سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

شناسه‌دار کردن کالا راهکار مقابله با عرضه پوشاک قاچاق

شناسه‌دار کردن کالا راهکار مقابله با عرضه پوشاک قاچاق

اقتصاد پنهان- سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تأکید بر شفافیت زنجیره تولید تصریح کرد: بدون شناسه‌دار کردن تولیدات داخل مبارزه با قاچاق کالا راه به جایی نمی‌برد.

يکشنبه، ۲۵ آبان ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، حمیدرضا دهقانی‌نیا سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه باقاچاق کالا و ارز در برنامه گفت‌وگوی 18:30 شبکه خبر در مورد طرح شناسه‌دار کردن تولیدات داخل گفت: اگر بخواهیم طرحی را بر اساس برنامه پیش ببریم بایست همه حلقه‌ها با هماهنگی کامل مسئولیتی که بر عهده دارند را انجام دهند.

دهقانی‌نیا ادامه داد: با پذیرش بخشی از طرح که منافع ما را تأمین و پرهیز از بخش هایی که ما را متضرر می‌کند انتظار عملکرد کامل از دیگر ارکان طرح بیجا خواهد بود.

وی افزایش 86 درصدی میزان تولید پوشاک سال 98 را در مقایسه با سال 97 به عنوان یکی از نتایج مهم اجرای طرح مبارزه با قاچاق پوشاک مورد توجه قرار داد و خطاب به اتحادیه و تولیدکنندگان صنعت پوشاک اجرای طرح شناسه‌دار کردن تولیدات این صنعت را خواستار شد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تأکید بر شفافیت زنجیره تولید تصریح کرد: بدون شناسه‌دار کردن تولیدات داخل مبارزه با قاچاق کالا راه به جایی نمی‌برد.

دهقانی نیا راجع به مراحل اجرای این طرح گفت: گام اول این طرح در استان‌های هدفش شامل تهران، خراسان رضوی، البرز، فارس، اصفهان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، مازندران و گیلان به طور کامل اجرا شد و پس از آن همراه با توسعه طرح و ورود به سایر استان‌ها در سراسر کشور با استنکاف و توجیه و تفاسیر مسؤولان حوزه تولید مواجه شد.

وی ادامه داد: تولیدکنندگان صنعت پوشاک برای فرار از پرداخت مالیات، از شفاف‌سازی میزان تولیدات خود خودداری می‌کنند.

دهقانی‌نیا در خصوص سرانجام وضعیت طرح گفت: ما به عنوان برنامه‌ریز و هماهنگ‌کننده توسعه کامل طرح را اعلام می‌کنیم ولی حلقه تولید مسؤولیت خود را در شناسه‌دار کردن محصولات انجام نداده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه از 306 هزار 736 مورد ثبت شده در سامانه شناسه کالا، صرفا هزار و 37 مورد از آن مربوط به شناسه کالای تولیدی است در خصوص درخواست بخش تولید برای استمرار طرح با تأکید گفت: این طرح ادامه دارد و انتظار ما اینست که همیاری بخش تولید همانند مرحله آغاز طرح ادامه یابد.

دهقانی‌نیا همچنین در خصوص نظارت بر سطح عرضه گفت: تیم‌های مشترک متشکل از بازرسان صنعت، معدن و تجارت، نیروهای ضابط از ناجا، بازرسان اتاق اصناف و نهایتا در صورت ضرورت رؤسای شعبات تعزیرات برای بازرسی و کشف کالای قاچاق اقدام می‌کنند که البته با وجود زیرساخت‌های فنی و تکامل حلقه‌ها در صورت همکاری بخش تولید امکان تمییز کالای قاچاق از تولیدات داخل فراهم خواهد شد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان کاهش میزان قاچاق پوشاک از 6 /2 میلیارد دلار در سال 96 به 8 /1 میلیارد دلار گفت: اکنون تولیدکنندگان این صنعت فضای بهتری را برای ارائه محصولاتشان بدست آورده‌اند بطوریکه 86 درصد افزایش تولید داشته‌اند.

وی در پایان گفت: ما مرحله نخست را با مبارزه به برندهای محرز قاچاق و توسعه طرح پشت سر گذاشتیم و زمانی می‌توانیم رو به جلو گام برداریم که همه بخش‌ها وظایف خود را به درستی انجام دهند.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/23029