استقرار سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا در مناطق آزاد

استقرار سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا در مناطق آزاد

اقتصاد پنهان- سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالای به نشانی اینترنتی www.nwms.ir در مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی استقرار می‌یابند.

سه شنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، بیست و پنجمین جلسه هماهنگی و پیگیری برنامه اجرایی ارتقای سلامت اداری، پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز از مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی با حضور نمایندگان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک ایران برگزار شد.

با تصمیم‌گیری در این جلسه بر مبنای فرامین رهبر معظم انقلاب و تأکیدات ریاست جمهوری در خصوص راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند پیشگیری از قاچاق کالا و ارز، سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی استقرار خواهند یافت و تا زمان راه‎اندازی سامانه انبارهای مختص این مناطق، همه واحدهای تولیدی، صنفی و صنعتی مستقر در این مناطق نسبت به ثبت اطلاعات کالاهای موجود، تولیدات و انجام عملیات صدور و ثبت رسید و حواله در سامانه مزبور به نشانی اینترنتی www.nwms.ir اقدام خواهد نمود.

در این جلسه مقرر شد بر مبنای شفاف‌سازی، رصد و کنترل ورود و خروج کالا در  مناطق آزاد، از ابتدای سال آینده گمرک ایران هم به صورت سیستمی و هم فیزیکی در مبادی ورودی کلیه مناطق آزاد مستقر یابد.

در خصوص اجرای طرح رجیستری و ثبت گوشی‌های تلفن همراه وارداتی از طریق مناطق آزاد، ضمن تسری طرح به 7 منطقه، سازوکار اجرایی آن نیز در این جلسه طرح و به تصویب رسید.

در ادامه به منظور بررسی راهکارهای پیشگیری از تخلفات و نیز ساماندهی واحدهای بازسازی‌‌ در مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی، مقرر شد دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد شیوه نامه و یا دستورالعمل جامع نحوه فعالیت و نظارت بر عملکرد واحدهای بازسازی مناطق را با در نظر گرفتن مواردی همچون کف و سقف ارزش افزوده کالاهای بازسازی شده، دارا بودن نشان ساخت داخل و ... تدوین نماید.

تعیین سهمیه مسافری سال 99 مناطق آزاد از دیگر موضوعات مورد بحث در این نشست بود که در همین رابطه تشکیل جلسه کارگروه با قید فوریت، تعیین سهمیه برای برخی گروه‌های کالایی، تعیین مبلغ به عنوان سهم قابل ورود برای مصرف در منطقه و نیز اعلام فهرست کالاهای قابل ورود مورد تأکید قرار گرفت.

در انتها با هدف کنترل محیط پیرامونی مناطق آزاد، موضوع تکمیل حفاظت فیزیکی این مناطق مطرح شد و با تأکید بر بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در رویداد اخیر گردهمایی ارایه فناوری‌های نوین در پیشگیری از قاچاق کالا و ارز برای انعقاد تفاهم‌نامه با مسؤولین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد استقرار فنس فیزیکی هوشمند در این مناطق به تصویب رسید.

بیست و پنجمین جلسه هماهنگی و پیگیری برنامه اجرایی ارتقای سلامت اداری، پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز از مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی به ریاست ابراهیم زارعی، مدیرکل امور اقتصادی و بهبود فرآیندهای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در محل ستاد برگزار شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21700