استاندار کردستان:

مصوبات کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرایی شود

مصوبات کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرایی شود

اقتصاد پنهان- استاندار کردستان همچنین خواستار اجرای مصوبات کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان شد و افزود: مصوبات این کمیسیون و اجرای دقیق آنها باید مورد توجه قرار گیرد.

يکشنبه، ۱۲ مرداد ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، بهمن مرادنیا در چهارمین جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان به افزایس تولید گوشت قرمز در استان اشاره کرد و گفت: تولیدکنندگان با توجه به ممنوعیت صادران دام با مشکل مواجه هستند که در این رابطه وزرات صمت و جهاد کشاورزی باید تدبیر مناسب داشته باشند.

مرادنیا اضافه کرد: باید یا به تولیدکنندگان اجازه صادرات داده شود و یا متولیان امر نسبت به خرید داخلی اقدام کنند.

استاندار کردستان همچنین خواستار اجرای مصوبات کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان شد و افزود: مصوبات این کمیسیون و اجرای دقیق آنها باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه به ضروت پلاک گذاری ماشین آلات کشاورزی و تسریع در این خصوص تأکید کرد و اظهار داشت: اگر این امر محقق نشود در آینده و در رابطه با تامین سهمیه سوخت آنها دچار مشکل خواهیم شد.

استاندار کردستان گفت: هم اکنون روزانه در استان 200 هزار عدد ماسک تولید می شود که تا دو هفته دیگر به 500 هزار عدد می‌رسد که باید تدابیری اندیشید که این ماسک ها در داروخانه ها و مراکز مجاز عرضه شود.

وی افزود: این اقدام امنیت خاطر مردم را از سلامت ماسک ها بالا می برد و قیمت آن نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

بیشترین اقلام قاچاق کشف‌شده در مرزهای استان مربوط به «اقلام دارویی» است

علی خداویسی، دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان در این جلسه بیشترین اقلام قاچاق کشف‌شده در مرزهای استان را مربوط به «اقلام دارویی» عنوان و اظهار داشت: گرچه آمار کشفیات این حوزه زیاد بالا نیست اما باید مانع گشترش قاچاق در کردستان شویم.

وی با اشاره به آمار رسمی تعزیرات حکومتی گفت: در سه ماهه نخست سال‌جاری، 467 هزار قلم دارو و مکمل ورزشی غیرمجاز با همکاری کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی، مرزبانی و انتظامی کشف شده که متأسفانه 80 درصد آن خروجی و 20 درصد ورودی بوده است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان با بیان اینکه آمار کشفیات قاچاق در مرزها نگران‌کننده است، تصریح کرد: باید با استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود، مبارزه با قاچاق در اولویت همه متولیان امر قرار گیرد.

روایتی از تفاوت «فاحش» قیمت دارو در کردستان

عطاالله حیدری، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان نیز در این نشست با اشاره به اینکه هم‌اکنون به دلیل تحریم‌های ظالمانه و کمبود اقلام دارویی در سطح کشور، مردم به‌دنبال داروهای مصرفی خود خواهند بود، اظهار داشت: داروهایی که با ارز دولتی تأمین شده، اختلاف فاحش قیمتی با خارج از مرزها داشته و این وضعیت، انگیزه برای گسترش قاچاق کالا را بیشتر کرده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه اقلام دارویی کشف شده، داروهای مهمی نبوده است، افزود: هیچ‌کدام از این اقلام دارویی از سهمیه استان خارج نشده و فقط کردستان به‌عنوان محل گذر بوده است.

حیدری افزود: دانشگاه علوم پزشکی برای کنترل قاچاق دارو، داروخانه‌ها و شرکت‌های توزیع پخش را تحت کنترل خود قرار داده و براساس سامانه تمامی اقلام داروی خریداری شده و خوشبختانه در داروخانه های رسمی و شرکت‌های پخش مشکل خاصی به‌وجود نیامده است.

به گفته معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان، داروهای سهمیه‌ای برای کنترل بهتر به‌صورت حواله‌ای و براساس سامانه و بیمار توزیع و پایان هرماه کنترل می‌شود.

کمیسیون مبارز با قاچاق کالا و ارز برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها تصمیم‌گیری کند

محمد الله‌مرادی، رئیس سازمان اموال تملیکی استان کردستان با ابراز گله‌مندی از به تعویق افتادن پرونده‌ها اظهار داشت: حدود 7 ماه برای صدور یک رأی طول کشیده و مصوبات کمیسیون مبارز با قاچاق کالا و ارز برای اجرا و تسریع در پیشبرد کارها ضروری است.

وی با درخواست از متولیان دادگستری بابت تسریع در صدور احکام افزود: 50 دستگاه ماشین شاسی‌بلند توسط یکی از دستگاه‌های کاشف توقیف و تحویل اموال تملیکی داده شده و از حدود سه ماه گذشته بلاتکلیف مانده و به‌دلیل کمبود جا و مکان، باید هرچه زودتر این پرونده‌ها تعیین تکلیف شود.

چهارمین جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت برمبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان ظهر امروز با حضور استاندار در سالن جلسات استانداری کردستان برگزار شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22898