ثبت واکسن‌های کرونا در سامانه «تیتک»/ امکان قاچاق معکوس واکسن‌ها وجود ندارد

ثبت واکسن‌های کرونا در سامانه «تیتک»/ امکان قاچاق معکوس واکسن‌ها وجود ندارد

اقتصاد پنهان- در اجرای احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و ضوابط اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی موضوع تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، رهگیری واکسن، محقق شد.

سه شنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، درباره نحوه توزیع واکسن کرونا توضیح داد: توزیع واکسن‌های کرونای وارداتی همچون سایر کالا‌های سلامت‎محور از طریق سامانه «تیتک» خواهد بود.

وی با بیان اینکه تمام واکسن‌ها پس از ورود به کشور شناسه تیتک دریافت خواهند کرد افزود: با توجه به این که تیتک، سامانه رهگیری است، هر کالای سلامت‌محوری که وارد می‌شود، دارای کد تیتک خواهد بود و رهگیری کالا‌ها از طریق آن کد میسر می‌شود، واکسن‌ها پس از شماره‌گذاری در سامانه از طریق خانه‌های بهداشت به دست گروه‌های هدف خواهد رسید.

جهانپور در پاسخ به این پرسش که آیا با این روش امکان قاچاق معکوس واکسن‌ها وجود خواهد داشت یا خیر تاکید کرد: زمانی که هر واحد واکسن کرونا وارد می‌شود، کد اختصاصی تیتک دریافت می‌کند که به صورت برچسب بر روی آن مندرج خواهد بود؛ بنابراین واکسن از طریق هر سامانه‌ای بخواهد وارد شود، قابل اتصال به تیتک است و از این طریق رهگیری می‌شود. از این رو تمام واکسن‌ها از مبدا تا مقصد قابل رصد و رهگیری هستند و امکان قاچاق معکوس واکسن‌های کرونا وجود ندارد.

گفتنی است 3 سامانه از 4 سامانه مرتبط به سامانه تیتک متصل شده‌اند و انتظار می‌رود با اتصال سامانه سیب در روزهای آتی، رهگیری واکسن بر اساس واحد فراورده در سراسر زنجیره توزیع و مصرف عملیاتی می‌شود.

چندی پیش علی مویدی خرم‌آبادی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نامه‌ای به نمکی، وزیر بهداشت با اشاره به مخاطرات مربوط به تأمین و توزیع غیرسیستمی واکسن کرونا بر ضرورت رهگیری و ردیابی واکسن کرونا تأکید کرده بود.

منبع: خبرگزاری فارس

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/23140