قاچاق ناشی از کاهش تولید صنایع دخانی؛ مشکلات ارزی یا عدم خودکفایی در تولید مواد اولیه؟

قاچاق ناشی از کاهش تولید صنایع دخانی؛ مشکلات ارزی یا عدم خودکفایی در تولید مواد اولیه؟

اقتصاد پنهان- چندی پیش وزارت صنعت، معدن و تجارت از کاهش تولید ۲۱ درصدی سیگار طی سه ماهه‌ی نخست سال جاری ناشی از مشکلات ارزی خبر داد در حالیکه به اعتقاد برخی از صاحبنظران و مسؤولان فعال در این حوزه این کاهش تنها به دلیل مشکلات ارزی نیست و شاید باید علت را در بخش‌های دیگری جستجو کرد.

سه شنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز با اشاره به وضعیت ارزی کشور گفت: در 4 ماهه نخست سال جاری اغلب گروه‌های کالایی از جمله صنایع دخانی در رابطه با سهمیه‌بندی ارز با مشکل جدی مواجه شده‌اند. بدلیل وابستگی صنایع دخانی به واردات مواد اولیه یا همان خرمن آماده از خارج کشور و عدم تخصیص منابع ارزی، اکثر واحدهای تولیدی سیگار با حداقل ظرفیت در تولید فعالیت می‌­کنند.

کاهش تولید صنایع دخانی در داخل و افزایش قاچاق

امیرمحمدپرهام فر در ادامه با اشاره به آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر کاهش 21 درصدی در تولید سیگار در سه ماهه سال جاری همچنین افزود: این کاهش اگر در ماه‌­های آتی هم ادامه داشته باشد متاسفانه افزایش قاچاق را بدنبال خواهد داشت. اگر در هر نشان تجاری کاهش تولید داشته باشیم، نیاز بازار مصرف آن به سمت سیگار قاچاق متمایل می‌شود و این موضوع اصلا به نفع صنایع دخانی و سلامت جامعه نخواهد بود.

خودکفایی در تولید مواد اولیه سیگار و کاهش وابستگی ارزی

وی تاکید کرد: صنایع مختلف می بایست با هر شرایطی به قول معروف خود را تطبیق دهد. در شرایط کنونی برخی از نشان‌های تجاری داخلی با استفاده از توتون داخلی و برخی برندهای تولید مشترک از مواد اولیه وارداتی تهیه می‌شوند که می‌توان با حفظ کیفیت و تجهیز دستگاه‌ها مشکل کاهش تولید را تا حد زیادی مرتفع کرد.

پرهام‌فر ادامه داد: در حال حاضر که ارز بر روی واردات مواد اولیه تولید سیگار اثرگذار است، این صنعت باید به دنبال راه حل‌هایی مانند استفاده از توتون های داخلی و همکاری در ارتقاء سطح کشت توتون مورد نیاز خود در داخل، تجهیزات به‌روز برای فرآوری توتون و کاهش وابستگی ارزی به خارج از کشور داشته باشد.

مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز با تأکید بر خودکفایی در تأمین مواد اولیه به عنوان اولویت‌های اصلی صنعت دخانیات گفت: طرح اعطای کدرهگیری به سیگار برای اولین بار در دنیا در سطح پاکت سیگار عملیاتی می‌شود و با اجرای این طرح به هر پاکت سیگار یک کد یکتا تخصیص می‌­یابد که در سامانه مربوطه قابل رهگیری و ردیابی است. با استفاده از این طرح تشخیص و جمع‌آوری سیگارهای جعلی و قاچاق در سطح عرضه با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

عضو کارگروه آموزش کنترل دخانیات نیز با اشاره به آمار وزارت صمت مبنی بر کاهش 21 درصدی تولید سیگار در سه ماهه نخست سال جاری گفت: تولید سیگار در کشور باید بر اساس نیاز واقعی بازار مصرف باشد.

آزاده نظری با اشاره به اینکه کاهش تولید سیگار به هرحال راه را برای ورود قاچاق آن باز می‌کند، تأکید کرد: در سال گذشته با استفاده از تجهیزات به روز و سیاست‌های وزارت صمت، بیشترین حجم تولید در تمامی سنوات قبل گزارش شده است. البته این نکته قابل ذکر است که افزایش تولید موجب کاهش وابستگی در تأمین مواد اولیه آن نشده چرا که بخش قابل توجهی از سیگارها با برند خارجی تولید داخل همچنان نیازمند واردات توتون خارجی است.

تولید 55 میلیارد نخ سیگار در سال 98

نظری با اشاره به تبصره 3 ماده 102 قانون برنامه پنجم کشور مبنی بر خودکفایی در تولید سیگار و کاهش واردات آن ادامه داد:  با نگاهی به آمار منتشر شده از سوی مرکز نظارت و برنامه‌ریزی بر دخانیات کشور متوجه می‌شویم که میزان تولید سیگار در سال 96 از 49 میلیارد نخ به 55 میلیارد نخ در سال 98 رسیده است. شاید این حجم از تولید به لحاظ اقتصادی رقم خوبی باشد ولی نشان‌دهنده افزایش میزان تقاضای بازار و مصرف آن است.

وی ضمن انتقاد از ارائه آمارهای متضاد از میزان نیاز و مصرف سیگار در کشور تصریح کرد: یک ماه پیش مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور اعلام کرد که به زودی واحدهای تعطیل شده با پیگیری این مرکز و وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز به کار خواهند کرد. بنابراین این کاهش 21 درصدی سیگار، مانع جدی برای افزایش قاچاق آن نیست.

قاچاق 10 میلیارد نخ سیگار تا پایان سال!

عضو کارگروه آموزش کنترل دخانیات در ادامه با اشاره به افزایش قاچاق سیگار بر اساس اطلاعات ارائه شده در کشور گفت: قرار بود این حجم از تولید، کاهش قاچاق سیگار را در پی داشته باشد که این مسئله نیز محقق نشد. طبق آمارهای منتشر شده برآورد میزان سیگار قاچاق در بهار امسال 6 میلیارد و 240 میلیون نخ است که نسبت به برآورد بهار سال قبل با رقم 3 میلیارد و 500 میلیون نخ، 78.3 درصد افزایش داشته است که در صورت عدم اقدام مناسب این رقم تا پایان سال جاری حداقل به 10 میلیارد نخ می­‌رسد.

نظری اظهار داشت: از آنجایی که سیگارهای قاچاق به دلیل شرایط نامناسب حمل و نگهداری خطرپذیری بیشتری دارند به منظور حفظ سلامت جامعه همکاری و هم‌افزایی تمامی بخش‌های مربوطه بخصوص وزارت بهداشت و وزارت صنعت، معدن و تجارت بیشتر احساس می‌شود.

در آخر با توجه به آن‌چه گفته شد، می‌توان به این نتیحه رسید که وزارت صنعت، معدن و تجارت نباید تنها علت کاهش تولید سیگار در داخل کشور را مشکلات ارزی عنوان کند و مطمئنا مدیریت این وزارتخانه در حوزه بحث تولید مواد اولیه برای سیگار در عدم وابستگی به ارزهای خارجی و کاهش قاچاق سیگار اثرگذار خواهد بود.

 

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22910