مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

شناسه کالا ابزاری برای کنترل هوشمند پوشاک قاچاق

شناسه کالا ابزاری برای کنترل هوشمند پوشاک قاچاق

اقتصاد پنهان- مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تأکید بر اهمیت طرح شناسه کالا پوشاک گفت: تمامی تولیدکنندگان و واردکنندگان می‌بایست برای محصولات خود شناسه کالا دریافت کنند؛ البته در شرایط فعلی به دلیل ممنوعیت واردات پوشاک تنها تولیدکنندگان ملزم به درج شناسه کالا بر کالا‌های تولیدی خود هستند.

شنبه، ۰۴ بهمن ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، پس از صدور مجوزهای لازم برای برخورد با عرضه‌کنندگان پوشاک قاچاق از 15 آذرماه هر پوشاکی بر اساس شناسه و کد رهگیری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر کالایی چنین شناسه‌ای نداشته باشد، قاچاق محسوب و جمع آوری می‌شود.

بر این اساس تولیدکنندگان پوشاک می‌بایست با شناسه‌دار کردن محصولات خود امکان تشخیص کالا‌های داخلی و قاچاق را برای نهاد‌های نظارتی تسهیل کنند چراکه در غیر این صورت روند بازرسی‌ها کند شده و عملا قاچاقچیان فرصت کافی برای عرضه محصولات خود در بازار پیدا می‌کنند.

بیش از 300 سایت فروشنده پوشاک قاچاق مسدود شد

در همین رابطه امیرمحمد پرهام‌فر مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه مبارزه با قاچاق پوشاک در سطح کلان و خرد در حالی پیگیری است، گفت: همزمان با برخورد در مبادی ورودی و فروشگاه‌های عرضه کننده پوشاک قاچاق در سطح فضای مجازی نیز با سایت‌های متخلف برخورد صورت می‌گیرد و تاکنون بیش از 300 سایت غیر مجاز مورد ضربه قرار گرفته‌اند.

وی افزود: تمامی تولیدکنندگان و واردکنندگان می‌بایست برای محصولات خود شناسه کالا دریافت کنند. البته در شرایط فعلی به دلیل ممنوعیت واردات پوشاک تنها تولیدکنندگان ملزم به درج شناسه کالا بر کالا‌های تولیدی خود هستند.

شفافیت پیش‌نیاز مبارزه با قاچاق

وی با تأکید بر اهمیت شفافیت زنجیره تولید و عرضه پوشاک، گفت: دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌بایست اقدامات لازم را برای تسهیل دریافت شناسه کالا توسط تولیدکنندگان انجام دهند.

وی در ادامه اظهار داشت: البته نباید مسئله مبارزه با قاچاق پوشاک را مشروط به تکمیل فرآیند شناسه‌ کالای پوشاک کرد؛ البته بهتر است در تمام گروه‌های کالایی به شفافیت لازم برسیم، در این مسیر می‌بایست آمار دقیق میزان تولید و پوشاک مورد نیاز کشور مشخص شود. بنابراین مشخص می‌شود که در کدام یک از انواع پوشاک نیازمند واردات هستم و از این طریق می‌توان قاچاق پوشاک را مدیریت کرد.

پرهام‌فر با بیان اینکه مدیریت بازار پوشاک و نساجی لازمه مقابله با قاچاق است، گفت: به عنوان مثال واردات پارچه به کشور آزاد است؛ اما این موضوع مشخص نیست که ما در ایران کدام نوع از پارچه‌ها را تولید می‌کنیم و پارچه‌هایی که در کشور تولید نمی‌شود با چه تعرفه‌ای وارد می‌شوند.

مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: مبارزه با قاچاق پوشاک تنها از طریق  کنترل مبادی ورودی و نظارت بر کانتینر‌ها به سرانجام نمی‌رسد؛ بلکه باید بازار پوشاک مورد رصد قرار گرفته و بررسی شود که چرا تقاضا برای برخی از پوشاک قاچاق افزایش می‌یابد و چرا بازار داخلی نمی‌تواند تمام نیاز مردم را تأمین کند.

پرهام‌فر در پایان با بیان اینکه شفافیت مانع قاچاق کالا می‌شود، گفت: ضعف اطلاعات در زمینه گروه کالایی پوشاک باید حل شود. متأسفانه تاکنون بسیاری از کالا‌های موجود در انبار‌های پوشاک شناسه کالا دریافت نکرده‌اند؛ امیدواریم با همکاری تولیدکنندگان و تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت تمام اطلاعات زنجیره پوشاک در سامانه جامع تجارت ثبت شده و تولیدکنندگان شناسه کالا دریافت کنند چراکه در این صورت فرآیند مبارزه با قاچاق پوشاک تسهیل خواهد شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/23112