امروزه میل به قاچاق کالاهای اساسی از کشور زیاد شده است

امروزه میل به قاچاق کالاهای اساسی از کشور زیاد شده است

اقتصاد پنهان- علی مؤیدی خرم‌آبادی، رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان این که امروزه با وجود اختلاف قیمت با کشورهای هم‌جوار میل به قاچاق کالاهای اساسی از کشور زیاد شده است، گفت: پیش از این ما نگران ورود قاچاق کالا به کشور بودیم نه خروج آن.

سه شنبه، ۱۵ تير ۱۴۰۰0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، علی مؤیدی خرم‌آبادی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با گرمیداشت یاد و خاطره شهدای مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سالروز صدور فرمان رهبر معظم انقلاب در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز به تشریح عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پرداخت.

مؤیدی با معرفی این ستاد بعنوان یک مرجع ملی فراقوه‌ای با 26 دستگاه عضو گفت: وظایف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر عملکرد این دستگاه‌هاست.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: در سال 1392 با همکاری مجلس شورای اسلامی قانون خاص مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصویب و ابلاغ شد.

وی افزود: در حال حاضر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در شرایط جنگ اقتصادی، در موضوع سیاستگذاری در بخش تجارت، اقتصاد و تولید جایگاه ویژه‌ای دارد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: یکی از دلایلی که قاچاق در بعضی کشور‌ها و کشور ما رخ می‌دهد خلاء‌های قانونی است.

وی افزود: امروز ستاد بعنوان مرجع ملی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تمرکز خود را بر فرآیند تجارت کشور از جمله قوانین تجارت بازرگانی، تولید، توزیع و عرضه قرار داده است و در گلوگاه‌هایی که موجب شکل‌گیری قاچاق می‌شود  ورود پیدا کرده و اصلاحات لازم را انجام می‌دهد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: در مسیر مبارزه با قاچاق یکی از ابزارها، سامانه‌ها هستند و در حال حاضر بیش از 72 درصد آن‌ها عملیاتی و اجرایی شده است و دغدغه همه کارگزاران نظام بر این است که پدیده قاچاق از ریشه خشک شود.

مؤیدی گفت: امروز گمرک، بنادر، مرزبانی، نیروی انتظامی و پلیس اقتصادی و همه بخش‌ها دغدغه این را دارند که از طریق مبادی رسمی قاچاق اتفاق نیفتد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه با بیان این که آمار رسمی قاچاق در سال 98 حدود 12 میلیارد و 500 میلیون دلار بوده است، گفت: طرح رجیستری یکی از موارد موفق در مبارزه با قاچاق کالا بود که این شبیه این موضوع در مورد سیگار هم عملیاتی شد.

وی با اشاره به این‌که روزی در مراکز خرید کشور، 97 درصد از پوشاک قاچاق بود اما اکنون اینطور نیست، افزود: این‌که گفته می‌شود بسیاری از پوشاک کشور قاچاق است را قبول ندارم، امروز می‌توانیم ثابت کنیم چرخ تولید می‌چرخد و تولیدات ایرانی هستند اما از نشان تجاری خارجی استفاده می‌کنند که این یک تخلف صنفی است؛ کاهش میزان قاچاق پوشاک از 5 /2 میلیارد دلار به 600 میلیون دلار که از طریق مناطق آزاد و تجارت مرزنشینی  اتفاق می‌افتد حکایت از این موضوع دارد.

مؤیدی در ادامه در خصوص ساماندهی کارت‌های بازرگانی گفت: با تثبیت ساماندهی کارت‌های اعتبارسنجی بازرگانی بعد از یک فرایند سخت و دشوار، هیچ بازرگانی نمی‌تواند کارت خود را به افراد دیگر بدهد و سقف معاملات هر بازرگان نیز مشخص است.

وی همچنین در خصوص تقسیم وظایف بین قوه قضائیه و تعزیرات اضهار داشت: 70 درصد از پرونده‌های موضوع قاچاق در تعزیرات و 30 درصد مابقی مربوط به جرایم سازمان یافته و در قوه قضائیه رسیدگی می‌شود. پلیس امنیت اقتصادی ما نیز بدون تعارض با قاچاق برخورد می‌کند.

مؤیدی در ادامه با تاکید بر این‌که فرآیند مبارزه با قاچاق را نباید در کف خیابان ببینیم بلکه در تصمیم‌گیری‌ها باید به آن توجه کنیم، گفت: از سال 97 تاکنون در یک جنگ اقتصادی قرار گرفته ایم، اگر این جنگ نبود قطعا اقتصاد ما بسیار رونق می‌گرفت.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین با اشاره به این‌که  امروز میل به قاچاق تمام کالاهای اساسی از کشور زیاد شده است اما پیش از این ما نگران ورود قاچاق به کشور بودیم، افزود: بیشتر توان بیش از 26 دستگاه مسؤول و کل نظام مصروف به آن می‌شود که کالایی از داخل به خارج از کشور قاچاق نشود.

مویدی در ادامه به موضوع قاچاق دام در کشور اشاره کرد و گفت: ما امروز نمی‌گذاریم دام از خراسان شمالی برای قاچاق به بندرها و مرزها برسد و بنا به آخرین آمار از نزدیک به 85 میلیون دام سبک و سنگین در حدود 50 میلیون آن پلاک کوبی شده‌اند که البته نباید این پلاک‌کوبی تنها در آویز پلاک به گوش گوسفند و گوساله خلاصه شود.

وی در پایان و در پاسخ به این پرسش که آیا تا به امروز آگاهانه و بنا به مصلحت برای قاچاق چشم‌پوشی کرده‌اید؟ افزود: شهادت می‌دهم برای هر نوع قاچاقی برخورد داریم و چشم‌پوشی نمی‌کنیم.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/24243