معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأکید کرد:

لزوم تصمیم‌گیری بر اساس تفکر ترکیبی در مبارزه با قاچاق کالا

لزوم تصمیم‌گیری بر اساس تفکر ترکیبی در مبارزه با قاچاق کالا

اقتصاد پنهان- معاون پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر لزوم تصمیم‌گیری بر اساس تفکر ترکیبی با رویکرد هدایت و رهبری جریان مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کمیسیون‌های استانی تأکید کرد.

سه شنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، عبداله هندیانی، معاون پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن اشاره به فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر وجوب شرعی مبارزه با قاچاق کالا بر همه دستگاه‌های متولی و مسؤولیت مضاعف دستگاه‌های عضو ستاد به تبیین روش‌های تفکر و حل مسأله در موضوع مبارزه با قاچاق کالا و ارز پرداخت.

هندیانی جایگاه کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌ها را یادآور شد و بر لزوم تصمیم‌گیری بر اساس تفکر ترکیبی با رویکرد هدایت و رهبری جریان مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کمیسیون‌های استانی  تأکید کرد.

معاون پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از عملکرد کمیسیون استان گیلان در مقابله با برندهای محرز پوشاک قاچاق تقدیر کرد و برخورد با باندهای کلان و سازمان‌یافته قاچاق را نیز مورد تأکید قرار داد.

لزوم جلوگیری گمرک از خروج کالاهای اساسی از مرز آستارا و  توجه ویژه به موضوع قاچاق گل و گیاه و محصولات کشاورزی در استان نیز از اهم  انتظارات وی در جلسه کمیسیون استان بود.

هندیانی پیشنهاد به تأخیرانداختن  طرح شناسه‎دار کردن کالاها به بهانه‌های مختلف و مشکلات موجود را مورد انتقاد قرار داد و خواستار اجرای به موقع آن شد.

دکتر ارسلان زارع، استاندار گیلان نیز در این جلسه با تأکید بر اجرای مصوبات جلسات گذشته گفت: انتظار ما این است همه برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد تا با آمادگی خوب اهداف مهم استان در مبارزه با قاچاق که جز وظایف همه دستگاه‌ها نیز است را با طرح و هدفی معین پیش ببریم.

وی بر لزوم انجام برنامه‌ریزی در خصوص پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأکید کرد و افزود: انتظار داریم عملکرد بهتر و تغییرات بنیادی خصوصاً در امر پیشگیری و سپس در مبارزه با قاچاق کالا و ارز را شاهد باشیم.

رییس کمیسیون استان اقدامات صورت گرفته را رضایت‌بخش عنوان کرد و گفت: گزارش عملکرد دستگاه‌های عضو ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نشان دهنده تلاش‌ها  و نقش پیشگیرانه خوب  در این حوزه است.

دکتر زارع با بیان اینکه برخی از طرح‌ها در حال اجراست و هنوز به طور کامل اجرایی نشده، تصریح کرد:  برای نمونه، 18 هزار کالا به مرکز اعلام شده و انتظار داریم شناسه آنها مشخص شود.

وی با بیان اینکه از مدیران  عضو ستاد انتظار می‌‌رود در همه ایام سال به جد پیگیر موضوع مبارزه با قاچاق کالا و ارز باشند افزود: در امر مبارزه و کشفیات نیروی انتظامی، سربازان گمنام امام زمان(عج) و سایر دستگاه‌ها اقدامات خوب و نتیجه بخشی انجام داد‌ه‌اند، ولی بایستی ضمن برخورداری از تجهیزات بهتر، فاصله‌ بین کشفیات و واقعیت موجود بیش از گذشته کاهش یاید.

استاندار گیلان با اشاره به کشف کالای قاچاق در استان، این مسئله را نشان دهنده آن دانست که در برخی نهادها به تجهیزاتی نیاز داریم ضمن آنکه دستگاه‌ها مختص مناطق مرزی مانند آستارا نباشد بلکه در سایر مناطق مانند منطقه آزاد انزلی نیز مورد استفاده قرار گیرند.

دکتر زارع  با بیان اینکه طبق گزارشات کیفیت کار و سرعت عمل خوب است افزود: می‌بایست در برخی بخش‌ها  به کیفیت کار ارتقاء داد.

وی یادآور شد: در جلسات ماه‌های گذشته تأکید کردم در این خصوص دادرسی‌ها به حداقل زمان ممکن کاهش یابد.

استاندار گیلان با تأکید بر اینکه نیازمند تقویت پهبادها و افزایش برج‌های دیدبانی در مناطق مرزی هستیم، اضافه کرد: سال گذشته اعتبارات امنیتی و مرزبانی بیشتر بود؛ امسال نیز پیش‌بینی اعتبارات صورت گرفته بود اما متاسفانه تاکنون تخصیص لازم تحقق نیافته است.

وی بر ضرروت ایجاد سامانه‌های گوناگون  همچون انبارداری، حمل و نقل، هویت دام و دامپزشکی تأکید کرد و افزود: هرچقدر از تجهیزات و نرم‌افزارها بیشتر استفاده کنیم، قطعاً تضمین‌کننده پیشگیری و صیانت ماست و آسیب‌هایمان نیز کمتر می‌شود.

دکتر زارع  بار دیگر بر ارائه برنامه از سوی مدیران عضو ستاد تأکید کرد و گفت: اقدامات پیشگیرانه با استفاده از تاکتیک‌هایی که متناسب با بومی‌سازی است  را به کار ببریم.

وی با بیان اینکه در موضوع مبارزه با قاچاق گل و گیاه اقداماتی خوبی صورت گرفته، ولی می‌بایست کماکان با جدیت دنبال شود ابراز امیدواری کرد که اقدامات همراه با موفقیت استمرار یابد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21703