سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

۹۰ درصد از سامانه‌های الکترونیکی مبارزه با قاچاق اجرایی شده است

۹۰ درصد از سامانه‌های الکترونیکی مبارزه با قاچاق اجرایی شده است

اقتصاد پنهان- دهقانی‌نیا از اجرایی شدن بیش از ۹۰ درصد از سامانه‌های الکترونیکی خبر داد و اظهار کرد: در حوزه تجارت داخلی و خارجی، انبار و حمل و نقل از سامانه‌های هوشمند برای رصد کالا استفاده می‌کنیم.

چهارشنبه، ۱۸ فروردين ۱۴۰۰0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگو و مدیرکل نظارت بر سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ارتباط تلفنی با برنامه بدون خط‌خوردگی از رادیو گفت‌وگو با اشاره به اقدامات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در طی سال‌های گذشته گفت: این اقدامات ضربات سختی را به برخی از کالاهای قاچاق وارد کرد و فضا برای تولیدات داخلی باز شد که لوازم خانگی، پوشاک، تلفن همراه و دخانیات نمونه‌ای از این تولیدات محسوب می‌شوند.

وی از وجود 26 دستگاه در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت و بیان کرد: رویکرد جامع‌نگر و پیشگیرانه، محور فعالیت اصلی ستاد است و پس از آن «اقدام و مقابله» قرار دارد. در رویکرد پیشگیری و کشف، بر خلاف سال‌های قبل که به صورت تصادفی صورت می‌پذیرفت، با اضافه کردن سامانه‌های هوشمند، کشف غیرتصادفی و سیستماتیک را در دستور کار قرار داده‌ایم.

سخنگو و مدیر کل دفتر نظارت بر سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از اجرایی شدن بیش از 90 درصد از سامانه‌هایی که در قانون ذکر شده است خبر داد و اظهار کرد: در حوزه تجارت داخلی و خارجی، انبار و حمل و نقل از سامانه‌های هوشمند برای رصد کالا استفاده می‌کنیم.

وی افزود: اشتراک‌گذاری اطلاعات سامانه‌ها بین دستگاه‌های مختلف نیز در حال انجام است اما این اشتراک‌گذاری تا رسیدن به نقطه مطلوب و کامل خود نیاز به زمان دارد. البته هم‌اکنون نیز اشتراک‌گذاری اطلاعات انجام می‌شود و با توجه به اقداماتی که انجام شده اصلاح فرآیند به دستگاه‌های اجرایی اعلام شده است.

دهقانی‌نیا همچنین از پیشنهاد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به مجلس و دولت برای اصلاح قوانین و آئین‌نامه‌ها گفت و عنوان کرد: بر اساس این اصلاحات، فرآیندهای اجرایی و مبارزه با قاچاق الکترونیکی شدند. پس از تجمیع اطلاعات نیز فرآیند تحلیل داده‌ها انجام شده است که نتیجه آن کشف‌های سیستماتیک قاچاق است و سپس وارد فاز تشکیل پرونده و اقدام مقابله‌ای شده‌ایم.

وی به نتایج اقدامات ستاد برای مبارزه با قاچاق اشاره کرد و افزود: تولیدات تلفن همراه پس از قطع کامل ورود تلفن همراه قاچاق و همچنین رشد تولیدات پوشاک داخلی که منجر به تبلیغ برندهای پوشاک در رسانه‌ها شد، نمونه‌ای از رونق محصولات داخلی است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/23173