معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد:

تشکیل بیش از ۱۲۴ هزار پرونده ی قاچاق در کشور

تشکیل بیش از ۱۲۴ هزار پرونده ی قاچاق در کشور

اقتصاد پنهان- معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: پارسال حدود ۱۲۴ هزار پرونده قاچاق تشکیل شده که بیش از ۷۰ درصد این پرونده ها خُرد و ارزش این پرونده ها کمتر از یک میلیارد ریال بوده است.

چهارشنبه، ۲۶ تير ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، معاون امور مقابله و هماهنگی حقوقی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در نشست توجیهی، آموزشی فرمانداران، مدیران نظارتی، اقتصادی و اجرایی دستگاه های متولی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اصفهان گفت: پارسال حدود 124هزار پرونده قاچاق تشکیل شده که بیش از 70 درصد این پرونده ها خُرد و ارزش این پرونده ها کمتر از یک میلیارد ریال بوده است.
مصطفی پورکاظم شایسته افزود: نیروی دریایی و سازمان اطلاعات سپاه با ابلاغ شورای عالی امنیت ملی از نهاد های تاثیر گذار در مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال های اخیر بوده است.
وی شفافیت را داروی اصلی مبارزه با قاچاق کالا و اقتصاد پنهان دانست و ادامه داد : در سال های گذشته در مبارزه با قاچاق کالا به موفقیت های خوبی دست یافتیم اما  رسیدن به این نقطه هنوز کافی و اطمینان بخش نیست.
مصطفی پورکاظم شایسته با بیان اینکه 70 تا 80 درصد کالای قاچاق در 17 گروه کالایی انجام می شود، افزود: از مجموع 54 میلیارد دلار واردات سال 96 بیش از 75 درصد به مواد اولیه اختصاص داشته است.
وی با اشاره به اینکه نساجی یکی از مزیت های استان اصفهان محسوب می شود تصریح کرد: پوشاک قاچاق در سال 97 رتبه چهارم واردات قاچاق را به خود اختصاص داد و لوازم یدکی خودرو با توجه به سودآوری و افزایش قیمت جای پوشاک را گرفته است.
معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: با مطالعه میدانی و گزارش های مصداقی مشخص شد که پارچه با توجه به سهولت واردات و حمل، همواره مزیت های نسبی برای قاچاقچیان دارد و رتبه اول تا سوم کالاهای قاچاق را به خود اختصاص می دهد.
وی بیان کرد: پارچه‌های قاچاق بخشی از نیاز تولید داخلی ما را به خود اختصاص داده مقابله و مبارزه در سطح عرضه آن باید متفاوت از گذشته انجام شود.
پورکاظم شایسته اضافه کرد: از سال 92 تا 95 فقط کالاهای قاچاق کشف شده را جمع کردیم اما هیچ اقدامی برای تعیین تکلیف و انهدام آنها انجام نشد و سال 96 مشخص شد که چه کالاهایی را می توانیم منهدم کنیم و چه کالاهایی را می توان در داخل کشور عرضه و چه کالاهایی صادر شود.
وی ادامه داد: آمار انهدام کالاهای قاچاق در استان اصفهان از همه نقاط کشور بالاتر است و چندین برابر آن چیزی که در این استان فروخته و واگذار شد منهدم شده است.
معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از کالاهای کشف شده را در بین سالهای 94 تا 96 بطور طبیعی منهدم کردیم، اظهار داشت: کالاهایی که در انبار سازمان اموال تملیکی می ماند، کالا و نگهبان آن کالا را فاسد می کند و از بین می برد.
پورکاظم شایسته تصریح کرد: امروز ظن به قاچاق متهم همیشگی مبارزه با قاچاق کالاست و بخش عمده ای از پرونده هایی که از ابتدا نباید تشکیل شود به دلیل ظن و گمان قاچاق تشکیل می شود و هزینه های انتظامی، قضایی و حقوقی زیادی را بدنبال دارد.
معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیان کرد: تا زمانی که کشف اتفاقی را تبدیل به کشف اطلاعاتی نکنیم همواره پرونده ها مبتنی بر ظن و گمان قاچاق خواهد بود.
وی بیان کرد: رویکرد و سیاست ما این است که ظن قاچاق را در تشکیل پرونده ها کاهش دهیم و با این اقدام کمکی به اقتصاد کشور و نیروهای عمل کننده داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: بعد از مدت ها توانستیم سامانه و بانک اطلاعات محکومین و سامانه دستگاه قضایی را در مورد مجرمان حرفه ای به هم متصل کنیم و این امر باید با اتصال به بانک های اطلاعاتی نیروی انتظامی و اداره اطلاعات تکمیل شود.
معاون ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه بیش از 80 درصد پرونده ها در خصوص قاچاق کالا از مجموع 124 هزار پرونده توسط نیروی انتظامی تشکیل می شود و تشکیل پرونده های قاچاق کالا در بخش کلان بر عهده اداره اطلاعات است، گفت: هر چه سامانه ها گسترش پیدا کنند به شفافیت کمک می کنند و امروز شفافیت دارو و درمان اقتصاد پنهان است.
وی ادامه داد: امروز رشد چشمگیری در فعالیت سامانه های مرتبط به مبارزه با قاچاق کالا و ارز حاصل شد و در مقابل آن دور زدن و هک کردن این سامانه ها هم رشد پیدا کرده است.
پورکاظم شایسته با اشاره به اینکه قاچاق هم به مردم، تولید کنندگان، اصناف و در نهایت به حکومت خسارت و آسیب می رساند، گفت: رسانه‌ها عنصر اساسی برای مبارزه و وادارار کردن دستگاههای متولی به امر مبارزه محسوب می شوند اما بیش از آنکه به کالاهای قاچاق بپردازند به دستگاه های متولی آن می پردازند.
وی با بیان اینکه از قاچاق کالا بعنوان اقتصاد پنهان و سیاه، و مخفی و زیر زمینی و سایه نام برده می شود ادامه داد: قاچاق کالا و ارز بلیه‌ای است که به اقتصاد، صنعت و کشور ما آسیب می رساند و مبارزه با آن همت و عزم جهادی می خواهد.
نشست توجیهی - آموزشی فرمانداران، مدیران نظارتی، اقتصادی و اجرایی دستگاههای متولی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور معاون هماهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20140