در چهارمین جلسه کمیته تخصصی مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با کالا و ارز:

شرکت‌های نوآفرین به عرصه پیش‌گیری و مبارزه با قاچاق کالا دعوت شدند

شرکت‌های نوآفرین به عرصه پیش‌گیری و مبارزه با قاچاق کالا دعوت شدند

اقتصاد پنهان- چهارمین جلسه کمیته تخصصی مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با کالا و ارز صبح امروز (۱۴ آبان) با حضور مهدی کوشا، مدیر کل دفتر تبلیغات هوشمندانه و مشارکت‌های مردمی ستاد مرکزی مبارزه با کالا و ارز، علی عوض‌پور، مشاور اتاق اصناف ایران در محل اتاق اصناف ایران برگزار شد.

سه شنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان در این نشست نمایندگانی از ستاد مبارزه با کالا و ارز، اتاق اصناف ایران، بسیج اصناف، اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی، نیروی انتظامی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کشور، سازمان تبلیغات اسلامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، معاونت پیشگیری قوه قضاییه و … حضور یافتند و تصمیم گرفته شد تا در نشست های بعدی از انجمن های مردم نهاد و اصناف دعوت شود تا حضور موثری در پیشبرد امر مهم جلب مشارکت های مردمی در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا داشته باشند.
علی عوض پور، رئیس این کمیته در ابتدای نشست اظهار کرد: یکی از مباحثی که از اولویت های ما است، بهره مندی از شرکت‌های دانش بیان و نوآفرین (استارت آپ‌ها) در حوزه پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا است. ارزیابی ها نشان می دهد که امسال در برخی از کالا ها با افزایش قاچاق مواجهیم.
وی افزود: بحث قاچاق یک مقوله اقتصادی است اما به طور حتم برای پیشگیری و مبارزه با آن نیازمند فرهنگ سازی هستیم. یکی از دغدغه های اتاق های اصناف، بازرگانی و تعاون وجود کالاهای تقلبی در بازار است که بیشتر از مبادی غیر رسمی وارد کشور می شود که به طور حتم در تولید محصولات اثر مخربی خواهد گذاشت.
مدیر کل دفتر تبلیغات هوشمندانه و مشارکت های مردمی ستاد مرکزی مبارزه با کالا و ارز و دبیر کمیته نیز گفت: ما برای اینکه مصوبات کارگروه ماده 4 قانون مبارزه با کالا و ارز، که از سوی ریاست جمهوی ابلاغ و اجرایی می شود، مصوبات بهتری باشند، کمیته تخصصی مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با کالا و ارز را پیش بینی کردیم که چهار جلسه از این کمیته برگزار شده و امروز بحث استفاده از شرکت‌های نوآفرین (استارت آپ‌ها) را نیز به آن اضافه کردیم.
مهدی کوشا بیان کرد: ما می خواهیم این مشارکت مردمی را در پیشگیری از قاچاق کالا بالا ببریم.
بر اساس این گزارش در این نشست پیش نویس سند ملی مشارکت های مردمی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورد ارزیابی قرار گرفت.
فراهانی نماینده وزرات کشور در این نشست با مخالفت در کلی گویی در تدوین سند ملی مشارکت های مردمی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار کرد: باید مشخص شود که ان جی او ها در این مسیر چه نقشی دارند.‌ اگر قرار است ان جی او ها تنها به مردم بگویند که کالای قاچاق خریداری نکنند که این کار را رسانه ملی سال های سال است انجام می دهد. پس باید مشخص شود که تا چه میزان می توانیم دست آنها را باز بگذاریم و ظرفیت آنها چه قدر است.
در ادامه حجت‌الاسلام دریاکناری معاون اداره کل سازمان تبلیغات اسلامی در این نشست بیان کرد: تبلیغ و ترویج کالای ایرانی به طور مستقیم و غیر مستقیم امر مهمی است که باید به آن توجه کنیم. در بیشتر فیلم های ژاپنی از ماهی صحبت می شود یا بازیگران آن از کنار ماهی فروشی گذر می کنند. این یعنی ژاپن در کنار دریا است و این به معنای تبلیغات غیر مستقیم است.
وی تاکید کرد: ما نیاز به قبح افزایی قاچاق داریم. در حال حاضر بسیاری از مردم قاچاق و خرید کالای قاچاق را بد نمی دانند و بلکه شاید خوشحال هم بشوند که کالایی را ارزان خریده اند. بنابراین ما نیاز به برگزاری میزگرد، مناظره و گفتمان هایی برای افرادی که به هر دلیلی قاچاق می کنند و افرادی که با این کار مخالفند داریم. ضمن این که شناسایی گروه هدف نیز مهم است و پیشنهاد می شود که فرهنگ سازی ها علیه قاچاق از مهدکودک ها و از سنین خردسالی آغاز شود تا 10 سال آینده نتیجه خوبی بگیریم.
هوشیار فقیهی معاون اقتصادی اتاق اصناف ایران نیز در این نشست گفت: فرهنگ کار و تلاش را باید ایجاد کرد. در اقتصادی که غیر مولد ها حاکمیت دارند و تولید توجیه اقتصادی ندارد نمی توانیم در برنامه ها موفق شویم.
بر اساس این گزارش، در این نشست پیرامون چاره اندیشی برای ایجاد راه های تشخیص کالای قاچاق از سوی مردم و پس از آن نحوه اطلاع رسانی و شکایت آنها از توزیع این دست کالا، بحث هایی مطرح شد و شرکت‌های نوآفرین به عنوان گزینه‌ای برای رفع این دست مشکلات مطرح شدند.
لازم به ذکر است، مسئولیت کمیته تخصصی مشارکت های مردمی که زیرگروه کارگروه فرهنگی و اجتماعی ستاد مبارزه با کالا و ارز است به اتاق اصناف ایران واگذار شده و علی عوض‌پور مشاور اتاق اصناف ایران به عنوان رئیس این کمیته انتخاب شده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20425