طرح رهگیری سیگار رونمایی شد

طرح رهگیری سیگار رونمایی شد

اقتصاد پنهان- آیین رونمایی از طرح رهگیری سیگار با حضور رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محل شرکت دخانیات ایران برگزار شد.

دوشنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، علی مؤیدی خرم آبادی در آیین رونمایی از طرح رهگیری سیگار که با هدف مبارزه با قاچاق این کالا راه‌اندازی شده است، گفت: برخی وقتی اسم ستاد مبارزه با قاچاق و ارز می‌آید صرفاً بخش مقابله‌ای و بگیر و ببند و کشف و ضبط به ذهنشان متبادر می‌شود در حالی که این کار جز آخرین زنجیره اقدامات ما است و اولویت نخست ما تمرکز بر مباحث پیشگیری برای رهایی از این پدیده شوم است.

وی با تاکید بر اینکه باید تولید و صنعت به حدی رشد یابد تا میل به قاچاق در جامعه ایجاد نشود، ادامه داد: با تمرکز در پیشگیری و راه اندازی سامانه‌ها باید تولید را رونق دهیم.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: کشور ما از قاچاق سیگار نیز آسیب زیادی دیده است و در شرایط اقتصادی کنونی عده‌ای سودجو با حرکات منفعت‌طلبانه می‌خواهند اقتصاد ما را مرعوب قاچاق نمایند، با این توصیف مبارزه با قاچاق در شرایطی فعلی یک وظیفه مهم بشمار می‌آید.

وی با بیان اینکه سالانه 12 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود، ادامه داد: این پدیده علاوه بر آنکه اقتصاد و تولید ما را با چالش روبرو می‌کند زمینه ایجاد هزاران فرصت شغلی را نیز از ما می‌گیرد.

مویدی خرم آبادی تنها راه شفاف کردن اقتصاد و تولید را نگاه پیشگیرانه نسبت به مبارزه با قاچاق کالا و راه اندازی سامانه‌های رهگیری کالاها دانست و تصریح کرد: راه اندازی سامانه رهگیری سیگار، دومین سامانه پس از رجیستر کردن تلفن همراه است که با راه اندازی آن 99 درصد از تجارت موبایل قانونی شد و 2 هزار و 500 میلیارد تومان در سال 97 برای کشور آورده به همراه داشت.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: ما با مصرف دخانیات مخالفیم ولی بخش اعظم جامعه با آن درگیر هستند  و با توجه به اینکه سیگار قاچاق، آسیب به سلامت افراد جامعه را دوچندان می‌کند نباید نسبت به قاچاق آن بی‌تفاوت باشیم و دولت خود را موظف به تأمین نیاز جامعه در این خصوص می‌داند.

وی با بیان اینکه دولت همان قدر که دغدغه تأمین گندم و کالاهای اساسی را دارد دغدغه تأمین سیگار را نیز دارد، افزود: هر چند گفته می‌شود سالیانه حدود 80 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود، اما در چند سال اخیر دولت با تلاش خود توانسته تولید سیگار را به 50 میلیارد نخ در سال برساند و این امر اتفاق بسیار مهمی است.

مویدی خرم آبادی با اشاره به اولویت کشورهای همسایه در مبارزه با قاچاق سیگار و نیز تاکید پروتکل‌های جهانی در مقابله با قاچاق این کالا افزود: با راه اندازی سامانه رهگیری سیگار از این پس می‌توانیم به راحتی هر فرد و یا حتی مغازه‌ای که اقدام به فروش سیگار قاچاق می‌کند را شناسایی و برخورد کنیم.

به گفته رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، راه اندازی سامانه‌های 23 گانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز از خواسته‌های مؤکد رهبر معظم انقلاب است  و اخیرا نیز معاون اول رئیس جمهوری مراتب پیگیری ریاست جمهوری نسبت به وضعیت پیشرفت سامانه‌ها را به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده است.

گفتنی است آیین رونمایی از طرح رهگیری سیگار با حضور علی مؤیدی خرم‌آبادی، رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، صادقی نیارکی، معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت، میرزایی، معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معروف‌خانی، رییس مرکز مدیریت و برنامه‌ریزی دخانیات در محل شرکت دخانیات ایران برگزار شد.

بر اساس آخرین برآورد انجام شده از سوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سالیانه حدود 58 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21698