سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت:

ریسک قاچاق دام بالا رفته است

ریسک قاچاق دام بالا رفته است

اقتصاد پنهان- سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: پس از فراهم شدن زیرساخت های قانونی، ریسک قاچاق دام بسیار بالا رفته است.

دوشنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در برنامه گفت و گوی 18:30 شبکه خبر با اشاره به افزایش قاچاق سوخت و دام گفت: طی چند مدت اخیر تغییر رویه در قاچاق داشته ایم، میزان قاچاق اگر قبلا به واردات مربوط می شد امروز به قاچاق خروجی تغییر یافته که این امر به جهت کاهش ارزش پول ملی کشور بوده است.

او با اشاره به افزایش  قاچاق دام به صورت خروجی از کشور گفت: کل جمعیت دام کشور 70 میلیون راس است که 10 میلیون آن کشتار می‌شود. از 60 میلیون راس دام باقی مانده، میزان کشف قاچاق حدود 60 هزار راس است که اگر 4 برابر آن را هم قاچاق واقعی برآورد کنیم حدود 240 هزار راس می شود که نسبت به 60 میلیون راس مقدار ناچیزی است و تاثیر چندانی در بازار ندارد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: کمتر از یک دهم کل دام کشور قاچاق می شود هر چند قاچاق یک راس دام هم زیاد است، اما نباید بزرگنمایی شود.

دهقانی‌نیا گفت: اقدامات برای مقابله با قاچاق دام تغییر شکل داده وپس از فراهم شدن زیرساخت های قانونی از جمله اجرای تبصره 4 ماده 18، ریسک قاچاق دام بسیار بالا رفته است.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید اهتمام بیشتری در شناسنامه دار کردن دام داشته باشد.

او اظهار داشت: موضوع قاچاق معلول و تابع شرایط دیگری است . وقتی تولیدکننده هزینه تمام شده بالایی دارد میل بیشتری برای فروش در آن سوی مرزها و کسب سود بیشتر دارد. افزایش بهای نهاده ها منجر به افزایش هزینه تولید می شود که در این خصوص باید تمهیدات مناسبی اجرا شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تأکید گفت: در جلوگیری از قاچاق، ثبات اقتصادی پایدار در کشور خیلی مهم است.

42 هزار پرونده قاچاق به تعزیرات ارسال شده است

در ادامه این برنامه  اجتهادی  مدیرکل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات گفت: 42 هزار پرونده قاچاق وارد سامانه تعزیرات شده است که حدود 24 هزار پرونده مربوط به قاچاق سوخت است.

اجتهادی افزود: بیشترین پرونده قاچاق سوخت مربوط به استان سیستان و بلوچستان است البته در اطراف خلیج فارس هم قاچاق سوخت داریم.  بیشترین قاچاق دام هم در استان‌های غربی کشور همچون کرمانشاه، خوزستان، کردستان و آذربایجان غربی انجام می‌شود.

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات بیان کرد: قاچاقچیان از مرز نشینان سوء استفاده می‌کنند. تشخیص مالکیت دام در مرزها مشکل است و همکاری برخی از مرزنشینان با قاچاقچیان دستگاه های ذی‌ربط را در برخورد با تخلف با مشکل مواجه کرده است.

او تصریح کرد: کاهش ارزش پول ملی باعث شده تا کالا از کشور به خارج قاچاق شود. قاچاق دام یکی از دلایل گران شدن گوشت  است و گرانی ها دلایل دیگری هم دارد. تعداد احشام قاچاق دام 50 هزار راس است.

اجتهادی درباره بازدارندگی جرائم تاکید کرد: هم قاچاق دام مجازات سنگینی دارد و هم برای مقدمات قاچاق دام همچون خرید و فروش در مرزها، مجازات قاچاق تعیین شده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/23024