تشریح برنامه‌ها و اولویت‌های کارگروه ساماندهی و تسهیل تجارت مرزی و فرامرزی در سال ۹۸؛

تسهیل تجارت فرامرزی با ایجاد دروازه مشترک مرزی با کشورهای طرف تجارت

تسهیل تجارت فرامرزی با ایجاد دروازه مشترک مرزی با کشورهای طرف تجارت

اقتصاد پنهان-رییس کارگروه ساماندهی و تسهیل تجارت مرزی و فرامرزی در رابطه با تسهیل تجارت فرامرزی بر ایجاد دروازه مشترک مرزی با کشورهای طرف تجارت با اولویت کشورهای همسایه تأکید کرد.

شنبه، ۰۴ خرداد ۱۳۹۸0 کامنتچاپ مطلب

به گزارش اقتصاد پنهان، اولین جلسه کارگروه ساماندهی و تسهیل تجارت مرزی و  فرامرزی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با هدف بررسی میزان پیشرفت اجرای مصوبات و معرفی برنامه فعالیت و اولویت‌های کارگروه در سال 98 برگزار شد.

در این جلسه مهدی میراشرفی، رئیس کارگروه ساماندهی و تسهیل تجارت مرزی و فرامرزی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن بیان اهمیت و جایگاه آسیا و منطقه در حوزه تجارت در قرن 21 افزود: اکنون 10 بندر تجاری برتر و مهم دنیا در آسیا قرار دارد و این ظرفیت فرصتی را برای کشورهای منطقه ایجاد کرده است که باید از آن نهایت بهره را برد.
میراشرفی، همچنین با اشاره به اهمیت جایگاه ایران در حوزه لجستیک و پل ارتباطی کریدور غرب به شرق، مرزها را فرصت بسیار مناسبی برای رشد و توسعه تجارت کشور قلمداد کرد و افزود: متأسفانه کشور ما بجای استفاده از این فرصت، تهدیدات ناشی از آن را جذب کرده است.
وی به بیان راهکارهای بهره‌گیری از این فرصت‌ها پرداخت و اظهار داشت: اجرای پروژه مدیریت زنجیره تأمین (SCM) در مرزها با تعریف زیر پروژه‌هایی همچون مدیریت واحد مرزی (CBM)، مدیریت یکپارچه مرزی (IBM) و تک ایستگاهه شدن (one stop shop) از مهم‌ترین این راه‌کارهاست که در صورت اجرای کامل این پروژه و مواردی از قبیل کاهش قوانین، مقررات و بخشنامه‌های متعدد، متکثر و بعضاً متناقض، اجرای اتوماسیون در کارها و شفاف‌سازی، مشکلات موجود در مرزها مرتفع خواهد شد.
رئیس کل گمرک ایران، توسعه‌ی زیرساخت‌های جاده‌ای و رفع نواقص و معایب پایانه‌های مرزی در مرزهای مشترک با کشورهای مهم طرف تجارت از جمله عراق، ترکیه و افغانستان را یکی از مسائل مهم در توسعه تجارت از طریق مرزهای زمینی دانست و آنرا به عنوان دستورکار جلسات آتی کارگروه اعلام کرد.
میراشرفی در رابطه با تسهیل تجارت فرامرزی بر ایجاد دروازه مشترک مرزی با کشورهای طرف تجارت با اولویت کشورهای همسایه تأکید کرد و گفت: در کشورهای توسعه‌یافته، کالا یکبار اظهار و اطلاعات مشترکی شامل تعرفه گمرکی، ارزش گمرکی و کمیت کالا مبادله می‌شود و محموله‌های تجاری از گمرکات بدون توقف عبور می‌کنند.
در این جلسه هندیانی، معاون پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از برنامه‌ریزی برای برگزاری مستمر جلسات کارگروه به عنوان مهم‌ترین کارگروه این ستاد خبر داد و ضمن تأکید بر فعال‌سازی کمیته‌های تخصصی ذیل موضوعات کارگروه افزود: با توجه به سیاست‌های نوین تجاری کشور که در پی تحریم‌های ظالمانه دشمن اتخاذ شده است، ساماندهی، روانسازی و تسهیل تجارت قانونی یکی از مهم‎ترین راهکارهای پیش رو در شرایط کنونی بشمار می‌آید.
ابراهیم زارعی، مدیرکل دفتر امور اقتصادی و بهبود فرآیندهای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دبیر کارگروه نیز ضمن اشاره به مستندات قانونی مربوط به تشکیل و فعالیت کارگروه، اعضا را معرفی و وظایف کارگروه را تشریح کرد.
زارعی پس از مرور مصوبات جلسات قبلی و ارائه گزارش اقدامات کارگروه، برنامه فعالیت و اولویت‌های کارگروه در سال 98 را به شرح ذیل عنوان کرد:
1. ایجاد سازوکار و هماهنگی اجرای طرح تبادل اطلاعات گمرکی (تبادل اسناد گمرکی) با کشورهای هدف (شرکای عمده تجاری)
2. ساماندهی ضوابط و مقررات تجاری
3. تکمیل اجرای برنامه‌های پیشگیری از قاچاق از مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی
4. رفع موانع اجرای آیین نامه های ساماندهی واردات کالا از طریق بازارچه های موقت مرزی (کوله بری) و واردات کالا از طریق شناورهای سنتی زیر 500 تن (ملوانی)
5. ساماندهی بنادر کوچک استان‌های ساحلی جنوب کشور
6. هماهنگی و پیگیری تکمیل برنامه تجهیز گمرکات کشور به دستگاه های پیشرفته x-ray و هوشمندسازی آنها
7. پیگیری رفع نواقص پایانه های مرزی
8. تکمیل برنامه های پیشگیری از قاچاق تحت پوشش ترانزیت خارجی با بهره گیری از فناوری‌های نوین
9. شناسایی و رفع موانع تجارت قانونی
10. تکمیل برنامه مدیریت هماهنگ و یکپارچه مرزی
در خاتمه بهزادیان، مدیرکل امور بندری و تاج‌گردون مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی، باقری‌پور مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک و حسینی، معاون دفتر حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری در خصوص مصوبات جلسات قبلی کارگروه مواردی را مطرح کردند که در نهایت مقرر شد تکمیل ارتباط الکترونیکی بین گمرک و سازمان بنادر و تبادل اطلاعات بین پته‌های گمرکی با بارنامه برخط به صورت ویژه و ظرف مدت یکماه انجام شود.
شایان ذکر است هفتمین جلسه کارگروه ساماندهی و تسهیل تجارت مرزی و فرامرزی، موضوع ماده 4 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به ریاست مهدی میراشرفی، رئیس‌کل گمرک ایران و با حضور عبداله هندیانی، معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نمایندگان دستگاه‌های عضو کارگروه در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد.

اشتراک گذاری:
لینک کوتاه:

epe.ir/News/20020