کمیسیون استان کرمان در یک نگاه

کمیسیون استان کرمان در یک نگاه

اقتصاد پنهان- کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کرمان

شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به‌موجب تبصره ماده 3 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تمام استان‌های سراسر کشور کمیسیونی زیر نظر ستاد تحت عنوان برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل می‌شود.
کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌های سراسر کشور بر اساس شاخص‌هایی نظیر موقعیت جغرافیایی استان، جمعیت، تعداد شهرستان‌ها، میزان آلودگی به قاچاق، نوع کالاهای قاچاق، محل دپو یا توزیع یا مصرف و یا ترانزیت کالاهای قاچاق، تعداد ایست و بازرسی‌ها، پاسگاه‌ها و گلوگاه‌ها، محورهای مواصلاتی و ترانزیتی استان، ظرفیت‌های اقتصادی استان، میزان فعالیت‌های اقتصادی، وضعیت اشتغال و... در سه سطح طبقه‌بندی شده‌اند.
بر اساس شاخص‌های مذکور استان کرمان در ردیف استان‌های سطح 1 قرار گرفته است.
مسؤولان کمیسیون استان
استاندار و رئیس کمیسیون: محمدجواد فدائی
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری و جانشین رئیس کمیسیون: محمدصادق بصیری
دبیر کمیسیون: حمید شمس‌الدینی
مسؤول دبیرخانه کمیسیون: محمدحسین قهاری


وضعیت جغرافیایی استان:
استان کرمان با مساحت بیش از 285 / 183 کیلومتر مربع و با در بر گرفتن حدود یازده درصد کل کشور پهناورترین استان ایران است که در جنوب خاوری ایران واقع شده و از لحاظ تاریخی، سابقه سکونت در این ناحیه به هزاره چهارم پیش از میلاد می رسد. این استان از نظر جغرافیایی بین 55 درجه و 25 دقیقه تا 32 درجه ی پهنای شمالی و 26 درجه و 53 دقیقه تا 29 درجه و 59 دقیقه ی درازای خاوری از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است. این استان یکی از مرتفع ترین استان های کشوربوده و شهرستان بافت آن با 2250 متر ارتفاع از سطح دریا مرتفع ترین شهرستان استان است.

استان های هم جوار:
استان کرمان در جنوب خاوری ایران واقع شده و از شمال با استان های خراسان و یزد، از جنوب با استان هرمزگان، از خاور با سیستان و بلوچستان و از باختر با استان فارس همسایه است.

تقسیمات استان طبق آخرین تقسیمات کشوری:
این استان در حال حاضر با 23 شهرستان، 58 بخش، 71 شهر، 151 دهستان، 11697 آبادی است.

ردیفتقسیمات استانتعداد
1 شهرستان 23
2 بخش 58
3 شهر 71
4 دهستان 151
5 آبادی 11697

 

 

 

 

 

ظرفیت‌های اقتصادی استان در صنعت، معدن، کشاورزی، دامپروری، طبیعی و گردشگری:
استان کرمان به لحاظ پیشینه تاریخی و گردشگری، آثار باستانی و صنایع دستی و ویژگی های کشاورزی، صنعتی و معدنی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و توانمندای های بالقوه صنعتی، معدنی، کشاورزی در این استان بستر مناسبی را برای توسعه اقتصادی فراهم آورده است.

  • صنعت و معدن:

صنایع استان کرمان به دو دسته صنایع دستی و ماشینی تقسیم می شوند. صنایع دستی شامل شال، پته و ترمه است که به غیر از پته دوزی باقی از رونق سابق برخوردار نیستند.

صنایع دستی کارگاهی چون: قالی بافی، جاجیم بافی، گلیم بافی و خورجین بافی از صنایع رایج این استان به شمار می رود.

صنایع ماشینی استان به سه دسته کارگاهی کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می‌شوند.

مهم ترین صنایع مادر در استان کرمان شامل:کارخانه لاستیک بارز،کارخانه کک و قطران زرند،کارخانه آلومینیوم هزار،سه کارخانه تولید سیمان،کارخانه مس شهید باهنر و چندین کارخانه پایین دستی صنایع مس شامل (کنسانتره، آند و کاتد)،کارخانه های کنسانتره ذغال سنگ،کارخانه شیر پگاه،کارخانه زمزم،و صنایع خودرو سازی بم می باشد.

صنایع خودروسازی بم پس از گسترش تجارت در چارچوب طرح مثلث توسعه اقتصادی با تولید حدود 80000 خودرو در سال 93 و اشتغال زایی مستقیم برای هفت هزار نفر،به سومین تولید کننده خودرویی کشور تبدیل شده است.

