استاندار گیلان:

بازدارندگی و پیشگیری، محور اجرایی‌شدن قانون مبارزه با قاچاق کالاست

بازدارندگی و پیشگیری، محور اجرایی‌شدن قانون مبارزه با قاچاق کالاست

اقتصاد پنهان- استاندار و رئیس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز گیلان، بازدارندگی و پیشگیری را محور اجرایی‌شدن قانون مبارزه با قاچاق ذکر کرد و گفت: برخورد قانونی و قاطع با متخلفان، میان مردم، صنوف و تاجران اطمینان‌افزایی ایجاد می‌کند تا با آرامش، به خرید و فروش و فعالیت در بازار بپردازند.

يکشنبه، ۰۳ اسفند ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، ارسلان زارع در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با بیان اینکه قاچاق کالا، زنجیره‌ای پیوسته شامل قبل از مبادی تا سطح عرضه است، افزود: بمنظور اجرای قانون و کنترل قاچاق، باید میان تمامی دستگاه‌های اجرایی از مبدا تا مقصد هماهنگی های لازم وجود داشته باشد.

وی مهمترین محور اجرایی شدن قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بازدارندگی و پیشگیری در امر قاچاق دانست و اظهار داشت: پدیده مذموم قاچاق به‌دلیل تأثیرات مخرب بر حوزه اشتغال، می‌تواند بستر هدفگذاری برای دشمنان باشد.

استاندار گیلان بر لزوم اجرای بیان رهبر معظم انقلاب مبنی بر برخورد قاطع و جدی با مسئله قاچاق کالا و نیز تصریح رئیس جمهوری در این زمینه تأکید و اضافه کرد: به‌منظور افزایش توان رقابتی تولیدات ایرانی در بازارهای داخلی و خارجی؛ نیازمند یک برنامه عملیاتی جامع از سوی دستگاه‌های اجرایی به ویژه اعضای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستیم.

وی استفاده از نرم افزارها، سامانه‌ها، تکمیل تجهیزات الکترونیکی و تشدید نظارت و کنترل مبادی ورودی را از مهمترین راهکارهای مقابله با قاچاق عنوان کرد و گفت: طی سال‌های اخیر، زیرساخت‌ها و اقدامات بنیادی و مؤثری در زمینه نظارت و کنترل الکترونیکی کالا انجام شده و لازم‌ است در کنار تکمیل این سامانه‌ها و تجهیزات الکترونیکی، بین دستگاه های متولی نیز هماهنگی بیشتری ایجاد شود.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه براساس گزارش‌ها قاچاقچیان از شگردها و ترفندهای جدید از جمله فضای مجازی استفاده می کنند، افزود: معتقدم زمینه های بروز فساد و تخلف در سایه شفافیت و حذف بروکراسی زائد از بین می‌رود.

وی به اجرای سامانه سدف (سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی) اشاره و صرفه‌جویی یک میلیارد لیتری سوخت را نشان از نظارت موثر ارزیابی کرد و گفت: ساماندهی انبارها و ثبت آنها اقدامی موثر در نظارت بهتر محسوب می‌شود که در این راستا جهادکشاورزی نسبت به سازمان صمت موفق‌تر عمل کرده که پیگیری بیشتر و پوشش حداکثری مورد انتظار است.

زارع بر ضرورت بهره‌گیری از اخبار مردمی، همکاری دستگاه‌های عضو و بسیج در جهت افزایش میزان تسلط بر بازار تأکید و تصریح کرد: با در نظر داشتن شرایط کنونی؛ بر مبارزه جدی‌تر با قاچاق کالاهای اساسی تاکید دارم و باید مراقبت‌ها و نظارت‌های بیشتری در خصوص کالاهای اساسی داشته باشیم.

وی به شرایط تحریمی و نیاز به برخورد جدی‌تر با متخلفان نیز اشاره کرد و گفت: باید تلاش شود تا شاهد هیچ‌گونه خللی در امر اقتصاد، تولید و تأمین کالاهای اساسی و سایر کالاها نباشیم تا مردم، صنوف و تجار با اطمینان، اعتماد و آرامش به خرید و فروش در بازار بپردازند.

در این جلسه گزارش آخرین وضعیت اجرای سامانه سدف از سوی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی گیلان و نیز گزارش اقدامات صورت گرفته برابر برنامه‌های ابلاغی سال 99 در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان ارائه شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/23141