استان البرز، قطب تولید و پیشرو در شناسه‌گذاری لوازم آرایشی و بهداشتی

استان البرز، قطب تولید و پیشرو در شناسه‌گذاری لوازم آرایشی و بهداشتی

اقتصاد پنهان- معاون پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: پیشرفت قابل توجه شناسه‌گذاری اقلام آرایشی و بهداشتی تولید داخل ظرف یک ماه اخیر، نویدبخش اقدامات سازنده و ریل‌گذاری صحیح این مسیر است.

سه شنبه، ۲۲ تير ۱۴۰۰0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، عبداله هندیانی، معاون پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در همایش «ضرورت شناسه‌گذاری محصولات آرایشی و بهداشتی تولیدی» که با حضور تشکل‌های بخش خصوصی و صاحبان صنایع در محل دانشگاه علوم پزشکی استان البرز برگزار شد گفت: راه مقابله با قاچاق، تولید و تجارت قانونی آن دسته از محصولاتی است که قابلیت تولید آن را نداریم.

هندیانی گفت: اکنون که در بدترین شرایط تحریم‌ها هستیم باید هوشمندانه فرصت‌ها و تهدید‌ها را شناسایی کنیم.

وی با بیان اینکه همه ما در سلامت اجتماعی نقش داریم گفت: این نقش شامل مراحل پذیرش، شکوفایی، هم‌بستگی، انسجام و مشارکت است؛ برای مشارکت فعالانه  به ایجاد انگیزه، اعتمادسازی، آگاهی‌سازی، سازماندهی، حمایت و پشتیبانی، مداومت و استمرار و ارزشیابی نیازمندیم.

معاون پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز  در ادامه سخنان خود در رابطه با آسیب‌شناسی قاچاق فرآورده‌های آرایشی، رتبه هفتم ایران در جهان و جایگاه دوم در غرب آسیا در مصرف لوازم آرایشی را مورد توجه قرار داد و با بیان اینکه نزدیک به  5 درصد از درآمد خانوار ایرانی صرف خرید لوازم آرایشی می‌شود گفت: این رقم سه برابر سرانه خرید لوازم آرایشی در کشورهای اروپایی است.

وی با ابراز نگرانی از کاهش سن مصرف لوازم آرایشی در کشور گفت: امروزه بیش از نیمی از فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی مصرفی از طریق قاچاق و تقلب تأمین می‌شود.

هندیانی در ادامه به اجرای موفق طرح رهگیری و ردیابی اقلام آرایشی و بهداشتی تولید داخل اشاره کرد و اظهار داشت: پیشرفت قابل توجه شناسه‌گذاری اقلام آرایشی و بهداشتی تولید داخل  ظرف یک ماه اخیر، نویدبخش اقدامات سازنده و ریل‌گذاری صحیح این مسیر است.

آرایشی و بهداشتی تولیدیابتدای خردادماه15 تیرماهدرصد تغییرات
شناسه IRC 867 13618 1470%+
شناسه رهگیری - 1486  

معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخش دیگری از سخنان خود بر آسیب‌شناسی و اجرای برنامه جامع سلامت‌محور و شیوه‌نامه آن تأکید کرد و گفت: تدوین برنامه مشترک و یکپارچه بین دستگاه‌های دخیل در فرایندهای تولید و تجارت محصولات آرایشی و بهداشتی با نگاه میان‌مدت و بلندمدت از مهم‌ترین راهبردهای مقابله با قاچاق در حوزه محصولات آرایشی بهداشتی است.

وی در ادامه احصاء آمارهای واقعی برای برنامه‌ریزی، تشکیل کمیته برنامه‌ریزی تولید و تجارت، شناسه‌گذاری محصولات بر اساس زمانبندی، ساماندهی صنوف مرتبط و شبکه توزیع، تدوین بانک اطلاعاتی برخط محصولات مجاز و غیرمجاز و اجرای طرح جمع‌آوری محصولات قاچاق از سطح عرضه حقیقی و فضای مجازی با اولویت نشان‌های تجاری قاچاق قطعی را از دیگر راهبردهای مقابله با قاچاق در این حوزه معرفی کرد و گفت: فرهنگ‌سازی و آگاهی‌بخشی نسبت به مخاطرات استفاده از محصولات غیرمجاز آرایشی و بهداشتی (مستند به گزارش عوارض) نقش مؤثری در کاهش تقاضا و میل جامع به مصرف آن‌ها دارد.

در این همایش آل‌بویه، مدیرکل آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با تقدیر از حمایت و همکاری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بر ضرورت‌های قانونی، فنی و تخصصی شناسه‌گذاری محصولات و فازبندی و آغاز شناسه‌گذاری با اولویت 5 کالای آرایشی و بهداشتی تأکید نمود.

در حاشیه این همایش در پنل تخصصی پرسش و پاسخ با حضور و مشارکت فعال تولیدکنندگان، ظرفیت‌های ذیل مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت:

  • وجود 13 اقلیم از 15 اقلیم دنیا در کشور و ظرفیت بالقوه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی
  • از بین رفتن ظرفیت‌های صادراتی 30 سال گذشته محصولات آرایشی و بهداشتی در منطقه
  • جلوگیری از سیاست‌گذاری‌های حاکمیت (و سازمان غذا و دارو) که منجر به افزایش هزینه‌ تولید نسبت به سایر کشورها می‌شود
  • ضرورت همکاری سازمان غذا و دارو با تولیدکننده‌ها به‌عنوان مشورت و راهنمایی و نه صرف بازرسی و کشف تخلف

در خاتمه با اعلام موافقت و همراهی تولیدکنندگان با اصل اجرای طرح شناسه‌گذاری مقرر شد سازمان غذا و دارو با تسهیل‌سازی و ایجاد مشوق برای تولیدکنندگان، حذف بروکراسی بین دانشگاه علوم پزشکی و سازمان غذا و دارو و تشکیل جلسات هفتگی آنلاین، نسبت به رفع مشکلات و افزایش هماهنگی پیش برد طرح اقدام نماید.

این همایش با هدف تبیین سیاست‌ها و راهبردها، پیشبرد برنامه‌ها و ایجاد هماهنگی شناسه‌گذاری محصولات آرایشی و بهداشتی تولیدی، در استان البرز برگزار شد.

بر اساس اعلام معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی البرز، این استان به لحاظ سهم 70 درصدی از تولید محصولات آرایشی و بهداشتی کشور برای اجرای آزمایشی پیشبرد طرح رهگیری و ردیابی اقلام آرایشی و بهداشتی تولید داخل انتخاب شده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/24254