انقلاب اسلامی، انقلابی مردمی و فرهنگی

انقلاب اسلامی، انقلابی مردمی و فرهنگی

اقتصاد پنهان- انقلاب اسلامی، انقلابی مردمی و مبتنی بر عقایدی‌است که برای غلبه و از بین بردن طاغوت، فساد، ظلم و وابستگی یک‌طرفه به بیگانگان به وقوع پیوست.

چهارشنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

این موضوع را می‌توان از شعارهای مطرح در اوان انقلاب برداشت نمود. شعارهایی مانند: «استقلال، آزادی جمهوری اسلامی» یا «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» که به نحوی قرائت دینی از حکومتی است ‌که در آن شاخصه‌های عنوان شده در شعارها، پایه و اساس حکومت بوده و سوگیری آن در ادامه مسیر حکمرانی را  مشخص می‌نماید. به عبارت دیگر برای تحقق شعارهای یادشده، حوزه‌های ایدئولوژیکی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و به طور کلی کلیه شئونات کشور در سمت و سوی این شعارها خواهدبود.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و دست‌یابی‌ به اهداف مطلوب در حوزه‌ها و بخش‌های یادشده، هنوز مسیر زیادی تا تحقق کامل جامعه ناب اسلامی با معیارهای ویژه باقی‌مانده و در این مسیر توجه به فرصت‌ها، تهدیدات، نقاط قوت و ضعف جامعه ضرورت دارد.

بدیهی‌است دشمنان و بدخواهان سیلی خورده از انقلاب اسلامی، مشکلات و موانع متعدد و مختلفی را در ادامه راه برای جامعه به‌وجود آورده و در این امر ناآگاهان را نیز همراه خواهند نمود. مشکلات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و ... که با ابزارهای معمول و نوین بر کشور تحمیل شده و از دید هیچ کس پوشیده نیست از این دسته مشکلات و موانع به شمار می‌روند.

دشمنان نظام با آزمودن فشار نظامی (تحمیل جنگ نظامی) و مأیوس شدن از آن، در این برهه از زمان، سیاست فشار اقتصادی حداکثری بر کشور را با اعمال تحریم‌های ظالمانه در دستور کار قرار داده‌اند. دشمن زمانی که با استقامت و مشارکت مردم و مسئولین و همچنین تحقق استقلال و خودکفایی در تهیه و تأمین ملزومات دفاعی پیشرفته خلع سلاح شد، به آزمودن فشار بر جامعه از ابعاد دیگر پرداخت و همچنانکه بیان شد، مشخص‌ترین آن حوزه اقتصاد و معیشت جامعه است.

بنابراین برای دست‌یابی به آرمان‌ها و تحقق شعارهای هدف انقلاب، لازم است با مشارکت اجتماعی و تحقق اقتصاد مقاومتی، در این بخش نیز دشمنان را مأیوس و سرخورده نماییم.

قاچاق کالا و ارز یکی از منافذی‌است که برنامه‌های اقتصادی کشور را تحت تأثیر قرار داده، تحقق اقتصاد مقامتی را با مشکل مواجه نموده و به نوبه خود موجد مسایل و مشکلات متعدد در سایر حوزه‌ها شده‌است. به عبارت دیگر با بروز قاچاق کالا و ارز، علاوه بر اینکه برنامه‌های بلندمدت و کوتاه مدت اقتصادی دولت متأثر می‌شود، سرمایه‌گذاری، تولید، اشتغال، معیشت، رفاه سلامت، امنیت و ... نیز دست‌خوش آسیب و بی‌ثباتی می‌شود.

ناگفته پیداست که حوزه فرهنگی، یکی از بسترهایی است که می‌تواند در هر دو سو مورد استفاده قرار گیرد. به دیگر سخن حوزه فرهنگ می‌تواند با درایت تمام در آگاهی بخشی، فرهنگ‌سازی و تبیین موضوعات هدف نظام در اختیار پیش‌برد اهداف انقلاب قرار گیرد یا خدای‌ناکرده با نفوذ فرهنگی، شبهه‌افکنی، کنترل افکار عمومی و القاء ناکارآمدی و ...، جامعه را از دست‌یابی به آرمان‌ها و رشد و توسعه بازداشته و نهایتاً خواسته‌های ناپاک دشمن را تحمیل نماید.

بنابر این فرهنگ‌سازی و توسعه مشارکت اجتماعی (اعم از مسئولین و مردم) در پیشگیری از قاچاق کال و ارز و همچنین حمایت از تولید داخلی با کیفیت و رقابت پذیر، منفذ و بستر بروز و ظهور قاچاق کالا و ارز را از بین برده و ضمن اینکه این جبهه از جنگ اقتصادی و فرهنگی را از تسخیر دشمن محفوظ خواهدداشت، به عنوان پایگاهی برای کمک به اهداف متعالی نظام در این حوزه مهم عمل خواهد نمود.

ضمن تبریک ایام‌ا... هه فجر به تمام هموطنان عزیز، یاد و خاطره معمار کبیر انقلاب اسلامی و شهدای انقلاب، دفاع مقدس و مدافعین حرم و امنیت کشور را گرامی می‌داریم و امیدواریم فرد فرد ما در هر حوزه، مقام و پست، با مشارکت آگاهانه و مسئولانه در حفظ و توسعه دست‌آوردهای انقلاب اسلامی فعالانه اقدام نموده و در این مسیر ثابت قدم و سربلند باشیم.

دفتر تبلیغات هوشمندانه و مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/23129