زیست پسا عاشورایی

زیست پسا عاشورایی

اقتصاد پنهان- یک مبارز بسیجی اگر مصداق «ملت امام حسینی» باشد قطعاً صداقت و صراحت و اقتدار دارد او جوانمردی است که در مقابل قاچاقچیان حرفه‌ای و سازمان یافته ستمگر جوانمردانه ایستاده و مانع خسارت به ملت حسینی می‎شود.

شنبه، ۱۵ شهريور ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

یادداشت / احمد کلاه‌مال همدانی

تاریخ گواه ماست  که حد اقل در دو قرن گذشته تمامی انقلاب‌های بشری در جهان بدون استثناء شکست خورده اند و این تنها انقلاب بزرگ ایران است که هر روز گام‌های استواری برمی‌دارد و در مقابل مستکبران عالم قد علم کرده و همچنان به پیش می‌تازد.  

انقلاب اسلامی به یمن و برکت خون شهدا و به یاری خداوند متعال هرگز شکست نخواهد خورد و امید بسیار است که بیرق این نهضت بزرگ به دست با کفایت حضرت صاحب الامر مهدی موعود(عج) سپرده شود. یادمان باشد که سردار بزرگ جبهه های نبرد علیه ظلم و بی عدالتی‌ها ،سرلشکر شهید قاسم سلیمانی عزیز این ملت جهاد گر را «ملت امام حسین»  خطاب کردند . مگر این ملت چه کرده اند که از سوی آن آزاد مرد بزرگ ملت امام حسینی نامیده شدند و هم امید رهبر انقلاب به این نسل به ویژه به جوانان آن دوخته شده است.

پاسخ این سئوال از منظر ما در یک جمله خلاصه می‌شود تکیه به خداوند در همه عرصه ها و ایستادگی و مقاومت برای ارزش‌های انسانی و الهی. این دو ویژگی بسیار مهم در طول انقلاب اسلامی ایران  و در این چهل و اندی سال، بارها ظهور و بروز داشته است. اما در انقلاب‌های دیگر اولاً فرماندهان و رهبران آن در پیاده سازی حکومت بر انسان به ما هو انسان تکیه کردند و هیچ جایگاهی در حرکت انقلابی خود برای خداوند متصور نبودند ثانیاً ارزش‌های آنها صرفا ارزش‌های انسانی بود این ارزش‌ها به شدت خدشه پذیر و دگرگون شونده بودند. بنابراین هم ارزشها دستخوش تغییرات بنیادین شدند و هم تکیه گاه محکمی مانند خداوند نداشته است. این نشان می‌دهد که نسبیت ‌گرایی در رفتارهای اجتماعی و صرفا بر پایه ارزش‌های انسانی نمی‌تواند به ثبات و موفقیت انقلاب‌ها بیانجامد. اما این ملت چه ویژگی‌هایی دارند که توانسته‌اند همچنان انقلابشان را با همه دشمنی‌های خارجی و داخلی تداوم بخشند. بهتر می‌دانیم به بیانیه گام دوم انقلاب مراجعه کنیم و پاسخ را از اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب جستجو نماییم. ایشان می‌فرمایند: «این انقلاب از آغاز تا امروز نه بی‌رحم و خون‌ریز بوده و نه منفعل و مردّد. با صراحت و شجاعت در برابر زورگویان و گردنکشان ایستاده و از مظلومان و مستضعفان دفاع کرده است. این جوانمردی و مروّت انقلابی، این صداقت و صراحت و اقتدار، این دامنه‌ی عمل جهانی و منطقه‌ای در کنار مظلومان جهان، مایه‌ی سربلندی ایران و ایرانی است، و همواره چنین باد.»

همچنین در فراز دیگری از این بیانیه سرنوشت ساز آمده است :«انقلاب پُرشکوه ملّت ایران که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید است، تنها انقلابی است که یک چلّه‌ی پُرافتخار را بدون خیانت به آرمان‌هایش پشت سر نهاده و در برابر همه‌ی وسوسه‌هایی که غیرقابل مقاومت به نظر میرسیدند، از کرامت خود و اصالت شعارهایش صیانت کرده و اینک وارد دوّمین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمّدن‌سازی شده است. درودی از اعماق دل بر این ملّت؛ بر نسلی که آغاز کرد و ادامه داد و بر نسلی که اینک وارد فرایند بزرگ و جهانیِ چهل سال دوّم می‌شود»

ملاحظه می‌شود که میان مردم ما صفاتی مانند: صراحت و شجاعت، دفاع از مظلومان و مستضعفان، جوانمردی و مروّت انقلابی، این صداقت و صراحت و اقتدار، کرامت خود و صیانت از اصالت شعارها، یقینا  خودسازی و جامعه‌پردازی و تمّدن‌سازی  را در پی خواهد داشت.

اکنون ما در این ایام پسا عاشورایی زیسته خود را سامان می‌دهیم باید دید چه ویژگی‌های «زیست عاشورایی» را دنبال کنیم تا در انجام وظیفه خود در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و به ویژه در بسیج این نهاد انقلابی مشمول «ملت حسینی» شهید والامقاممان شهید سربلند سرلشکر قاسم سلیمانی شویم.1

با اتکاء به فرازهای نقل شده از بیانیه گام دوم انقلاب می‌گوییم:
ملت حسینی با اتکال به روحیه جهادی و انقلابیگری واقعی در مقابل سرمایه سالاران زالو صفت سینه سپر ‌می‌کند و به هیچ روی دنبال جاه ومال و حتی جان نمی‌باشد. او می‌بایست بتواند در مقابل جریان‌های مرموز و سازمان یافته قاچاق کالا بایستد. اما روشن است که جهادگر انقلابی در مبارزه با قاچاق کالاو ارز، در معرض و در برابر همه‌ی وسوسه‌های ظاهرا غیرقابل مقاومت قرار می‌گیرد و کافی است خدای ناخواسته لحظه‌ای بلغزد. اینجاست که خودسازی عمیق وظیفه جهادگر تلقی شده و صیانت از جهادگران ستاد وظیفه مسئولان رده بالای ستاد است تا زمینه‌ها و بسترهایی برای آلوده سازی او فراهم نشود.

یک مبارز بسیجی اگر مصداق «ملت امام حسینی» باشد قطعاً صداقت و صراحت و اقتدار دارد او جوانمردی است که در مقابل قاچاقچیان حرفه‌ای و سازمان یافته ستمگر جوانمردانه ایستاده و مانع خسارت به ملت حسینی می‎شود. در مرزها و حتی در عرصه های میدانی شهرها، با اقتدار و قدرت می ایستد و به مشوق حمایت از کالاهای با کیفیت ایرانی تبدیل شده و خود پرچمدار  این حرکت اسلامی و جهادی خواهد شد.2  انشاءالله


1. بخش مهمی از این متن بازنویسی بخشی از خطبه حضرت زینب سلام الله علیها و امام زین العابدین علیه السلام است که با مطالعه کتاب منتهی الامال و روایات شیخ مفید و شیخ طوسی به دست آمده است. سعی ما این بوده است که با همان ادبیات اما به زبان امروز قلم بزنیم.

2. برگرفته از بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظم انقلاب.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22922