سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

قاچاق خودرو سفارشی و برای مشتریان خاص انجام می‌شود

قاچاق خودرو سفارشی و برای مشتریان خاص انجام می‌شود

اقتصاد پنهان- سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه قاچاق خودروها با قاچاق بقیه کالاها فرق اساسی دارد، گفت: این قاچاق، سفارشی و ویژه است و مشتری خاص دارد.

چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، حمیدرضا دهقانی‌نیا در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری، با اشاره به اینکه دستگاه هایی از جمله گمرک، پلیس راهور، پلیس گذرنامه و دبیرخانه مناطق آزاد ویژه اقتصادی در ورود قانونی خودروهای خارجی نقش دارند، اظهار کرد: اگر همه ما وظایف خود را به درستی و به دقت انجام دهیم موضوعاتی مانند ورود خودروهای قاچاق, بسیار کمرنگ می‌شود.

وی افزود: برای برخورد با قاچاق خودروها نباید سراغ قاچاقچی خُرد برویم بلکه باید اجازه دهیم کل جریان ورود، محقق شود تا بتوانیم کسی که تامین کننده مالی و سفارش دهنده این قاچاق است، دستگیر کنیم.

دهقانی‌نیا با اشاره به اینکه این موضوع، اسناد دارد، گفت: در پرونده نگین خودرو همین اتفاق افتاد، 424 خودرو موجود بود اما بر اساس اسناد 56 هزار خودرو. این تعیین تکلیف شد برای کسی که سر شبکه بود نه کسی که کار نقل و انتقال این خودروها را انجام می داد.

وی ادامه داد: زنجیره را رصد کردیم و کل شبکه قاچاق را زیر ضربه قرار دادیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به این پرسش که این خودروهای قاچاق، چگونه پلاک می‌شوند؟ گفت: پلیس راهور باید در خصوص پلاک کردن خودروها دقت بیشتری کند و در برخی موارد هم ممکن است پلاک، جعلی باشد.

دهقانی‌نیا با اشاره به پلاک‌های گذر موقت، افزود: اشخاصی که با خودروهای گذر موقت، وارد کشور می شوند اگر خودرو را در داخل کشور بگذارند و خودشان خارج شوند، متوجه نمی‌شویم زیرا باید ارتباط بین همه دستگاه‌ها و خودروهای وارداتی عبور موقت با پلیس راهور و گذرنامه در قالب سامانه جامع و یکپارچه و کارآمد برقرار باشد تا این اشخاص قابل رصد باشند اما اکنون این سامانه ها یکپارچه نیستند.

وی از مردم خواست در خرید خودروهای خارجی به اسناد آن‌ها دقت کنند زیرا ممکن است دستکاری شده باشند.

او با اشاره به اینکه اکثر مردم ما در کشور خرید ماشین میلیاردی را انجام نمی‌دهند اظهار کرد: به خاطر عبور موقت چندین خودرو قاچاق داریم. بعضی از خودروهای قاچاق برای قطعه قطعه شدن وارد کشور می‌شوند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ضابطان باید با قاچاقچیان اصلی و تأمین کنندگان مالی و سفارش دهندگان خودرو قاچاق، برخورد کنند و صرف برخورد با قاچاقچی خُرد کافی نیست.

دهقانی‌نیا با اشاره به این که قاچاق، موضوعی کاملاً تخصصی است، افزود: اگر بخواهیم این موضوع را تبیین کنیم به تفسیر نیاز داریم که در این صورت برخی‌ها از ما ایراد می‌گیرند که این تفسیر ممکن است به آموزش قاچاق منجر شود.

وی با اشاره به این که قاچاق خودرو با بقیه قاچاق‌ها تفاوت اساسی دارد، اضافه کرد: قاچاق خودرو، سفارش و مصرف کننده خاص دارد.

دهقانی‌نیا گفت: یکی از حفره‌ها؛ گذر موقت خودرو است که باید درباره آن چاره‌اندیشی شود و اطلاعات این خودروها باید علاوه بر گمرک با بقیه ضابطان از جمله پلیس راهور و پلیس مبارزه با قاچاق به اشتراک گذاشته شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: برای 108 خودرو در آذربایجان غربی در پلدشت پرونده تشکیل شد که محکومیت 280 میلیارد تومانی گرفتند، همچنین 17 دستگاه خودرو لوکس در کرج داریم که محکومیت 73 میلیاردی گرفتند که خلأ و نقص آن هم ورود موقت بود.

رییس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی ناجا نیز با حضور در این برنامه با اشاره به شگردهای مختلف قاچاق خودرو افزود: قاچاق از طریق دریا و سواحل جنوبی، مناطق آزاد، ترانزیت و گذر موقت از جمله روش‌های قاچاق خودرو است.

سرهنگ جلال امینی با بیان اینکه طرح‌های مختلفی را برای جلوگیری از قاچاق داریم، گفت: هفته پیش پلیس مرزبانی طرحی را به صورت منطقه‌ای اجرا و در یک مورد حدود 23 دستگاه خودرو قاچاق را در نزدیک سواحل جنوبی توقیف کرد.

وی با اشاره به اینکه در مبادی رسمی، تشخیص کالای قاچاق از غیرقاچاق با گمرک است, ادامه داد: در مبادی غیر رسمی از جمله در سواحل جنوبی که یکی از معبرهای قاچاق است با توجه به طولانی بودن این سواحل، قاچاق اتفاق می افتد.

سرهنگ امینی اضافه کرد: فرماندهی دریابانی و مرزبانی در آن جا به صورت گشت‌های دریایی، ساحلی و استقرار ثابت حضور دارند.

وی افزود: در عمق دریا هم نیروهای مسلح از جمله سپاه و ارتش در جهت جلوگیری از ورود کالای قاچاق به ساحل کمک می‌کنند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/23151