رحمانی تأکید کرد:

محوریت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در امر مبارزه با قاچاق/اولویت گذاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدیریت صحیح واردات کالا به کشور

محوریت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در امر مبارزه با قاچاق/اولویت گذاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدیریت صحیح واردات کالا به کشور

اقتصاد پنهان- وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست هم‌اندیشی مبارزه با قاچاق کالا و ارز فی‌مابین اعضای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از دغدغه‌های جدی رهبر معظم انقلاب در سالیان اخیر، موضوع قاچاق کالا و واردات بی‌رویه بوده است.

چهارشنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان به نقل از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران، رضا رحمانی افزود: در راستای منویات رهبر معظم انقلاب یکی از برنامه‌های اولویت‌دار وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال گذشته و امسال مدیریت صحیح واردات کالا به کشور بوده است.

وی اضافه کرد: در حوزه قاچاق کالا و ارز محوریت امر با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

رحمانی خاطرنشان کرد: طبیعتاً جهت سازی اقدامات و کارها با سایر بخش‌های مرتبط در این زمینه ضروری است تا دستگاه های مرتبط همکاری کنند تا بتوانیم رضایت رهبر معظم انقلاب را در این حوزه به دست آوریم.

وی تصریح کرد: در خصوص واردات کالا، طی یکی دو سال اخیر و به صورت نسبی مدیریت قابل قبولی داشتیم و البته اقداماتی شروع شده که امسال نسبت به سال های قبل بیشتر هم جواب خواهد داد.

وزیر صمت تاکید کرد: همسو با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نیروی انتظامی در حوزه مبارزه با قاچاق باید بیشتر ورود کنیم و همدیگر را در این حوزه بیش از پیش یاری کنیم و این مکمل دیگر کارهای ما است.

رحمانی گفت: از راهبردهای اصلی رونق تولید مبارزه با قاچاق کالا است؛ چرا که ورود غیر رسمی و غیرقانونی کالا به تولید داخل آسیب می زند و متعاقب آن اشتغال نیز دچار چالش اساسی می شود.

وی تصریح کرد: نیروی انتنظامی در عموم برنامه های وزارت صمت به خصوص کمک به رونق تولید ما را یاری کرده است و با توجه به اینکه اکثر امورات ما به نوعی با نیروی انتظامی مرتبط است، خوشبختانه این نیرو در کمک به رونق تولید انصافاً موثر عمل کرده است.

وزیر صمت گفت: روز گذشته نیروی انتظامی همایش خوبی در راستای حمایت از رونق تولید نیز برگزار کرد که جای قدردانی دارد.

رحمانی خاطرنشان کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری، امسال ساخت داخل را کاملاً جدی گرفتیم و برای آن یک برنامه 3 ساله تدوین کردیم که اکنون در حال اجرای آن هستیم.

وی اعلام کرد: در همین راستا بنا داریم تا 10 میلیارد دلار از واردات را در راستای خودکفایی، داخلی سازی کنیم.

وزیر صمت اضافه کرد: تا امروز یک میلیارد و 200 میلیون دلار از واردات را در چارچوب میزهای ساخت داخل، داخلی سازی کردیم و این برنامه بیشتر از هدف گذاری مدنظر پیش می رود و خوشبختانه با استقبال خوب مردم نیز مواجه شده است و این برنامه ها تا 1400 ادامه دارد.

رحمانی گفت: در برخی حوزه‌های خاص نیز برای خودکفایی برنامه های مهمی را در دستور کار داریم که این رویکرد از تولیداتی چون الکترود گرافیتی تا چادر مشکی را در بر می گیرد.

وی افزود: در واردات غیر قانونی گلوگاه های مهم فساد شناسایی شده است، البته این کار مهمی است و تهدیداتی هم دارد چرا که منافع خیلی ها در این است و منافع آنها به خطر می افتد، اما اگر ما هماهنگ شویم می توانیم از موانع عبور کنیم.

کاهش 20 میلیون تنی ثبت سفارش کالا نسبت به سال قبل

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: دومین موردی که رهبری روی آن حساسیت ویژه‌ای دارند، موضوع قاچاق کالا و کنترل واردات غیر رسمی است؛ خوشبختانه در کنترل‌های رسمی در این حوزه اقدامات خوبی انجام دادیم و از ابتدای سال تا کنون 44 میلیارد دلار ثبت سفارش شده که 32 میلیارد دلار آن وارد شده است.

رحمانی تصریح کرد: سال گذشته این عدد 64 میلیارد دلار بوده است و آمارها نشان می‌دهد که امسال حدود 20 میلیارد دلار کمتر ثبت سفارش شده است؛ این یعنی کارهایی که انجام داده ایم به کاهش واردات، افزایش خودکفایی و کاهش ارزبری منجر شده است.

وی گفت: از ابتدای امسال هدف‌گذاری کردیم با تولید کافی و به میزان مورد نیاز بازار، واردات برخی اقلام که وابستگی به واردات آنها وجود دارد، سیر نزولی داشته باشد؛ به عنوان نمونه در چادر مشکی هم اکنون این طرح در حال اجرا است و تا پایان سال 1400 بخش عمده‌ای از نیاز کشور تولید داخل خواهد شد، این رویه خوشبختانه در مورد سایر اقلام کالایی نیز در دستور کار است و در این مورد کاملاً جدی هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: آمار افزایشی عموم اقلام کالاهای تولیدی کشور در 9 ماهه امسال مؤید این نکته است که مدیریت واردات روند مناسبی دارد؛ البته یکی از دلایل عمده رونق بخش های تولیدی و تولیدات کشور توجه به موضوع ساخت داخل است.

رحمانی در پایان خاطرنشان کرد: وظیفه ذاتی هر یک از مسؤولین در روند تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات تامین حداکثری حقوق مردم است کاهش وابستگی به واردات آثار ارزشمندی در جهت از مهمترین عناوین آنها تحقق اهداف تولید و اشتغال بخش صنعت کشور است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21630