عزم جدی وزارت صمت برای مبارزه با قاچاق کالا

عزم جدی وزارت صمت برای مبارزه با قاچاق کالا

اقتصاد پنهان- مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت عزم بسیار جدی را در بحث مبارزه با قاچاق شروع کرده است.

دوشنبه، ۰۲ خرداد ۱۴۰۱0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، پرهام‌فر در برنامه گفتگوی ویژه بخش خبری 21 سیما با موضوع «طرح مبارزه با قاچاق لوازم خانگی» افزود: از ابتدای امسال برای پنج گروه عمده کالایی در حوزه قاچاق که هم سهم عمده‌ای در قاچاق دارند و هم ضربه جدی به تولید داخل وارد می‌کنند هدف‌گذاری شده است.

وی از لوازم خانگی و لوازم یدکی خودرو به عنوان دو گروه عمده و اصلی این طرح نام برد و افزود: در حوزه لوازم یدکی خودرو که با امنیت جانی مصرف کننده‌ها ارتباط مستقیم دارد و رئیس جمهور دستور اکید برای ساماندهی این حوزه دارد، شناسه گذاری و رهگیری دو گروه کالای باتری و کمک فنر شروع و نهایی شد.

او گفت: هدف گذاری وزارت صمت شناسه گذاری 53 گروه کالایی دیگر که عمده آن‌ها مشمول استاندارد اجباری و کالا‌های بسیار حساسی هستند و با امنیت جانی سر و کار دارند تا نیمه مرداد ماه است و با پایان فرایند شناسه گذاری و کد رهگیری، کالا‌های فاقد شناسه در بازار که منشأ قانونی دارد فراخوان و با شناسه دار شدن قابل رصد شود.

پرهام‌فر با بیان اینکه با هماهنگی‌های انجام شده بین وزارت صمت و سازمان‌های ثبت این طرح در کل استان‌ها به موازات دارد انجام می‌شود، افزود: با استقبال تولیدکنندگان از طرح شناسه کالا و رهگیری لوازم یدکی خودرو، امیدواریم تا نیمه مرداد این 55 قلم کالا شناسه کالا و رهگیری را دریافت کنند.

مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز افزود: دومین گروه که الآن جلسات هماهنگی آن در وزارت صمت در حال برگزاری است گروه لوازم خانگی است.

پرهام‌فر با اشاره به افزایش کشفیات قاچاق طی دو سال اخیر نسبت به سال‌های قبل از گفت: در سال 1399 کشفیات قاچاق در حوزه لوازم خانگی نسبت به سال قبل از آن با 315 درصد افزایش بالغ بر 30 هزار میلیارد ریال بود.

مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مقابله با قاچاق کالا با بیان اینکه هم اکنون میزان قاچاق کالا در زمینه لوازم خانگی حدود یک و 4 دهم میلیارد دلار است، گفت: هم اکنون شاهد تغییر رفتار در نوع قاچاق هستیم. به این معنی قبلا قاچاق در سطح عرضه بیشتر را می‌دیدیم، اما به خاطر طرح‌هایی که در سال‌های 98 و 99 در بحث برخورد با لوازم خانگی قاچاق در سطح عرضه اجرا شد، عرضه این کالا‌ها یک مقداری به فضای مجازی گرایش پیدا کرده و چیزی که ما شاهد هستیم از طریق شبکه‌های اجتماعی بازاریابی و تبلیغ می‌شود و به صورت تحویل به منزل می‌آید به نوعی تغییر کرده است.

پرهام‌فر افزود: به موازات این تغییر رفتار بازار رویکرد مبارزه با قاچاق هم کلاً عوض شده و از روش مبارزه سنتی که رویکرد کِیس محور بود به مبارزه چند لایه یعنی برخورد با قاچاق کالا از زمان ورود به کشور تا زمان عرضه علاوه بر نقطه کشف رسیده است.

وی گفت: دستور رئیس جمهوری درباره لوازم خانگی بیشتر بر مقابله با سوء استفاده از معافیت‌های مبادی ورودی مانند معافیت‌های مرزنشینی و ته لنجی است که به قاچاق عمده کالا تبدیل شده است.

پرهام فر افزود: با دستورالعمل جدید همه‌ی کالا‌هایی که به صورت قاچاق وارد کشور شده و بدون دریافت کدرهگیری و شناسه کالا در سطح کشور عرضه می‌شدند، از ابتدای ورود به کشور ثبت و شناسه دار می‌شوند.

مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز افزود: در مرحله بعد حمل و نقل، نگهداری، توزیع و خدمات پس از فروش شامل این طرح می‌شود که بخشی از این‌ها در قانون جدید و از دهم اردیبهشت 1401 لازم الاجرا شده است.

وی درباره تعیین جرم برای قاچاق کالا افزود: تا قبل از این فقط جرم حمل کالای قاچاق بود، الآن طبق ماده 20 اصلاحی جدید، وسیله حامل کالای قاچاق به اندازه ارزش کالای قاچاق جریمه مستقل به آن تعلق می‌گیرد علاوه بر ارزش کالای قاچاق، برخورد‌ها شدیدتر و بازدارنده شده و حوزه حمل را شامل می‌شود.

پرهام‌فر درباره حذف کوله بری و ته‌لنجی گفت: تجربه نشان داده حذف این رویه‌ها موفقیت آمیز نبوده و باید با اعطای برخی معافیت‌ها به شرط ثبت کالا و دریافت کد رهگیری به دنبال ساماندهی آن باشیم.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/24510