تلاقی سه رویداد در یک نگاه مختصر

تلاقی سه رویداد در یک نگاه مختصر

اقتصاد پنهان- بازه زمانی ۹ دی تا ۱۶ دی‌ماه امسال، یادآور موضوعات و مسایلی است که می‌توان از زوایای مختلف به آن‌ها پرداخت. موضوعاتی که از جنبه‌های کلان قابل تحلیل بوده و به تبع آن، اثرات و نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل آن به عنوان الگوی عملی در این برهه از زمان قابل بهره‌برداری اجرایی است.

پنجشنبه، ۰۹ دی ۱۴۰۰0 کامنتچاپ مطلب

بصیرت، تراز مسئولیت در گام دوم انقلاب و میثاق با ولایت، از شاخصه‌ها بارز و قابل بررسی در حماسه 9 دی سال 1388 است. بصیرتی که هرچند ضرورت آن برای خواص جامعه بیشتر از سایر اقشار جامعه است؛ لیکن مختص خواص جامعه نبوده و جهت مشارکت به‌هنگام تمام آحاد جامعه برای حفظ آرمان‌ها، اهداف انقلاب و حفاظت از کیان جامعه لازم وضروری است. بصیرتی که  قرارگرفتن در مسیر ولایت و ایجاد همبستگی جمعی برای خروج از تله‌ها و دام‌های برنامه‌ریزی شده بدخواهان و معاندین را در پی‌ داشته و کشتی انقلاب را از تلاطم‌های سهمگین ادوار مختلف، در امان می‌دارد.

13 دی‌ماه مصادف با سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی است. ابرمردی که سراسر زندگی او می‌تواند سرمشق و سرلوحه زندگی همه ما قرار گیرد. لحظه لحظه ایام جوانی تا شهادت این مرد خدا سرشار از عشق به دین، ولایت، مردم و وطن بود. حتی این عشق و تعلق منحصر به محدوده جغرافیایی خاص نبوده و هرجا که ندای مظلومی برمی‌خاست یا هرجایی که نیازی به حفظ اسلام، ارزش‌ها و کیان اسلامی احساس می‌شد، با امر ولی خود و در اسرع وقت حاضر و با تمام وجود به مأموریت خود می‌پرداخت.

گوش به فرمان ولایت بودن، مدیریت جهادی، تعلق قلبی به مردم، داشتن دغدغه مستمر مردم و انقلاب و همه و همه، بخشی از ویژگی‌های سردار دلها است که می‌تواند به عنوان یک مصداق و الگوی عملی فرد تراز انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب قرار گیرد؛ موضوعی که بیشتر از هر زمانی در شرایط هجمه بدخواهان و تحمیل خواسته‌های زورگویان لازم است مد نظر تک تک افراد جامعه؛ خصوصاً مدیران جامعه قرار گیرد تا مکتب تراز شهید حاج قاسم سلیمانی همچنانکه منجر به سقوط داعش شد، موجب راندن استکبار و اضمحلال جبهه معاندین شود.

16 دی‌ماه امسال مصادف با سالروز شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) است. بانویی که در حمایت از ولی و امام زمان خویش، جور خواص و عوام زمان خود را به تنهایی بر دوش کشید و در ایام جوانی به شهادت نائل آمد. سؤال این‌جاست که مردمی که توسط پیامبر اکرم(ص)، از وضعیت اسفبار - که شرح آن بر همه روشن است – به مدنیت رسیده‌بود، چرا با پاره تن او این‌گونه رفتار کردند؟ خواص جامعه در این زمان کجا بودند؟ آیا مردمی که به لطف رسالت و مجاهدت‌های شبانه‌روزی و تحمل سختی‌های طاقت‌فرسای پیامبر اعظم(ص)، از دختر کشی، جنگ و خونریزی و کشت و کشتارهای مستمر به جامعه مدنی رسیده‌بود، مزد رسالت پیامبر اکرم(ص) را به‌خوبی ادا کردند؟

پر واضح است که اگر آن روز بصیرت عامه مردم به حدی می‌رسید که حضور آن‌ها در صحنه و پشتیبانی و اطاعت از امام(ع) را در پی داشت، قطعاً ظلم و جورهای آن زمان متوقف و مسیر تاریخ به‌گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.

توجه به وقایع تاریخی و عبرت گرفتن از آن، برای بهره‌برداری در مسیر آتی زندگی فردی و اجتماعی، حل بحران‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و ...، علاوه‌بر این که موجب مصون ماندن از خطاها و اشتباهات گذشته می‌شود؛ بلکه برای ساختن آینده مطلوب، بیش از پیش ضرورت و فوریت دارد.

در این میان نقش دستگاه‌ها و سازمان‌های تبلیغی، ترویجی، آموزشی، پژوهشی، رسانه‌ها از یک طرف و نقش مبلغین، نخبگان، صاحب‌نظران و  اشخاص مؤثر در جامعه از سوی دیگر به‌منظور تبیین وقایع مذکور و درس‌هایی که از آن می‌توان گرفت، آگاهی بخشی و تقویت و تعمیق بصیرت عمومی، نقشی انکارناپذیر بوده و از این بابت دارای مسئولیت هستند.

دفتر تبلیغات و مشارکت‌های مردمی ستاد

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/24373