یادداشت/مصطفی داننده؛

کنترل قاچاق به‌روش حاج‌آقا «فیروزآبادی»

کنترل قاچاق به‌روش حاج‌آقا «فیروزآبادی»

اقتصاد پنهان- شفافیت و نظارت، دوای درد قاچاق در کشور است. مسیری که در بیمارستان اتفاق افتاد را ببینید. همه چیز شفاف بود. پرستار به رییس بیمارستان مراجعه می‌کرد، آمپول را تحویل می‌گرفت، تزریق می‌کرد و بعد تحویل می‌داد.

سه شنبه، ۲۱ خرداد ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

می‌گویند حاج‌آقای‌ فیروزآبادی، مؤسس و رییس بیمارستان فیروزآبادی در شهرری تهران، در زمانی که آمپول کم بود برای جلوگیری از فروش آمپول‌ها در بازار آزاد، به پرستارهای بیمارستان گفته بود، بعد از زدن امپول، شیشه آن را به شخص خودش تحویل دهند.

فیروزآبادی که نماینده 4 دوره مجلس شورای ملی بود در سال 1313 بیمارستان فیروزآبادی را افتتاح کرد و در سردر آن نوشت:« این مریضخانه وقف است بر فقرا، رعایا و غربا و بیچارگان؛ لعنت بر کسی که تخلف کند»

همانطور که می‌بینید این روحانی شناخته شده تهران در آن زمان، با یک روش ساده جلوی قاچاق آمپول‌های بیمارستانش را گرفت. او می‌دانست اگر نظارت درست انجام نشود، ممکن است پرستاران بیمارستان، به خاطر قیمت‌های بالای آن زمان آمپول‌ها، آنها را وارد بازار آزاد کنند و دست بیمارهای نیازمند به این آمپول‌ها نرسد.

فیروزآبادی تمام گلوگاه‌های بیمارستان خود را بست و اجازه نداد، بالا رفتن قیمت‌ها تاثیری در روند درمان بیماران بگذارد.

کار سختی نبود. او فقط نظارت کرد، کاری که به نظر می‌رسد این روزها در کشورما به درستی انجام نمی‌شود.

واقعا می‌شود به روش فیروزآبادی، با قاچاق مقابله کرد. بله، قطعا کنترل یک بیمارستان راحت‌تر از ایرانی با این همه مرز زمینی و دریایی است اما این کار شدنی است.

فیروزآبادی یک روحانی پیرمرد، همه را موظف کرده بود وقتی آمپول می‌زنند به او مراجعه کنند و شیشه آن را تحویل دهند، خوب در کشورهم می‌شود همه کسانی که دستی بر آتش بازار دارند را موظف به ارائه گزارش کرد.

شفافیت و نظارت، دوای درد قاچاق در کشور است. مسیری که در بیمارستان اتفاق افتاد را ببیند. همه چیز شفاف بود. پرستار به رییس بیمارستان مراجعه می‌کرد، آمپول را تحویل می‌گرفت، تزریق می‌کرد و بعد تحویل می‌داد.

ما شاهد هستیم برخی دلار دولتی می‌گیرند که مثلا کالاهای اساسی وارد کنند اما به جای آن لوازم آرایش یا هزار کالای پرسود دیگر را وارد بازار می‌کنند تا به واسطه آن پول روی پول بگذارند.

بله، وضعیت بازار و قاچاق نشان می‌دهد که نظارت در این کشور به خوبی انجام نمی‌شود و تقریبا هرکسی هرکاری دلش می‌خواهد می‌کند. مگر می‌شود یک کالا که توسط یک کارخانه تولید شده است در بازار 10 قیمت داشته باشد. یکی ارزان‌تر بفروشد، دیگری گران‌تر؟

وقتی کسی نیست سؤال کند، هرکسی هر کاری دلش می‌خواهد می‌کند. نظارتی وجود ندارد که کالاها هر روز به یک قیمت می‌رقصند.

حاج آقا فیروزآبادی نشان داد که کنترل قاچاق و بازار سخت نیست، همتی می‌خواهد بلند.

منبع: عصر ایران

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20046