معاون بهداشت:

وزارت صمت درباره صدور مجوزهای جدید تولید مواد دخانی پاسخگو باشد/ مغایرتِ صدور این مجوزها با مصوبات ستاد کشوری کنترل دخانیات

وزارت صمت درباره صدور مجوزهای جدید تولید مواد دخانی پاسخگو باشد/ مغایرتِ صدور این مجوزها با مصوبات ستاد کشوری کنترل دخانیات

اقتصاد پنهان- معاون بهداشت صدور مجوزهای جدید تولید مواد دخانی را مغایر با مصوبات ستاد کشوری کنترل دخانیات دانست و خواستار پاسخگویی وزارت صمت در این خصوص شد.

سه شنبه، ۱۹ آذر ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت، دکتر علیرضا رئیسی خبر صدور مجوز 45 برند جدید دخانیات شامل 30 برند تنباکو را مورد اشاره قرار داد و گفت: وزارت بهداشت اقدام اخیر مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور را مغایر با مصوبه جلسه نهم ستاد کشوری کنترل دخانیات که طبق آن کاربرد عطر و طعم در محصولات دخانی و ثبت برند جدید از مصادیق تبلیغ می باشد، دانسته و خواستار ورود و رسیدگی نهادهای نظارتی به موضوع است.

وی ادامه داد: پیشنهاد تصویب تبصره 3 ماده 102 قانون برنامه پنجم توسعه از سوی وزارت صمت برای تاسیس کارخانجات تولید محصولات دخانی در کشور به میزان تقاضای داخل و با هدف جلوگیری از قاچاق و مسئولیت پذیر کردن صنایع در برابر قاچاق محصولات بوده است؛ در صورتی که علیرغم راه اندازی حدود 20 کارخانه تولیدی و تامین نیاز مصرف داخل، این وزارتخانه با ادعای افزایش مصرف و قاچاق این محصولات کماکان به صدور مجوزهای جدید برای تولید این محصولات می پردازد.

معاون بهداشت بیان کرد: متاسفانه مسئولین حوزه های نظارتی توجه کافی به نگرانی های حوزه سلامت در این خصوص نشان نداده اند و وزارت صمت به سیاست توسعه ای در این حوزه ادامه می دهد.

دکتر رئیسی با اشاره به این که آمارها دلالت بر ثابت بودن و تا حدودی روند کاهشی مصرف سیگار در کشور دارد، گفت: بنابراین وزارت صمت باید به جای صدور مجوز تولید دخانیات، به پیاده سازی کد رهگیری و ردیابی محصولات دخانی و ساماندهی عرضه این محصولات تا سطح خرده فروشی برای شفافیت زنجیره عرضه که تاکنون به طور کامل اجرا نشده است و از الزامات قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و معاهدات بین المللی که عضو آن هستیم، بپردازد تا ضمن کنترل قاچاق، میزان دقیق مصرف هم مشخص شود.

وی خاطر نشان کرد: علیرغم شواهد جهانی مبنی برناپایدار بودن صنعت دخانیات و تغییر حوزه فعالیت این صنایع از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه، به دلیل اجرای سیاست های انقباضی برای کاهش تولید و مصرف دخانیات در کشورهای پیشرفته جهان، متاسفانه شاهد رشد و گسترش این صنعت در کشورمان هستیم.

وی بزرگنمایی قاچاق و آمار مصرف مواد دخانی را بهانه ای برای توسعه صنعت مرگ آور دخانیات دانست و افزود: سوء استفاده از شرایط موجود اقتصادی با بزرگ جلوه دادن قاچاق و میزان مصرف محصولات دخانی بهانه ای برای ادامه صدور مجوز تولید این محصولات در کشور شده است در صورتی که با این ترفند کهنه صنایع دخانی کارایی خودش را در کشورهای جهان از دست داده است.

وی در پایان تاکید کرد: وزارت صمت تاکنون پاسخگوی مکاتبات وزارت بهداشت در خصوص سیاست های ترویجی صنعت دخانیات از سوی آن وزارتخانه نبوده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21510