رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

تنها راه برون‌رفت از اقتصاد سیاه و پنهان، شفاف‌سازی در سایه علم و فناوری است

تنها راه برون‌رفت از اقتصاد سیاه و پنهان، شفاف‌سازی در سایه علم و فناوری است

اقتصاد پنهان- رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشتغالزایی و رسیدن به خودکفایی را در گرو شفاف‌سازی در حوزه تجارت و اقتصاد دانست و گفت: ما انتظار داریم که شرکت‌های دانش‌بنیان علاوه بر رفع نیازهای کشور در حوزه مقابله با قاچاق کالا، استفاده از کالای داخلی را در جامعه ترویج کنند.

يکشنبه، ۰۳ آذر ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، علی مؤیدی خرم‌آبادی در مراسم افتتاحیه گردهمایی ارائه فناوری‌های نوین در مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد رویکردهای این ستاد گفت: امروز تنها راه برون‌رفت از معضلات اقتصادی و اجتماعی از مسیر دانشگاه، علم و فناوری می‌گذرد. تجارت و اقتصاد ما از پدیده مخرب و پیچیده قاچاق رنج می‌‌برد و پیکره اجتماعی و اقتصادی کشور در سطوح مختلف به این امر اذعان دارند که قاچاق توانسته اقتصاد ما را مرعوب کند و بسیاری از مشکلات تجاری نشات گرفته از قاچاق است.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اظهارات رئیس جمهوری مبنی بر استفاده از شرکت‌های دانش بنیان در مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در راستای دستور رئیس جمهوری، با صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شد و از این طریق توانستیم سرمایه عظیم دانشگاهی و مراکز علمی‌ و فناوری را در کنار دستگاه‌های بازیگر عرصه مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار دهیم.

وی افزود: در طول چهار دهه، جمهوری اسلامی‌ ایران توفیقات خوبی در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز به دست آورده و سیاستها و مقررات خوبی وضع شده و انسجام و وحدت خوبی نیز در میان دستگاه‌ها شکل گرفته است اما هنوز از این گردنه دشوار عبور نکرده‌ایم و این نشست سه روزه به آن پاسخ خواهد داد.

مؤیدی خرم‌آبادی ادامه داد: سرمایه و انرژی زیادی صرف مبارزه با قاچاق کالا و ارز شده اما هنوز تجارت ما از پدیده قاچاق رنج می‌‌برد. امروز بعد از چهار دهه، مراکز علمی‌ و فناوری و مدیران عالیرتبه این عرصه و دست اندرکاران زیر یک سقف گردهم آمده‌اند اما ای کاش این تفکر و ایده یک یا دو دهه پیش بر مجموعه حاکم می‌‌شد و زودتر اقدام می‌‌کردیم اما هنوز هم دیر نشده است.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: مطابق فرمایش مقام معظم رهبری در سال 81، مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید از کشور مبدا تا کشور مقصد هوشمندانه رصد شود که بعد از 17 سال تحت عنوان سامانه از آن یاد می‌‌کنیم. ما به عنوان اتاق فکر و بسترساز مبارزه با قاچاق کالا و ارز، علم را ترویج، تکنولوژی را تولید و ابزار لازم را تهیه می‌‌کنیم تا درجه‌داران و افسران در مرز‌های کشور با تکیه بر این ابزار بتوانند بر مافیای قاچاق غلبه کنند.

وی در مورد رویکرد جدید ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: با استفاده از توانمندی علمی‌، قدرت مقابله فنی و علمی‌ با پدیده قاچاق فراهم می‌‌شود که تاکنون غفلت‌های زیادی داشتیم. در دو سال گذشته ستاد به عنوان نهاد سیاستگذار و برنامه‌ریز با رویکرد کاملا علمی‌ و استفاده از جمع دانشگاهیان توانسته اندیشه تولید و از همه ظرفیت‌های علمی‌ کشور استفاده کند.

مؤیدی خرم‌آبادی به اظهارات رئیس جمهوری مبنی بر استفاده از شرکت‌های دانش بنیان در مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره کرد و گفت: رئیس جمهوری دستور دادند برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز از شرکت‌های دانش بنیان استفاده کنیم و از این مسیر، کار را رصد کنیم که منجر به رویکرد جامع و پیشگیرانه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شد، بر همین اساس با صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شد و از این طریق توانستیم سرمایه عظیم دانشگاهی و مراکز علمی‌ و فناوری را در کنار دستگاه‌های بازیگر عرصه مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار دهیم. سرمایه علمی‌، ارائه و نیازها سنجیده و ارزیابی شده است. امیدواریم با این تعامل تنگاتنگ در آینده، از تکنولوژی‌های ساخت داخل برای مقابله با قاچاق کالا و ارز استفاده کنیم.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه با بیان اینکه در حوزه مقابله و تامین نیازهای یگانهای مرزبانی دارای توانمندی هستیم و می‌‌توانیم محصولاتی تولید کنیم که اشراف اطلاعاتی این حوزه را بالا ببرد، افزود: این نشست در تشدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز ما را یاری می‌‌کند تا گفتمان و دیالوگ جدید را شاهد باشیم. از تمام دستگاه‌ها نیز انتظار داریم که در شفاف‌سازی این تجارت همکاری کنند. توسعه پایدار و اشتغالزایی و خودکفایی در گرو شفاف‌سازی خواهد بود.

وی در پایان تنها راه برون‌رفت از اقتصاد سیاه و پنهان را شفاف‌سازی در سایه علم و فناوری عنوان کرد و گفت: این نشست برای بنده خوشحال کننده است و جزو بهترین اتفاقات طول خدمتم در عرصه قاچاق کالا و ارز و قبل از آن در ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20459