رییس سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛

ضرورت تسهیل تولید داخلی برای پیشگیری از قاچاق محصولات بهداشتی

ضرورت تسهیل تولید داخلی برای پیشگیری از قاچاق محصولات بهداشتی

اقتصاد پنهان- رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه مهم‌ترین چالش‌مان در حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی بحث قاچاق است، گفت: با تقویت و تسهیل تولید داخلی می‌توانیم گره از مشکل قاچاق فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی بگشاییم.

چهارشنبه، ۰۶ آذر ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، دکتر محمدرضا شانه‌ساز با بیان اینکه زمینه تولید داخل را برای محصولات آرایشی بهداشتی در کشور فراهم می‌کنیم، گفت: در حال حاضر سرانه مصرف این اقلام در خانواده‌های ایرانی 2 تا 2.5 برابر متوسط جهانی است. حال ممکن است برخی این آمار را تهدید تلقی کنند، ولی اگر از آن برای اشتغال زایی استفاده کرده و امکان دسترسی به محصولات سالم را فراهم کنیم این موضوع برایمان یک فرصت و نقطه قوت است و نگرانی از بابت آن نداریم.

شانه‌ساز تاکید کرد: بحث اصلی ما منطقی شدن و مصرف درست محصولات آرایشی بهداشتی است. باید توجه کرد که سلامت این محصولات از بعد آلاینده‌ها، فلزات سنگین، آلاینده‌های میکروبی و ... بسیار مهم است؛ چرا که این محصولات مستقیما با پوست در تماسند. بنابراین تلاش می‌کنیم که تولید داخلی این محصولات را افزایش داده و رویکردمان هم افزایش تولید داخلی فرآورده‌های آرایشی بهداشتی است.

وی تاکید کرد:‌ بحث قاچاق در حوزه آرایشی بهداشتی عمدتا در محصولات محافظ‌های پوست، رنگ مو و اقلام آرایشی که بیشتر مصرف پوستی دارند بوده است. باید مردم را با مصرف صحیح و منطقی این فرآورده‌ها آشنا کرده و به این سمت سوق دهیم. متوسط جهانی میزان مصرف اقلام آرایشی بهداشتی و عمدتا اقلام آرایشی در خانوارهای ایرانی بین 4 تا 4.5 درصد از هزینه‌های خانوار را تشکیل می‌دهد که میانگین جهانی آن در هر خانوار 2 تا 2.5 برابر است.

شانه‌ساز در پاسخ به سوالی درباره حمایت‌های بیمه‌ای از برخی فرآورده‌های آرایشی بهداشتی که برای بیمارانی چون سوختگی قابل مصرفند، گفت: در این زمینه سازمان‌های بیمه‌گر باید تصمیم گیری کنند. البته بخشی از بیمه‌های تکمیلی برخی از این موارد مانند سوختگی را پوشش می‌دهند.

وی درباره لزوم برچسب گذاری فرآورده‌های آرایشی بهداشتی نیز گفت: همواره در دنیا مجموعه‌های متقلب بسیار جلو هستند و بر همین اساس گاهی آرم سازمان را در بخشی از فرآورده‌های تقلبی‌شان جعل می‌کنند. بر همین اساس باید کاری کرد تا مردم از اصالت فرآورده‌ها مطمئن شوند و برچسب گذاری در این راستا انجام می‌شود.

رییس سازمان غذا و دارو درباره کیفیت محصولات آرایشی و بهداشتی تولید داخل نیز گفت: مشکل ما این است که خودمان را باور نداریم. متاسفانه برخی از تولید کنندگان که محصولات‌شان در بازار کشور بسیار پر مصرف است، از ما می‌خواهند که روی محصولات‌شان فارسی نویس نداشته باشند و لاتین ویژگی‌های محصول را درج کنند. محصولات داخلی کیفیت دارند، اما ما به آنها باور نداریم. در حال حاضر برخی شرکت‌های تولید داخل از آنجایی که از دانش فنی فلان کشور آمریکایی یا اروپایی استفاده می‌کنند می‌خواهند که پرچم آن کشور را روی محصول‌شان بزنند که ما این کار را ممنوع کردیم، اما تولیدکننده می‌گوید در غیر اینصورت محصول‌مان فروش نمی‌رود. ما باید به کیفیت محصولات‌مان باور داشته باشیم.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20474