شناسایی مزرعه تولید ارز دیجیتال در گرمسار

شناسایی مزرعه تولید ارز دیجیتال در گرمسار

اقتصاد پنهان- با تلاش پلیس گرمسار ۸۳ دستگاه تولید ارز دیجیتال قاچاق در یک واحد تولیدی نیمه تعطیل کشف شد.

دوشنبه، ۰۸ مهر ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، عبدالله حسنی فرمانده انتظامی استان سمنان گفت: با کسب اطلاعاتی درباره استقرار دستگاه‌های تولید ارز دیجیتال در کارخانه‌های نیمه تعطیل گرمسار، این موضوع در دستور کار قرار گرفت و با هماهنگی لازم با مراجع قضایی، مکان‌هایی که در این رابطه فعالیت داشتند شناسایی شد.

او افزود: تیمی ویژه متشکل از ماموران انتظامی و چند سازمان مرتبط به 2 کارخانه نیمه تعطیل تولید قیر در شهرک صنعتی جنت آباد اعزام و در بازرسی از آن‌ها 83 دستگاه استخراج ارز دیجیتال قاچاق به ارزش هشت میلیارد و 500 میلیون ریال کشف شد.

پول مجازی (بیت‌کوین) با دستگاه‌های ویژه (ماینر) تولید می‌شود که واردات و استفاده از آن‌ها در ایران غیرمجاز است.

استخراج ارز‌های دیجیتال به خصوص نوع بیت‌کوین به مصرف بالای برق نیاز دارد به گونه‌ای که استخراج هر واحد بیت‌کوین نیاز به تولید 72 مگاوات ساعت برق دارد.

با توجه به قیمت نازل برق در ایران، بسیاری از استخراج‌کنندگان اقدام به استخراج ارز دیجیتال با برق ارزان می‌کنند، این در حالی است که ارز دیجیتال تولید شده با این برق به بالاترین نرخ در جهان خرید و فروش می‌شود.

 

سرهنگ عبدالله حسنی ضمن بیان اینکه برخورد با قاچاقچیان و اخلال‌گران اقتصادی رویکرد مهم ناجا است، اظهار داشت: در چند روز گذشته دو محموله قاچاق در استان کشف‌شده است.
وی با اشاره به کشف 83 دستگاه تولید ارز دیجیتال قاچاق به ارزش 850 میلیون تومان در گرمسار بیان کرد: اخیراً اطلاعاتی درباره فعالیت کارخانه‌های نیمه فعال این شهرستان در حوزه استخراج ارز دیجیتال به نیروی انتظامی گزارش شد که موردبررسی و تحقیق نیروی انتظامی قرار گرفت.
فرمانده انتظامی استان سمنان همچنین خاطرنشان کرد: در بازرسی از واحدهای صنعتی نیمه فعال گرمسار دو واحد تولیدی قیر در شهرک صنعتی جنت‌آباد این دستگاه‌های قاچاق کشف شد.
حسنی بابیان اینکه ارز دیجیتال پیش‌ازاین با استفاده از رایانه‌های خانگی تولید می‌شد، تصریح کرد: اکنون با تولید دستگاه «ماینر» استخراج ارز دیجیتال انجام می‌شود که واردات و استفاده از این دستگاه‌ها در ایران غیرقانونی است.
فرمانده انتظامی استان ضمن بیان اینکه اجرای طرح پیشگیری از قاچاق دام در دستور کار قرار دارد و با اشاره به کشف محموله قاچاق دام سنگین در دامغان اظهار داشت: چهار رأس گاو در محدوده پاسگاه مهمان‌دوست از دو دستگاه خودروی نیسان کشف که ارزش ریالی این محموله‌ها 800 میلیون ریال برآورد شده است و پرونده متخلفین جهت رسیدگی به مراجع قضایی ارسال شده است.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20317