استان کرمان به عنوان بزرگ ترین تولید کننده مواد معدنی کشور بیش از یک سوم ارزش تولیدات معدنی را به خود اختصاص داده است.

وجود دو معدن بزرگ کشور یعنی معادن مس سرچشمه و سنگ آهن سیرجان و وجود بیش از 8 /4 میلیارد تن انواع ذخایر معدنی شاهدی بر این ادعا است که مهم ترین آن‌ها:

مس با ذخیره قطعی  7 /1 میلیارد تن،سنگ آهن با ذخیره قطعی 6 /1 میلیارد تن،ذغال سنگ با ذخیره قطعی 240 میلیون تن، کرومیت با ذخیره قطعی 10 میلیون تن، تیتانیوم با ذخیره قطعی 147 میلیون تن ومیزان صادرات فولاد 1 /16 میلیارد دلار می باشد.

شناسایی بیش از 40 نوع ماده معدنی دیگر نشانگر قابلیت های ارزنده استان در این زمینه است.

معادن استان در تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع کشور نقش ارزنده ای بر عهده دارند و چرخ های صنعت استان و کشور را به گردش در می آورند. معادن ذغال سنگ قسمتی از نیاز کارخانه ذوب آهن اصفهان را تامین می کنند. منابع مس سرچشمه کرمان که به گواهی کارشناسان از غنی ترین و خالص ترین معادن مس درجهان به شمار می رود، از مشخصه های ویژه اقتصادی استان کرمان محسوب می شود.

  • منطقه آزاد و تجاری:

منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم
منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید، با هدف ایجاد و توسعه زمینه‌های لازم برای فعالیت‌های کارامد صنعتی، جذب فناوری‌های نوین و افزایش زمینه‌های اشتغال از طریق جلب و هدایت سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در دهه فجر سال 1376، تأسیس و رسماً کار خود را آغاز کرد. مساحت این منطقه بالغ بر 1100هکتار است که در فاصله 10 کیلومتری شرق شهر بم واقع شده‌است. زیر ساختها و امکانات پشتیبانی مورد نیاز از قبیل احداث ترمینال اختصاصی در فرودگاه بم، تأسیس ترمینال مسافری و باربری، راه‌آهن و انبارهای مجهز کالا، خودرو سازی، گمرک، تأمین آب، برق و مخابرات، ساخت هتلها، امکانات ورزشی، تفریحی، آموزشی و سایر تسهیلات بوده‌است که علاوه بر فراهم آمدن زمینه‌های لازم برای توسعه پیش از پیش سرمایه‌گذاری‌های صنعتی، امید می‌رود تا این منطقه با توجه به پتانسیل‌های لازم در آینده‌ای نزدیک به یکی از قطب‌های توریستی و تفریحی کشور نیز تبدیل شود.

منطقه ویژه اقتصادی سیرجان
از نظر اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی سیرجان اهمیت استان کرمان را افزایش داده‌است. این منطقه ویژه صرف نظر از تأثیراتی که در توسعه اقتصادی کل استان داشته، از دیدگاه توسعه جهانگردی نیز اهمیت زیادی دارد. سیرجان گذرگاه اصلی انتقال کالا به کشورهای خاور ایران و هم چنین اروپا و خلیج فارس بوده و مسیر رفت و برگشت کلیه کالاها از بندر شهید رجایی به کشورهای آسیای میانه، قفقاز و روسیه است. در واقع این شهر محل اتصال کلیه محورهای ترانزیتی و حمل و نقل کالا از جنوب به شمال، خاور و باختر ایران و سایر کشورهای شمالی، خاوری و باختری اروپا و خلیج فارس است. راه ترانزیت اصلی زمینی (جاده‌ای و ریلی) از طریق بندر شهید رجایی به سایر استان‌های کشور، از مسیر این شهرستان و منطقه ویژه اقتصادی عبور می‌کند. این منطقه به عنوان یک قطب اقتصادی ویژه بر بستر مزیت‌های باراندازی، در ساختار اقتصادی استان کرمان نقش و موقعیت قابل توجهی را احراز کرده‌است و در آینده نیز بر اهمیت این جایگاه اقتصادی افزوده خواهد شد.

منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان
در چهارده کیلومتری رفسنجان قرار دارد و در دست ساخت است.

  • کشاورزی و دامپروری:

استان کرمان با 000 /832 هکتار اراضی زراعی و باغی و تولید 4 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در سال قطب مهم کشاورزی کشور به شمار می رود.

