معاون استاندار قزوین:

مبارزه با قاچاق کالا نیازمند عزم همگانی است

مبارزه با قاچاق کالا نیازمند عزم همگانی است

اقتصاد پنهان- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین گفت:مبارزه با قاچاق کالا با توجه به مراحل گسترده آن از مرحله تولید تا تردد، حمل و نقل، مصرف و انبارداری نیازمند عزم همگانی است تا با نظارت دقیق دستگاه‌ها بتوان جلوی آن را گرفت.

يکشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، منوچهر حبیبی امروز یکشنبه در چهارمین جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، افزود: قاچاق کالا در واقع تولید را فلج می‌کند و با ایجاد شغل‌های کاذب جلوی اشتغالزایی واقعی و رونق اقتصادی را خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: هم اکنون با توجه به نوسانات نرخ ارز مسیر قاچاق از داخل به خارج برعکس شده است و بسیاری از سودجویان به دنبال انتقال کالاهای مشمول ارز یارانه ای به خارج از کشور هستند.
حبیبی افزود:اگر جلوی این روند در قاچاق کالا گرفته نشود با کمبود کالا در استان مواجه خواهیم شد و مشکلات زیادی برای مصرف کنندگان داخلی به وجود خواهد آمد.
این مسئول با تاکید بر جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق به بازار، گفت:این نوع کالاها به دلیل نداشتن هویت و شناسنامه دارای کیفیت نیستند و مردم را سردرگم می‌کنند بنابراین باید با مبارزه همه جانبه با آنها تمام مسیرهای منجر به قاچاق از تولید تا حمل و نقل را مسدود کرد.
وی افزود: کالاهای قاچاق از نظر استاندارد دچار مشکل هستند و سلامت شهروندان را به ویژه در حوزه سلامت مورد تهدید قرار می‌دهند.
حبیبی با بیان اینکه انبارهای نگهدای کالا در استان باید رصد و کنترل شوند تا از احتکار و قاچاق کالا جلوگیری شود، افزود: بهترین کار در این زمینه، راه اندازی سامانه جامع انبارها است تا با شفاف سازی و رصد به موقع و با دقت انبارها، از سوء استفاده سودجویان در ایام پایانی سال جلوگیری شود.
وی با اشاره به موضوع ساماندهی وانت بارها، گفت:اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان متولی این کار است که باید تا پنجم دیماه برای ساماندهی وانت بارها و مدیریت سوخت در این زمینه اقدام کند.
دبیر کمیسیون هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان قزوین نیز در این جلسه گفت: تاکنون 28 جلسه هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز در استان با 164 مصوبه برگزار شده است که از این تعداد 127 مصوبه اجرا و 37 مصوبه در حال اجرا هستند.
ابوالفضل مرادی با اشاره به وضعیت انبارهای استان و وضعیت کالا در آنها گفت:هم اکنون قزوین رتبه 11 کشور را در ثبت انبارها دارد و باید با ثبت دقیق‌تر و جامع‌تر تمامی انبارهای استان این رتبه را ارتقا داده و جلوی ذخیره سازی کالاها را در آنها گرفت.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/21503