به بهانه سالروز تأسیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز؛

انتظار از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به اندازه ابزارها و لوازم در اختیارش باشد!

انتظار از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به اندازه ابزارها و لوازم در اختیارش باشد!

اقتصاد پنهان- مدیرکل دفتر قوانین و مقررات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سالروز تأسیس این نهاد به تأکید این موضوع پرداخت که باید انتظار از ستاد به اندازه ابزارها و لوازم در اختیارش باشد.

پنجشنبه، ۱۲ تير ۱۳۹۹0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، سید علی معصومی، مدیرکل دفتر قوانین و مقررات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همزمان با سالروز تأسیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو گفت: بعد از فرمان مقام معظم رهبری در سال 81، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان نهادی مستقل در ریاست جمهوری  تشکیل شد و این نهاد زیر نظر رییس جمهوری است.

26 نهاد همراه  ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز
این مقام مسؤول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه این ستاد از تاریخ سال 81 به بعد تغییرات جزئی داشته است و به فعالیت خود تا کنون ادامه داد است، خاطر نشان کرد: بعد از اینکه قانون ستاد قاچاق کالا و ارز در سال 92 تصویب شد، 26 عضو از مجموعه قوای مختلف در بخش مقابله با قاچاق کالا و ارز مشغول به کار و فعالیت شدند.

معصومی با بیان اینکه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز 4 وظیفه اصلی برعهده دارد، نظارت، پیشگیری، سیاستگذاری و برنامه ریزی را از مجموع این وظایف بر شمرد و اظهار داشت: تلاش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز این بوده است که سیل قاچاق را مدیریت کند، در مقاطعی موفق بوده و در مقاطعی توفیق کمتر بوده است.

توقع به اندازه باشد
وی با بیان اینکه عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را قابل دفاع می‌دانم، در بخش دیگری ادامه داد: از این ستاد باید به اندازه ابزار و لوازمی که در اختیار دارد توقع داشت.
مدیر کل دفتر قوانین و مقررات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخش دیگری با اشاره به تصویب نشدن لایحه ای که در بخش ارزی کمک کننده این ستاد است، تصریح کرد: در این لایحه مجموعه یکسری تخلفات را در حوزه ارز شناسایی کرده بودیم. البته امروز قاچاق ارز موضوعیت ندارد و تخلفاتی که در بخش ارزی داریم به عنوان مثال بازنگرداندن ارزهای ناشی از صادرات به عنوان قاچاق ارز نیست و وظیفه رسیدگی به آن مربوط به بانک مرکزی است.

خلاءهای قانونی در مقابله
وی همچنین با اشاره به اینکه در بخش قاچاق کالاهایی همچون لوازم خانگی یکسری خلاء قانونی وجود دارد، ادامه داد: وقتی تقاضا در بازار وجود داشته باشد و توزیع و عرضه آن در کشور تکافوی لازم را نکند به طور طبیعی تقاضا به سمت قاچاق هدایت می شود، مدیریت تقاضا یکی از اصلی ترین موضوعات است.

مشکل ستاد با معافیت‌ها
معصومی افزود: تا وقتی تقاضا هدایت نشود امکان قاچاق هست. با انواع معافیت‌هایی که در کشور داده شده است همچون معافیت ملوانی و... بخشی از کالاها وارد کشور شده و ارز خارج می‌شود.
در پایان این مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از دقت پایین در موضوع قاچاق ابراز گلایه کرد و به طرح این موضوع پرداخت که با اصلاحاتی که در بخش معافیت ها انجام شده است ورود کالا و منشأ ارز باید کنترل شود و ثبت سفارش صورت گیرد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/22842