کارشناس سامانه همتا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو:

مسافر واقعی از طرح رجیستری متضرر نشده است

مسافر واقعی از طرح رجیستری متضرر نشده است

اقتصاد پنهان- کارشناس سامانه همتا عنوان کرد: مسافر واقعی از رجیستری کالا در سامانه متضرر نشده است، بلکه اصناف متخلف باید علاوه بر جریمه کالا، ۳ تا ۶ ماه حبس را تحمل کنند.

يکشنبه، ۰۵ بهمن ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، حامد قدمی در ارتباط تلفنی با برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو در آغاز، روش‌های واردات تلفن همراه را برشمرد و عنوان کرد: در روش نخست، تجار با دریافت مجوزهای لازم اقدام به واردات این کالا می کنند، روش دوم کالا از طریق پست و با پرداخت عوارض به داخل کشور وارد می شود و در حالت سوم، گوشی به عنوان کالای همراه مسافر است که باید در هنگام ورود به مبادی کشور به گمرک اظهار شود و پس از محاسبه حقوق ورودی و پرداخت آن اجازه ورود خواهد داشت.

وی با بیان این که هر مسافر می‌تواند یک دستگاه گوشی وارد کند، اظهار کرد: در یک دوره زمانی فرآیند اظهار کالا به صورت غیر حضوری انجام می شد یعنی هنگامی که مسافر وارد کشور می شد، کالای همراه او احراز نمی شد.همین موضوع سبب شد مسافران به واسطه تردد یا داشتن گذرنامه این حق را پیدا کنند که حتی کالایی که همراهشان نبوده را رجیستر کنند.

قدمی افزود: سامانه همتا و دیگر دستگاه های شناسایی کننده، به این دلیل وارد عمل شدند که همراه داشتن کالا همراه مسافر احراز نشده است اما با استفاده از گذرنامه های مسافرین و بعضا با صدور سیم کارت بدون اطلاع مسافر کالایی به نام آنها رجیستر شده است.

کارشناس سامانه همتا تاکید کرد: لازمه این که یک مسافر بتواند کالایی را با خود وارد کند این است که آن را به همراه داشته و اظهار کند پس اگر مسافر از بازار مقصد کالایی را خریداری کند و به واسطه داشتن گذرنامه آن را رجیستر کند مصداق محرز قاچاق است.

قدمی با اشاره به قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: بند «چ» این قانون عنوان می کند؛ واردات کالا به صورت تجاری با استفاده از تسهیلات درنظرگرفته شده در قوانین و مقررات مربوطه برای کالای مورد مصرف شخصی مانند تسهیلات همراه مسافر ، تعاونی های مرز نشین و ملوانی، در صورت عدم اظهار کالا با عنوان تجاری ، با تشخیص گمرک قاچاق محسوب می شود.

وی در پاسخ به پرسش مجری رادیو گفت‌وگو مبنی بر این که میزان دریافتی گمرک بابت هر گوشی چقدر است، اظهار کرد: این رقم بسته به ارزش گوشی متفاوت است و حدودا شامل 15 درصد قیمت گوشی می‌شود.

کارشناس سامانه همتا در ادامه عنوان کرد: این که چه ابزارهای امنیتی چک می شود تا از رویه های مسافری سوءاستفاده تجاری شود در رسانه قابل تبیین نیست چرا که افرادی که از این ترفند استفاده می کنند هوشیارتر می شوند و حق مردم را بیشتر تضییع می کنند.

قدمی تاکید کرد: مسافر واقعی از این موضوع متضرر نشده است و می‌توان گفت اصناف متخلف ضرر کرده‌اند که اگر قرار باشد برابر قانون با آنها برخورد شود باید علاوه بر جریمه کالا، دستگیر شوند و 3 تا 6 ماه حبس را تحمل کنند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/23115