طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق استمرار دارد

طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق استمرار دارد

اقتصاد پنهان- مدیرکل هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق و دبیر قرارگاه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سطح عرضه از استمرار طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق خبر داد.

يکشنبه، ۱۸ مهر ۱۴۰۰0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، یاسر سوادکوهی، دبیر قرارگاه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سطح عرضه، طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق را نمونه موفقی از اقدامات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حمایت ازتولید داخل معرفی کرد و گفت: در سال‌های 1398 و 1399 با اجرای این طرح نزدیک به 800 میلیون دلار از میزان قاچاق پوشاک به کشور کاهش یافت.

سوادکوهی ادامه داد: طی این دو سال حجم قاچاق پوشاک از 2 میلیارد و 600 میلیون دلار در سال 1397 به 1 میلیارد و 800 میلیون دلار در سال 1399 رسید.

وی گفت: در گام نخست همزمان با مرکز در استان‌های هدف نیز اجرای این طرح آغاز شد.

دبیر قرارگاه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سطح عرضه به ابلاغیه اخیر ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به استانداران برای اجرای سراسری این طرح در کل کشور اشاره کرد و گفت: در گام جدید، دامنه اجرای طرح از پوشاک به کیف و کفش تعمیم و گستره برخورد به فضای مجازی و سطح عرضه در کل کشور توسعه پیدا کرده است.

سوادکوهی خاطر نشان کرد: در تمام مراحل اجرای طرح با شیوه‌های مختلف و از طریق اتحادیه و دیگر نهادهای مسؤول اطلاع‌رسانی لازم به واحدهای صنفی انجام شده است.

وی ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را مورد توجه قرار داد و گفت: بر اساس این ماده توزیع و فروش هرگونه کالای وارداتی در سطح بازار خرده فروشی منوط به نصب شناسه کالا و کد رهگیری است و در غیر اینصورت کالای مذکور قاچاق محسوب می‌شود.

مدیرکل هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق با بیان اینکه در حال حاضر هیچ برند خارجی مجوز فروش در داخل را ندارد ضمن توصیه به واحدهای صنفی برای جمع‌آوری و عدم عرضه کالای غیرمجاز گفت: واحدهایی که در تهران و سایر استان‌ها اقدام به عرضه و توزیع پوشاک با برندهای خارجی می‌کنند مورد برخورد جدی قرار گرفته و تعیین تکلیف خواهند شد.

همچنین سوادکوهی در رابطه با اجرای این طرح در فضای مجازی گفت: در پی اجرای این طرح ابتدا نزدیک به 500 تارنما و فروشگاه اینترنتی از دسترس خارج شدند که پس از تغییر رفتار آن‌ها به سمت فعالیت قانونی نسبت به رفع مسدودی‌شان اقدام شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/24299