از جمله توانمندی های کشاورزی این استان می توان به رتبه نخست باغداری کشور با دارا بودن بیش از 25 درصد باغات کشور،رتبه نخست در تولید پسته با تولید متوسط 165 هزار تن در سال،رتبه نخست تولید گردو در کشور با تولید حدود 43 هزار تن در سال،رتبه دوم خرما با تولید 345 هزار تن در سال و مرکبات با تولید 58 هزار تن در سال،رتبه سوم محصولات جالیزی و گلخانه ای با تولید دو میلیون و پانصد هزار تن در سال و  گل محمدی با تولید 5 هزار تن در سال اشاره کرد.

از مهم‌ترین محصولات کشاورزی این استان می توان گندم، جو، سیب زمینی، پسته، حنا، وسمه، زیره، پنبه و چغندر قند را نام برد. درکرمان انواع محصولات سردسیری شامل گردو، بادام، گلابی، هلو، آلبالو، آلو، گیلاس و سیب درختی و هم چنین محصولاتی از قبیل مرکبات (پرتقال، لیمو شیرین، لیمو ترش، نارنگی، نارنج و گریپ فروت) و خرما تولید می شود. این گونه محصولات در مناطق بم، جیرفت، شهداد و در جنوب خاوری شهرستان بافت کشت می‌شوند.
مرکبات شهداد مرغوبیت خاص وشهرت خوبی در ایران دارند.از استان کرمان بیش از 95 درصد محصول پسته ایران به دست می آید و این استان بیش از 5 /87 درصد از باغات پسته کشور را به خود اختصاص داده است. در میان شهرستان های استان کرمان که باغ پسته دارند، رفسنجان با بیش از 70 درصد کل تولید پسته و تعداد باغ پسته، رتبه اول را دارا ست.

با توجه به شرایط اقلیمی و میزان منابع آب و موقعیت اجتماعی و روش کشت زمین ها، استان کرمان را به سه منطقه کشاورزی تقسیم می کنند.

1. مناطق کشاورزی خشک و کویری (رفسنجان، زرند، سیرجان و ...)
2. مناطق کشاورزی معتدل کوهستانی(بافت، بردسیر و ...)
3.  مناطق کشاورزی گرمسیری (بم، جیرفت، کهنوج و ...)

دام پروری در استان به سه روش روستایی، عشایری و صنعتی صورت می گیرد. با این همه به علت خاک نه چندان حاصل خیز منطقه و محدودیت مراتع سرسبز، دام پروری از رونق بالایی برخوردار نیست.

  • جاذبه‌های طبیعی و گردشگری:

روستای میمند واقع در استان کرمان تنها یک نمونه از جاذبه‌های گردشگری خاص استان است. این روستای باستانی از معدود موارد معماری صخره‌ای است که به شکلی گسترده در تمامی ساختار روستا استفاده شده است. نمونه‌های معماری صخره‌ای هر چند که در دیگر کشورها نیز به طور معدودی به چشم می خورند؛ اما هیچ کدام جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و گردشگری میمند را ندارند. به عنوان نمونه مهم ترین شاخصه این روستا در مقایسه با مواردی چون دهکده کاپادوکیه‌ی ترکیه، مسکونی بودن واحدهای صخره‌ای میمند است که این خصوصیت در سایت‌های مشابه میمندکم تر دیده می شود. ییلاق ماهان، کویر زیبای شهداد، بیابان های حاشیه شهرها، ییلاق جوپار، ییلاق راین، دریاچه ی هامون جازموریان، ییلاق کوه پایه، قله ی زیبای هزار، ییلاق ده بکری، ییلاق مسکون، ییلاق دلفارد، ییلاق درهزار، ییلاق رابر، باغ سنگی، ییلاق بنان، ییلاق اسفندقه، روستاهای پراکنده شده در دامان کوه های سر به فلک کشیده همراه با مناطق در برگیرنده ی چشمه های آب معدنی از جمله مناطق توریستی – طبیعی خاص استان کرمان به شمار می آیند که قادر به جذب گردشگران و دوست داران طبیعت هستند.
استان کرمان با توجه به ویژگی های طبیعی خود از دشت های مرتفع و فضاهای کویری گسترده ای برخوردار است که برخی از آن ها هم چون دشت ها و مناطق ییلاقی، مورد استفاده وسیع گردشگری قرار می گیرند و برخی دیگر هم چون فضاهای کویری مورد استفاده ی تورهای کویری در صنعت گردشگری ایران قرار می گیرند.
استان کرمان در کنار کویر بی انتهای خود و زیبایی های کویر از مناطق خاص ییلاقی و چشم اندازهای زیبای زمین شناسی نیز برخوردار است. در این منطقه می توان چشم اندازهایی را دید که در دیگر نقاط کم تر یافت می شود. تپه یا رشته کوه های ماسه ای (تلماسه) که بر اثر وزش باد و جابه جا شدن ماسه ها پدید آمده و شکل و اندازه آن ها بر اثر وزش باد مدام در حال تغییر است؛ از جذاب ترین اشکال ژئومورفولوژی استان کرمان به شمار می روند. آب و هوای کویر برای نیمی از سال مطلوب است و کوهستان های استان نیز برای نیمی دیگر از سال.

