رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

۸۰ درصد مشکلات قاچاق در کشور با پیشگیری قابل رفع است

۸۰ درصد مشکلات قاچاق در کشور با پیشگیری قابل رفع است

اقتصاد پنهان- رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: بیش از ۸۰ درصد مشکلات در حوزه قاچاق کالا و ارز با پیشگیری رفع می‌شود و کمتر از ۲۰ درصد از آن هدف مبارزه قرار دارد.

يکشنبه، ۳۰ آبان ۱۴۰۰0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، علی مویدی خرم‌آبادی پیش‌از ظهر امروز (یکشنبه) در آیین اختتامیه نخستین پویش ملی تبلیغات هوشمندانه اظهار داشت: در 40 سال انقلاب اسلامی بیش از هر اقدامی در زمینه قاچاق کالا و ارز راه مقابله را پیش گرفتیم، اما این روند در سال‌های اخیر با تفکر پیشگیری جایگزین شده است.

وی بیان‌داشت: این برنامه برای پیشگیری از قاچاق کالا و ارز اقدام نوینی محسوب می‌شود که در سال‌های گذشته با رویکرد تفکر و توانمندسازی جدیدی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایجاد شد.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: با سرمایه‌گذاری و تمرکز برای اقدامات پیشگیرانه در زمینه قاچاق می‌توان هزینه‌های مبارزه و مقابله را کاهش داد.

ستاد تسهیل و روان‌سازی تجارت

مویدی با تاکید بر اینکه هر چه در امر پیشگیری سرمایه‌گذاری کنیم هزینه کمتری صرف مبارزه می‌شود، ادامه‌ داد: بر همین اساس به دنبال تغییر نام ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به تسهیل و روان‌سازی تجارت و اقتصاد هستیم تا با اذن رهبر معظم انقلاب و رییس‌جمهوری واژگان خشن از نام این ستاد حذف و فعالیت حقیقی آن جایگزین شود.

وی با بیان اینکه باید فعالیت‌های فرهنگی را افزایش دهیم تا سابقه اقدامات سلبی از ذهن مردم پاک شود، تصریح‌کرد: البته نباید فراموش کرد اقدامات فرهنگی در طولانی‌مدت با استمرار و صبوری نتیجه‌بخش است، اما آغازی برای دستیابی به موفقیت محسوب می‌شود.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه باید از محصولات ایرانی به صورت متعصبانه استفاده شود، اظهار داشت: نباید فراموش کرد که می‌توان از بستر عظیم مردمی برای اقدامات موثر بهره‌مند شد و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با همکاری و همفکری در بستر جامعه می‌تواند گام‌های بیشتر، عمیق‌تر و موثرتری بردارد.

وی با تاکید بر اینکه با مشارکت مردمی می‌توان کالای ایرانی را افزایش داد، خاطرنشان‌کرد: این نهاد بر اساس یک برنامه‌ریزی مناسب به این مسیر با استفاده از پتانسیل دانشگاهیان استمرار می‌بخشد تا به نتیجه دلخواه برسد.

مویدی همچنین با اشاره به برگزاری نخستین پویش ملی تبلیغات هوشمندانه، افزود: در آغاز تاسیس، عنوان دفتر تبلیغات هوشمندانه و مشارکت مردمی بیگانه بود، اما افق مناسبی در ساختار این بخش پیش‌بینی شد و امروز حاصل تلاش و تفکر خود را با موفقیت به دست آورد.

وی تصریح کرد: بیش از 80 درصد مشکلات در حوزه قاچاق کالا و ارز با پیشگیری رفع می‌شود و کمتر از 20 درصد از آن هدف مبارزه قرار دارد.

تبلیغات باید هوشمندانه و همه جانبه باشد

در این آیین عبدالله هندیانی، معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز با بیان اینکه تبلیغات باید هوشمندانه، همه‌جانبه و متناسب باشد که در صورت رعایت این مولفه‌ها شاهد اثرات بیشتر در جامعه خواهیم بود، اظهار داشت: تبلیغات هوشمندانه می‌تواند با جامعه هدف ارتباط برقرار کند و با گذر از تبلیغ سنتی، اثرگذاری را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه تبلیغات همه‌جانبه، جامعه هدف را یک قشر نمی‌داند بلکه شامل همه بخش‌های جامعه می‌شود، خاطرنشان‌کرد: همچنین متناسب به معنای همسان‌سازی تبلیغات با نیازها و درخواست‌های همه سنین است.

هندیانی با بیان اینکه در سال 97 بخش مشارکت مردمی و تبلیغات هوشمندانه برای اقدامات فرهنگی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایجاد شد، تصریح‌کرد: بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی، دستگاه‌های تبلیغی، آموزشی و پژوهشی در راستای وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت از کالای ایرانی باید اقدامات همسو انجام دهد که به معنای استفاده از ظرفیت تمام 26 دستگاه عضو ستاد می‌شود.

وی در خصوص پویش ملی تبلیغات هوشمندانه نیز گفت: 2 هزار اثر در بخش‌های مختلف از جمله مستند، کاریکاتور، انیمیشن و پادکست دریافت شد که در مرحله نخست 340 هزار اثر پذیرفته و تعدادی نیز به عنوان‌ برگزیده تقدیر شدند.

همچنین در این مراسم دکتر گراوند، جامعه‌شناس و مدرس دانشگاه پیرامون موضوع پویش و نقش آن در فرهنگ‌سازی جامعه سخنرانی کرد.

در خاتمه‌ با حضور رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اعضای کارگروه فرهنگی و اجتماعی این ستاد، نماینده هیئت داوران و نماینده خانواده‌های شهدای مبارزه با قاچاق کالا و ارز از برگزیدگان پویش ملی تبلیغات هوشمندانه در بخش‌های مختلف تقدیر شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/24336