یادداشت/دکتر احمد کلاه‌مال همدانی

دفاع مقدس هشت‌ساله، سرمایه ملی ایرانیان

دفاع مقدس هشت‌ساله، سرمایه ملی ایرانیان

اقتصاد پنهان- رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا در سخنانی چنین فرموده‌اند: «این هشت سال، مظهری از برترین صفاتی است که یک جامعه می‌تواند به آن‌ها ببالد و از جوانان خودش انتظار داشته باشد. یعنی دفاع مقدس مظهر حماسه است، مظهر معنویت و دینداری است، مظهر آرمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهی است، مظهر ایثار و از خودگذشتگی است، مظهر ایستادگی و پایداری و مقاومت است، مظهر تدبیر و حکمت است.»

يکشنبه، ۲۸ شهريور ۱۴۰۰0 کامنتچاپ مطلب

یادداشت/دکتر احمد کلاه‌مال همدانی

همواره جنگ‌های همه تاریخ با خسارات فراوان انسانی در ابعاد جانی و مالی و امکانات بوده است. شاید دلیل آن را بتوان در انگیزه های نامقدس آغازگران جنگ‌ها دانست. انگیزه‌هایی که جز برای قدرت و ثروت اندوزی شمار اندکی از انسان‌های استعمارگر چیز دیگری نبوده است. جنگ‌ها اما با خود نیز درس‌های عبرت آموزی به همراه داشتند. درس‌هایی که برخی از افراد را جاودانه کرد و برخی از حقایق درونی انسان را روشن‌تر ساخت. از این منظر جنگ‌ها همیشه دو سو داشته‌اند. خسارت برای شکست خوردگان در ابعاد مالی و پیروزی برای شکست خوردگان در ابعاد عبرت آموزی. از سوی دیگر در تاریخ منازعاتی که ریشه‌های درست انسانی و دینی داشته‌اند همیشه دفاعی بوده است دفاع از اندیشه‌ها و آمال پاکی که عمدتا ریشه در فطرت انسان‌ها برای بهسازی زندگی داشته است. پس منازعات را می‌توان با دو ریکرد منفی و مثبت بررسی کرد.

در واقعه کربلا آنچه پیروز شد ضربات خون شهدای عزیز هفتاد و دو تن بود که بر شمشیر پیروز شد و پس از واقعه، این پیام آوران کربلا همچون زینب کبری سلام الله علیها بودند که میسورد ما رأیت الا جمیلا. پس جنگی که برای باروری اندیشه حسینی در میان آحاد جامعه است همواره ثمرات و زیبایی‌های بسیاری داشته است. هوشمند آن است که بتواند در میان جنگ و خون، به زیبایی ها بیاندیشد و هرگز نهراسد.
هشت سال دفاع مقدس به یقین خسارات بزرگ مادی فراوانی بر کشور ما وارد ساخت عزیزانی را از دست دادیم که بزرگترین سرمایه اجتماعی ما بودند. تاریخ در هیچ کجای خود چنین مردان بزرگی را به خود ندیده است. جنگ جز کشتار و ویرانی ظاهرا چیز دیگری ندارد اما خون شهدای بزرگ ما تبدیل به ضمانت نامه حفظ انقلاب اسلامی تا انقلاب مهدی (عج) است چه باک ما این سرمایه بزگ را داریم و تضمین آینده ای روشن در پیش روی ماست.

رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا در سخنانی چنین فرموده‌اند:  «این هشت سال، مظهری از برترین صفاتی است که یک جامعه می‌تواند به آن‌ها ببالد و از جوانان خودش انتظار داشته باشد. یعنی دفاع مقدس مظهر حماسه است، مظهر معنویت و دینداری است، مظهر آرمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهی است، مظهر ایثار و از خودگذشتگی است، مظهر ایستادگی و پایداری و مقاومت است، مظهر تدبیر و حکمت است.» 

حماسه گرایی، معنویت سرشار، آرمان خواهی ، ایثار ، از خود گذشتگی، ایستادگی، مقاومت تدبیر و مدیریت و در نهایت حکمت آیا چیزی نیست که بشر سرگردان همه تاریخ به دنبال آن بوده است؟ دفاع مقدس ما در پرتو دین و حفظ سرزمین این همه را کسب کرد. گمشده ای که بشریت به دنبال آن بود در هشت سال دفاع مقدس خود را در سبک زنگی معنوی و مادی رزمندگان دلیر و شجاع مردان عرصه های نبرد نمایان ساخت . چه چیزی آرامش بخش تر از اینهاست. سیره شهداء را مطالعه کنیم در جای جای آن همه این مقولات را در تک تک آنها می‌بینید. این سرمایه هنگفتی است که بشر به دست آورده است. به یاد داشته باشیم همیشه مصلحان آزاد اندیش و عالمان اخلاق و زندگی و فیلسوفان بزرگ تعلیم و تربیت همه نشانه گیری‌هایشان برای کسب این خصوصیات بوده است. اما هرگز موفق نشدند. دلیل آن روشن است انگیزه های سردمداران حکمرانان جهان بسیار محدود است و صرفا منافع مادی جلوی پای خود را میبنند اما در فرهنگ اسلامی - ایرانی همه خوبی‌ها برای همه انسان‌های کره خاکی خواسته می‌شود.

فردگرایی احمقانه دنیای غرب بشر را به نابودی کشاند اما آنچه در تاریخ مانده و خواهد ماند انقلاب حسینی و رهروان این جنبش الهی خواهد بود.

پس باید به خاطر داشته باشیم این دفاع مقدس گنجینه بزرگی است در این خصوص مقام معظم رهبری بازهم فرموده اند: «هشت سال دفاع مقدس ما صرفاً یک امتداد زمانی و فقط یک برهه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی زمانی نیست؛ گنجینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی عظیمی است که تا مدت‌های طولانی ملت ما می‌تواند از آن استفاده کند، آن را استخراج کند و مصرف کند و سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری کند.» 

در واقع باید بدانیم که ثمرات هشت سال دفاع مقدس نه زماندار است و نه مکان و فضا را اشغال می‌کند بلکه متعلق به همه جهانین و همه زمان‌ها و مکان‌هاست که باید برای همه نسل‌ها و عصرها حفظ و به امانت به آیندگان منتقل شود. به راستی ما با این گنجینه بزرگ چه کرده ایم نسل امروز ما تا چه اندازه به این دستاوردهای عظیم آگاهی دارند؟ هفته دفاع مقدس و بزرگداشت آن راهی است برای الگودهی به سرمایه‌های ملی کشور ما تا آگاه شوند که چگونه در میادین حسینی باشند و در دیگر عرصه‌ها زینبی باقی بمانند.
 

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/24284