کویر شهداد همواره جاذب محققین، پژوهشگران و عاشقان طبیعت است.
سکوت زیبا، آسمان بی انتها، شب های آرام، لایه های نمکی، قله های مرتفع و برف گیر هزار، دریاچه ی زیبای هامون، چشمه های متعدد آب معدنی، نخل زارهای بم و ده ها عارضه ی طبیعی و متفاوت با یک دیگر در استان کرمان یک جا جمع شده و محل مناسبی برای گردشگری طبیعی در استان کرمان به وجود آورده اند.
مهم ترین رودخانه این منطقه هلیل رود است که شاخه های مهمی مانند زردشت از گوهر، بافت از لاله زار، رابر از الفتح (شاه کوه)، طیل از کوه هزار و اسفندقه از ارتفاعات اسفندقه به آن می پیوندند و پس از مشروب نمودن جیرفت و شهرستان کهنوج وارد هامون جازموریان می شود. پوشش گیاهی این حوزه ی آب ریز قابل توجه بوده و به علت وجود دایمی برف کوه های نام برده، آب دایم دارد. مهم ترین قابلیت تفریح گاهی آن اطراف و دریاچه پشت سد جیرفت است که استفاده های گردش گاهی دارد.
رودخانه های دیگر این استان عبارت اند از : آب بخشا در برد سیر، راور در منطقه راور، خبر در منطقه خبر بافت، رود خانه تنگوییه (پلنگی) در سیر جان، ابراهیم آباد، اندوهجرد، آب باریک، آبشور اسفندقه، و.......چشمه های آب معدنی این منطقه نیز از مهم ترین جاذبه های گردشگری طبیعی ناحیه به شمار می آیند. در مناطق مختلف استان کرمان چشمه های زیادی پراکنده شده اند که عبارت اند از: چشمه حسین آباد، راین، چشمه قلعه عسکر، چشمه آب معدنی قاسم آباد، چشمه معدنی ته خاتون، چشمه معدنی غرغره ( باب ترش)، چشمه آب معدنی ابارق، چشمه آب معدنی بوجان، چشمه معدنی رضا آباد، چشمه آب معدنی پاچنار، چشمه آب معدنی بیشه، چشمه حسین آباد، چشمه های معدنی آباد آوران، چشمه های آب معدنی اختیار آباد، چشمه آب معدنی گلی آونگ، چشمه آب معدنی حوض نو، چشمه آب معدنی باب تنگل (قدمگاه)، چشمه آب معدنی بفرا، چشمه آب معدنی حوض باد و... (توضیح مفصل و اطلاعات کامل تر درباره هر یک از چشمه ها و رودخانه های یاد شده در شهرستان های مربوطه به طور کامل آورده شده است)

مهم ترین تنگناها و مشکلات پیش روی توسعه استان کرمان:
کمبودآب و خشکسالی های طولانی مدت، چالش اصلی استان کرمان بوده که پدیده مهاجرت روستاییان به شهرها و معزل بزرگی چون حاشیه نشینی را به همراه داشته است.
کمبود انرژی برق در استان کرمان که در حال حاضر مصرف استان نزدیک 2000 مگابایت بوده در حالی که توان تولید برق 1500 مگابایت می باشد و با در نظر گرفتن طرح های توسعه صنعتی استان کرمان نیازمند 5000 مگابایت برق در آینده نزدیک است.
گستردگی استان کرمان، آماده نمودن زیرساخت راه های ارتباطی را با توجه به پراکندگی جمعیت دچار مشکل نموده است به طوری که از 29 هزار کیلومتر راه مورد نیاز استان ها تنها 600 /11 هزار کیلومتر آن ساخته شده است
1564 پروژه ادامه دار دولتی از مهم ترین چالش های دولت تدبیر و امید در این استان می باشد بدون احتساب نرخ تورم اعتباری معادل ده هزار میلیارد تومان نیاز است در حالی که سالیانه حداکثر مبلغ 500 میلیارد تومان اختصاص بودجه در استان می باشد و با این وجود برای اتمام این پروژه ها زمانی حدود 15 سال نیاز است.


ارتباط با کمیسیون
نشانی: کرمان، خیابان پاسداران
شماره پیامک: 10009656034
تلفکس: 32126505-034
پست‌الکترونیک:  kerman@epe.ir
موقعیت مکانی:

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22905