مؤیدی خرم‌آبادی:

اصناف به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعتماد کنند

اصناف به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعتماد کنند

اقتصاد پنهان- رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تصریح بر اینکه اصناف، صاحب نظر و تعیین‌کننده مسیر برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستند گفت: اگرچه در گذشته برای اصناف کشور نگرانی‌هایی وجود داشت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا را محرم خود نمی‌دانستند، اما اکنون باید به این ستاد اعتماد کنند.

دوشنبه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، علی مویدی خرم‌آبادی، رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نشست هم‌اندیشی با اتحادیه‌های صنفی تهران با بیان اینکه در طول عمر انقلاب، بیشترین زحمت‌ها بر دوش اصناف بوده است گفت: در گذشته برخورد با مشکلات بیشتر بدون توجه به علل ایجاد آن‌ها انجام می شد.

او افزود: در قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ضمن تغییر کامل رویکردها بر اصل پیشگیری تمرکز شده است.

مویدی خرم آبادی اظهار کرد: پس از تعامل با کارشناسان و اهالی دانشگاه، ساختار جدید ستاد بر اساس قانون جدید احصا شد.

او گفت: در حقیقت با یک نگاه دانش بنیان این اتفاق رخ داد و نگاه گذشته که فقط تمرکز بر نقطه صفر مرزی بود، تغییر کرد.

رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: تنها راهی که دنیا می‌تواند با قاچاق مبارزه کند، پیشگیری است که البته کشور ما به دلیل شرایط خاص تحریمی، کمی با سایر کشور‌ها تفاوت دارد.

او بیان کرد: با دیدگاه‌های قدیمی دیگر نمی‌شود کار کرد، در گذشته نسبت به هر فعال اقتصادی ظن قاچاق وجود داشت در حالی که در اسلام اصل بر برائت است. باید از شیوه‌های جدید و بروز مبارزه با قاچاق استفاده کنیم تا ظن به قاچاق را به حداقل برسانیم و بگذاریم که مردم نفس بکشند.

مویدی خرم آبادی افزود: راهکار مبارزه با قاچاق کالا و ارز را باید بر پیشگیری قرار دهیم و به بخش خصوصی بیشتر اعتماد کنیم، دنیا دیگر از مدیریت آبشاری و از بالا به پایین، گذشته است.

او تاکید کرد: جایگاه اصناف در کشور ما بسیار برجسته است و اگر ما در همین بخش متمرکز شویم، بخش عمده‌ای از مشکلات قاچاق ما حل خواهد شد.

این مقام مسئول درباره تبلیغات ضدقاچاق نیز بیان کرد: این مسائل را باید صداوسیما مطرح کند؛ البته ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز برای حمایت از کالای ایرانی و ایجاد تنفر از کالای قاچاق برنامه‌ریزی دارد.

او گفت: اصناف، صاحب نظر و تعیین کننده مسیر برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستند. اگرچه در گذشته برای اصناف کشور نگرانی‌هایی وجود داشت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا را محرم خود نمی‌دانستند، اما اکنون باید به این ستاد اعتماد کنند.

نگاه‌ها به مبارزه با قاچاق باید تغییر کند

مویدی خرم آبادی اظهار کرد: تنها راه برون رفت از شرایط فعلی، انجام کار‌های علمی و پرهیز از رفتار‌های احساسی است.

او گفت: من با تابلو و عنوان ستاد مخالفم! نباید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز باشد بلکه باید ستاد تسهیل و روان‌سازی تجارت باشد. یعنی باید نگاه از حالت نظامی و امنیتی به حمایت از تجارت تغییر کند.

این مقام مسئول اظهار کرد: اگر با این طرز تفکر جدید برنامه‌ها را تدوین کنیم، قطعا حداکثر بازدهی را خواهد داشت. البته بحث مبارزه با مافیای پیچیده به جای خود باقی است و اگرما پیشگیری را به موقع انجام دهیم، اصلا چنین مافیایی شکل نخواهد گرفت.

او بیان کرد: زمانی به رانندگان ما فقط 2 هزار یورو پرداخت می‌شد که خیلی کم بود و وقتی به استانبول می‌رسیدند، این ارز تمام می‌شد. در جلسه با بانک مرکزی از رئیس بانک مرکزی خواستم که این مبلغ را به 5 هزار یورو افزایش دهند که باعث تعجب همه شد.

مویدی خرم آبادی تاکید کرد: بسیاری از کامیون‌های ما در راه‌های اروپا ماندند و دیگران به آن‌ها کمک کردند. دلیل اصرار من برای افزایش ارز رانندگان کامیون این بود که وقتی در میان راه پول کم می‌آورند، مجبور به قاچاق می‌شوند.

او اظهار کرد: یعنی باید رویکرد‌ها در مبارزه با قاچاق کالا و ارز تغییر کند و به سطح قابل قبولی برسیم تا دغدغه‌ها کاهش پیدا کند.

 

  مشاهده گزارش تصویری  

 

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/23142