دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز سیستان و بلوچستان:

ایران آمادگی تأمین سوخت مرزنشینان پاکستان را دارد

ایران آمادگی تأمین سوخت مرزنشینان پاکستان را دارد

اقتصاد پنهان- دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز سیستان و بلوچستان از اعلام آمادگی ایران برای تأمین قانونی سوخت مورد نیاز مرزنشینان پاکستان در هشتمین نشست کمیته تجارت مرزی ایران و پاکستان در کویته خبر داد.

شنبه، ۰۳ آبان ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، محمد محبی در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در دور جدید نشست کمیته تجارت مرزی ایران و پاکستان نمایندگان دو کشور راهکارهای توسعه مبادلات مرزی، رونق ترانزیت و رفع موانع گمرکی مورد بررسی قرار گرفت.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در رابطه با توسعه مبادلات مرزی، ایجاد بازارچه‌های مرزی ایالت بلوچستان در محدوده بازارچه‌های جالق، پیشین و ریمدان در استان سیستان و بوچستان مورد موافقت قرار گرفت.

محبی گفت: همچنین در این اجلاس تهاتر و مبادله کالا به کالا بر اساس حجم و ارزش ریالی و اجرای تبادلات مالی در مرز مورد تأکید قرار گرفت که در شرایط نابسامانی ارزی تأثیرگذار خواهد بود.

وی طرح رزاق و فروش سوخت از طریق پایانه‌های مرزی به دولت مرکزی پاکستان را یادآور شد و گفت: بدلیل ضعف شبکه توزیع در دولت مرکزی، ایالت بلوچستان سوخت مورد نیاز را از طریق قاچاق تأمین می‌کند.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز سیستان و بلوچستان در ادامه به درخواست رییس ایالت بلوچستان پاکستان مبنی بر تأمین کالای اساسی بویژه سوخت از مجاری قانونی در مرز ایران اشاره کرد و گفت: در این نشست آمادگی و برنامه ایران برای فروش سوخت به ایالت بلوچستان اعلام شد.

محبی همچنین طرح موضوع انسداد مرز در این نشست را مورد توجه  قرار داد و گفت: ایالت بلوچستان در انسداد خلاءهای مرزی پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است که در صورت همکاری دو کشور برای تکمیل آن در کنترل قاچاق بسیار مؤثر خواهد بود.

وی در خاتمه گفت: در حاشیه این نشست دو روزه در دیدار با والی بلوچستان، رییس اتاق بازرگانی و همچنین نماینده دولت مرکزی در خصوص موضوعات مطرح شده در این نشست تبادل نظر و گفتگو شد.

هشتمین نشست کمیته تجارت مرزی ایران و پاکستان با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان، نماینده استانداری بلوچستان، نمایندگان سرکنسولگری پاکستان در زاهدان، سرکنسولگری ایران در کویته، گمرکات بلوچستان پاکستان، اعضای اتاق بازرگانی کویته، مسؤولان وزارتخانه‌های راه‌آهن، راه و ترابری و نیروهای مرزبانی ایران و پاکستان در کویته برگزار شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/23010