دور جدید سلسله نشست‌های «کرسی‌ راهبردی امنیت ملی و قاچاق کالا و ارز»

دور جدید سلسله نشست‌های «کرسی‌ راهبردی امنیت ملی و قاچاق کالا و ارز»

اقتصاد پنهان- نخستین جلسه از سلسله نشست‌های دور جدید «کرسی راهبردی قاچاق کالا و ارز و امنیت ملی» در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد.

چهارشنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، در این نشست که به ریاست علی مویدی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد، ضمن تشریح اهداف برگزاری کرسی‌های راهبردی و رویکردهای ستاد در مبارزه با قاچاق، حاضرین نقطه‌نظرات و دیدگاه‌های خود درباب چگونگی برگزاری دور جدید و موضوعات قابل طرح را عنوان کردند.
مویدی ضمن اشاره به وقوع جنگ اقتصادی ازسوی دشمنان و تبیین وضعیت موجود، گفت: در شرایط کنونی روند قاچاق با نوعی رکود یا کاهش روبرو است.
وی بهره‌گیری از پتانسیل مشارکت‌های مردمی، رویکرد جامع‌نگر و پیشگیری را از اولویت‌های ستاد عنوان کرد و افزود: هدف و رسالت اصلی ما ارتقاء سلامت اقتصادی و تجاری کشور  است.
رعایت اصل هزینه و فایده، رعایت منافع ملی، تمرکز بر رویکرد پیشگیرانه و احصاء ابعاد، مؤلفه‌ها و شاخص‌های موضوع با نگرش به افقی قریب به 20 سال آینده هم از توصیه‌های رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به برگزارکنندگان و اعضای کرسی راهبردی بود.
در ادامه معاون برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع ستاد با ارائه گزارش نتایج نشست‌های کرسی راهبردی سال‌های گذشته و تشریح روند فعلی، بر استفاده از ظرفیت این کرسی در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دستیابی به نتایج مطلوب تأکید کرد.
نمایندگان دبیرخانه هم ویژگی نخبگی و خُبرگی در این نشست‌ها با ماهیت شبکه‌ای را از نقاط قوت این نشست‌ها دانسته و خواهان تمرکز بر مسائل راهبردی ملی و غیرتاکتیکی شدند. آنها همچنین بر اتخاذ نگاه علّی و عمیق در بررسی مسائل تأکید و عنوان کردند کرسی می‌تواند اجماع‌نظری را در مباحث مربوط به قاچاق در بین مسئولین ایجاد نماید.
در ادامه نشست نیز اعضای حاضر از زوایای مختلف نسبت به روند برگزاری کرسی و مسائل موجود دیدگاه‌های خود را بیان داشتند.
شایان ذکر است که در دور قبل کرسی راهبردی تعداد 20 نشست برگزار شده بود که بعضاً نتایج آن منجر به سیاست‌گذاری‌ها در سطح کلان شده و یا بر سیاست‌های موجود تأثیرگذار بوده است.
همچنین در دور جدید، ضمن دعوت از برخی اعضای سابق، چهره‌های جدیدی نیز از صاحب‌نظران برجسته بخش‌های دولتی، خصوصی و دانشگاهی حضور دارند که به بحث و بررسی موضوعات راهبردی و کلان حوزه قاچاق کالا و ارز پرداخته و نتایج آن جهت بهره‌مندی در اختیار ستاد و دستگاه‌های مربوطه قرار خواهد گرفت.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20206