اولین نشست جهانی تجارت غیرقانونی برگزار شد

اولین نشست جهانی تجارت غیرقانونی برگزار شد

اقتصاد پنهان- اولین نشست کشورهای عضو کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد)، در زمینه تجارت غیرقانونی از جمله قاچاق با حضور نماینده کشورمان در ژنو برگزار شد.

دوشنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، اولین نشست جهانی در زمینه تجارت غیرقانونی از جمله قاچاق در چهار محور؛ شناخت حجم و اندازه تجارت غیرقانونی، تاثیر تجارت غیرقانونی بر اهداف توسعه پایدار کشورها، تجارت غیرقانونی و گردش مالی آن و نقش بخش خصوصی در مبارزه با تجارت غیرقانونی با حضور کشورهای عضو کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد(آنکتاد) در ژنو برگزار شد.

در این نشست که دبیرکل آنکتاد، مدیرکل سازمان غیردولتی اتحاد فراملی برای مبارزه با تجارت غیرقانونی و وزیر تجارت میانمار از سخنرانان افتتاحیه آن بودند بر ضرورت مقابله فعالانه با تجارت غیرقانونی هم به عنوان پدیده‌ای که می‌تواند مسیر توسعه پایدار کشورها را در معرض ریسک قرار دهد و هم اینکه چالش‌ها و موانع جدیی برای تجارت رسمی و قانونی فراهم آورد، تأکید شد.

بر اساس آمارهای ارائه  شده  در این نشست و همچنین از سوی مجمع جهانی اقتصاد، حجم و اندازه تجارت غیرقانونی تقریبا 2/2 تریلیون دلار یعنی تقریبا 3 درصد از حجم اقتصاد جهانی را تشکیل می‌دهد.

همچنین سهم تجارت کالاهای تقلبی در اقتصاد و تجارت جهانی در حال افزایش است و از 200 میلیارد دلار در سال 2005 به 509 میلیارد دلار در سال 2016 افزایش داشته و نیز تجارت غیرقانونی چوب نیز بین 51 تا 152 میلیارد دلار است که از این حیث، این تجارت، سودآورترین تجارت زیست محیطی است.

بنا به درخواست ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از وزارت امور خارجه، نماینده کشورمان در ژنو نیز با حضور در این نشست مواضع و دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به خصوص از حیث دستاوردهای کشور در سالیان گذشته و تلاش‌های انجام شده برای کمک به افزایش دامنه تجارت رسمی و قانونی را اعلام کرد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21719