مصطفی پور کاظم شایسته:

عمده قاچاق معکوس کشور مربوط به گازوئیل است

عمده قاچاق معکوس کشور مربوط به گازوئیل است

اقتصاد پنهان- معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: عمده قاچاق خروجی یا معکوس کشور، مربوط به فرآورده‌های نفتی و ۹۰ درصد از آن مربوط به گازوییل است.

چهارشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، مصطفی پور کاظم شایسته، معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در رابطه با قاچاق خروجی گفت: از دیرباز و حتی قبل از مشکلات اقتصادی فعلی و با توجه به یارانه‌ای که به فرآورده‌های نفتی اختصاص یافته، عمده قاچاق خروجی یا معکوس کشور، مربوط به فرآورده‌های نفتی و 90 درصد از آن مربوط به گازوییل است.

پورکاظم شایسته ادامه داد: گازوییل با قیمت یارانه‌ای به مبلغ 300 و بعضاً600تومان با تفاوت فاحشی به مبلغ 6000 و بعضاً 7000تومان در افغانستان، پاکستان و مرزهای شرقی و جنوب شرقی کشور خریداری می‌شود.

وی اظهار داشت: با توجه به اتفاقاتی که نسبت به قیمت ارز و ارزش پول ملی افتاد قاچاق خروجی متنوع‌تر شد به گونه‌ای که درسال‌های 97 و 98 مهار و کنترل آن به یکی از مشکلات اساسی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا وارز تبدیل شد.

پورکاظم شایسته در رابطه با قاچاق خروجی دام گفت: در حال حاضر در استان‌های غربی و شمال غربی کشور تعداد قابل توجهی دام متراکم در مرزها وجود دارد که اگر قدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای و تجهیز مرزبانی و نیروی‌های نظامی و انتظامی نبود، عدد قابل توجهی از کشور خارج می‌شد.

معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اقدامات کنترولی در استان‌ها و مرزها بیان داشت: خوشبختانه بر اساس آمار و اطلاعاتی که در خصوص قاچاق خروجی مایحتاج عمومی اعم از واکسن، دارو و سایر کالاهای سلامت محور به آن دست یافتیم هیچ اتفاق غیرمترقبه‌ای رخ نداده است.

پورکاظم شایسته افزود: در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز، چه با منشأ ارز به قیمت 4200 تومان و چه با هرقیمت دیگر که کشور از منابع خود مصرف می‌کند وظیفه داریم که از خروج کالا به صورت قاچاق از کشور جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از حیث عملیاتی در بخش قاچاق خروجی مشکل خاصی ندارد به موضوع قاچاق شیر خشک اشاره کرد و گفت: در این مسأله یک انحراف مربوط به قاچاق و انحراف دیگر مربوط به نظام توزیع است که در ماه‌های گذشته به سمت شرق کشور رخ داد و خوشبختانه با تدابیر پیشگیرانه در مبدأ موفق به جلوگیری از قاچاق این کالا شدیم.

معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از استقرار در مرزها خبر داد و گفت: قاچاق معکوس دارو را به طور جدی رصد می‌کنیم و در این رابطه آمار و اطلاعات و کشفیاتی نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: از بین قاچاق خروجی در حال حاضر یکی از کالاهایی که ارز توجیهی به آن تعلق می‌گیرد دارو است و به غیر از بحث رویه مسافری قاچاق سازمان‌یافته دارو به خارج از کشور نداریم.

پورکاظم شایسته گفت: قبل ازشیوع بیماری کوید 19 بیمارانی که از استان‌های مرزی کشور برای معالجه به تهران مراجعه می‌کردند چند برابر نیاز و نسخه‌های دارویی خود دارو تهیه و اقدام به فروش آن می‌کردند.

وی تصریح کرد: احتمالا تعداد قابل توجهی کالای سلامت محور، دارو و تجهیزات پزشکی را احتکار کرده‌اند که ما بر اساس قانون برخورد خواهیم کرد.

مصطفی پور کاظم شایسته در خصوص سایر گروه‌های کالایی که ارز توجهی به آن‌ها تعلق می‌گیرد گفت: برای جلوگیری از قاچاق خروجی دام، سموم کشاورزی و غیره مشکل ویژه‌ای وجود ندارد.

وی تولید دام مازاد بر مصرف کشور را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: به عنوان نمونه استان آذربایجان غربی یک میلیون دام مازاد دارد اما متأسفانه با وجود سرانه مصرف پایین گوشت قرمز و ممنوعیت خروج دام از مرزها و استان‌های مرزی، بدلیل تفاوت قیمت حتما قاچاق خروجی دام وجود دارد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22997