع داده می‌شود. در حال حاضر حدود 1300 وبگاه در زمینه عرضه این کالاها فعال هستند که باید مقدمات فیلتر شدن و برخورد با آن‌ها فراهم شود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/24520