چهل و دومین جلسه‌ی کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه

چهل و دومین جلسه‌ی کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه

اقتصاد پنهان- چهل و دومین جلسه‌ی کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه به ریاست قبادی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

سه شنبه، ۲۴ دی ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، در این جلسه که با حضور نمایندگان تام‌الاختیار دستگاه‌های اجرایی عضو کارگروه شامل سازمان توسعه تجارت ایران، مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و معاونت‌ها از وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت امور اقتصادی و دبیرخانه هیئت مقررات زدایی و تسهیل مجوزهای کسب و کار و سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی از وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان غذا و دارو، سازمان ملی استاندارد ایران، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق اصناف ایران، سازمان تعزیرات حکومتی ایران، ناجا، وزارت اطلاعات و وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، موضوعات مختلفی مورد بررسی قرار گرفتند.

ابتدا پس از بررسی برنامه‌ی پیشگیری و مقابله با قاچاق کالاهای لوازم یدکی خودرو و همچنین شناسه‌ی 16 قلم کالای منتخب این گروه کالایی و ارائه گزارش مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، نظرات نمایندگان سایر دستگاه‌ها مطرح شد و تسریع در نهایی‌کردن برنامه مذکور با برگزاری جلسات با دستگاه‌های موثر در برنامه و همچنین تسریع در تعیین تکلیف شناسه کالا به عنوان ابزاری برای تمایز کالای قاچاق و حمایت از تولید این گروه کالایی مورد تأکید قرار گرفت.

سپس گزارش اقدامات انجام شده در خصوص دستورالعمل پیشگیری و مبارزه با قاچاق اسباب‌بازی و بازی‌های رایانه‌ای توسط نماینده شورای نظارت بر اسباب‌بازی و همچنین آخرین وضعیت تولید و عرضه این کالا در کشور مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست در خصوص نبود شناسه کالا، تأمین و تنظیم بازار، تبلیغات رسانه‌ای، صدور مجوزهای موازی و نبود اتحادیه مستقل به عنوان مشکلات مربوط به این گروه کالایی بحث و تبادل نظر و به تناسب هر موضوع تصمیم‌گیری شد.

طرح مشکلات تولید انواع لوح فشرده توسط شرکت تولیدکننده از دیگر موضوعاتمورد بررسی در این نشست بود که طی آن با توجه به ماهیت کالای لوح فشرده و همراهی شرکت تولیدکننده، مقرر شد تا موضوع شناسه کالا و برخورد با برندهای محرز قاچاق لوح فشرده در اسرع وقت مد نظر قرارگیرند.

شایان ذکر است کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه به استناد ماده 4 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تشکیل و مصوبات آن به استناد تبصره همین ماده لازم الاجرا است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21649